ÜSKÜDAR VAPURU faciasında ölenler anıldı

55’nci yıl dönümünde;ÜSKÜDAR VAPURU faciasında ölenler anıldıİlimizde yaşanan Üsküdar Vapuru faciasının 55’nci yıldönümünde, faciada ölenler için dün...

BÜYÜT

55’nci yıl dönümünde;
ÜSKÜDAR VAPURU faciasında ölenler anıldı

İlimizde yaşanan Üsküdar Vapuru faciasının 55’nci yıldönümünde, faciada ölenler için dün bir anma töreni düzenlendi. İzmit Lisesi’nde başlayan program Marina’da denize çelenk ve karanfiller bırakılması ile son buldu

1 Mart 1958 tarihinde, çoğunluğu İzmit Lisesi öğrencilerinden oluşan 387 kişinin hayatını kaybettiği Üsküdar Vapuru faciasının 55’nci yıldönümünde faciada hayatını kaybedenler için dün anma töreni düzenlendi. İzmit Belediyesi ve İZLİDER ortaklığında düzenlenen İzmit Lisesi bahçesindeki geleneksel anma programına; İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, İZLİDER Başkanı Emine Öcal, KYÖD Başkanı Haşmet Belen, Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı Mustafa Küpçü, CHP eski il yöneticisi Hüseyin Erol, İzmit Lisesi öğrenci ve öğretmenleri geniş katılım gösterdi. İstiklal Marşı ile başlayan program konuşmalar ile devam etti.

“RUHLARI ŞAD OLSUN”
İlk olarak söz alan İZLİDER Başkanı Emine Öcal, Türk denizlerinde meydana gelen denizcilik tarihimizin kaydettiği bu en büyük facianın üzerinden 55 yıl geçti diyerek, “İzmit halkı gencecik öğrencilerini büyük bir ihtimalin yol açtığı bu faciaya kurban vermişti. Gençliklerinin baharında hayata veda eden öğrencilerimizin ruhları şad olsun” dedi.

“UZUN YILLAR ANILMALARI TEK TESELLİM”
İzmit Lisesi’nde öğrenci olan ve bu faciada hayatını kaybeden Zeki Turna’nın kızı Zekiye Tosun da anma programında yer alarak kısa bir konuşma yaptı. Babasını, annesinin karnındayken kaybettiklerini ve bu yüzden babasını hiç göremediğini gözyaşları içinde belirten Zekiye Tosun, “Bu okulda öğrenciyken hayatını kaybeden babamın uzun yıllar daha anılması tek tesellim” dedi.

“İHMAL YÜZÜNDEN ÖLMEMELİLERDİ”
Son olarak söz alan Başkan Doğan da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek, “Bir görev uğruna hayatını kaybedenleri şehit olarak kabul ediyoruz. İhmal ve teknik eksikliklerle insanlar ölmemeliydi. Hepsini rahmetle anıyoruz. Çok kutsal bir uğurda yaşamlarını yitirdiler. Bu yüzden İzmit Liseli olmanın gururunu yaşamalısınız” diyerek konuşmasını tamamladı.

DENİZE KARANFİLLER BIRAKILDI
Buradaki program ardından Marina’daki Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği programa geçildi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Vali Yardımcısı Ali Sözen, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar da buradaki anma programında hazır bulundu. Burada da gerçekleştirilen kısa protokol konuşmaları sonrası denize karanfiller ve çelenk bırakıldı.

01 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR