Eyüboğlu: Göç bakanlığı kurulabilir

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Nisan ayı meclis toplantısı KSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyo...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Nisan ayı meclis toplantısı KSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)  Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu, KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ve KSO üyesi işadamları katılım gösterdi. Toplantıda Kocaeli sanayiine ait veriler paylaşılırken, ülke gündemine dair asgari ücret meselesi ve Suriyeli mülteciler konularında bilgi paylaşıldı.

 

KOCAELİ SANAYİİ VERİLERİ

Toplantıda Kocaeli sanayisi ile ilgili verilere değinen KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şu ifadelere yer verdi; ”İlimizin Türkiye imalat sanayiinde aldığı pay yüzde 13’tür. 260’ı yabancı sermayeli olmak üzere 2500 firma bulunuyor. Türkiye’nin en büyük 89 işletmesi kentimizde yer alırken, otomotiv sektörünün yüzde 41, kimya sektörünün yüzde 27, metal sektörünün yüzde 20’sini karşılıyoruz. 60 milyar dolar dış ticaretin yüzde 17’sini karşılıyoruz. Genel olarak toplanan vergilerin yüzde 12’si şehrimizden toplanmaktadır.”

 

ARA ELEMAN İHTİYACI

Sözlerinin devamında Zeytinoğlu, “Ülkemiz; büyüme, enflasyon, kur, işgücü, sanayileşme, dış ticaret verileri itibariyle, küresel ekonomiye göre daha iyi performans sağlamaktadır. Tüm olumsuz koşullara rağmen yüzde 4 olarak gerçekleşen büyüme morallerimizi düzeltti. Sanayileşmeyi destekleyecek yapısal reformları memnuniyetle görmekteyiz. Bu destekler ülkemizin büyümesine katkı verecektir. Diğer taraftan, istihdam da önemli bir sorun olarak durmaktadır. Sanayiinin istihdam yaratma kapasitesi gerilerken, reel sektörün temsilcileri olarak ara eleman ihtiyacımız devam ediyor” şeklinde konuştu.  

 

DAHA FAZLA OLABİLİRDİ

Zeytinoğlu’nun ardından konuşan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu, “Bizi bu yıl çok uğraştıran konulardan birisi asgari ücret konusu. Hepimizin bildiği gibi yaklaşık yüzde 30 artış göstererek brüt 1.647 TL’ye yükseldi. Biz bu konuda işverenlerin çekincelerini dikkate alarak hareket ettik. Bu karara şerh koyarak muhalefet ettik. Tabi hükümetten de olumlu yaklaşımlar geldi ve 100 liralık bir işveren desteği konuldu. Yaptığımız hesaba göre 2,5 milyon işçiyi çalıştıran işyerleri bu destekten mahrum kalacaktı. Biz tüm işverenlerin bundan faydalanmasını istedik. Hükümetin işverene bu desteği vermesi iyi oldu ancak daha fazla olabilirdi.

 

AYRINTILI DÜZENLEME  

Bizim bu karara itiraz etmemize işçi cephesi zaten 1.300 TL kazanıyoruz buna neden itiraz ediyorsunuz gibi eleştiriler geldi. Evet, bizde çalışanımızın daha iyi seviyelerde yaşamasını isteriz. Ancak bizim baktığımız olay işçinin ne kadar kazandığından çok yaptığımız iş sonucu bizim cebimizden ne kadar para çıkacağıdır. İş sadece asgari ücretle bitmiyor. Daha önce 1000 TL ile çalışan bir kişinin maaşı 1.300 TL oldu ama 1.300 TL ile çalışan bir kişide bu sefer daha uzun sürede çalıştığını ve daha yeni işe girmiş bir kişiyle aynı parayı aldığını söylüyor. Bu konuda o vatandaşta haklı. O yüzden asgari ücretin yükseltilmesi yeterli değil daha ayrıntılı düzenlemeler yapılması gerekiyor” açıklamasında bulundu. 

 

PLANLAMA GEREKLİ

Konuşmasının devamında Eyüboğlu, “Ülkemizde 2,8 milyon Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Bunun dışında çok bir şey bilmiyoruz. Biz TİSK olarak bu konuda bir araştırma yaptık. Sığınmacıların yarısından fazlası 18 yaşın altında bulunuyor. Yeni doğan çocukların 160 bin tanesi ülkemizde doğmuştur. Tabi ki vicdani bir durum ortaya çıkıyor. Yardıma ihtiyaçları var elbette yardım etmeliyiz ancak bundan 5 yıl sonra ne olacak bu insanlar nerede okuyacak ne iş yapacak bunları düşünüp planlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

İSTİHDAM EDİLMELİ

Eyüboğlu konuşmasının sonunda şunları söyledi; “Birçok insan Suriye’de ki savaş bittiğinde bu insanlar ülkesine geri dönecek sanıyor. 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra sığınmacıların gittiği ülkelere bakarsak büyük bir çoğunluğu gittikleri ilk ülkede kalmışlardır. Buradaki sığınmacılarla ilgili kapsamlı bir araştırma yapıp eğitim seviyesi, iş uzmanlığı konusunda bilgileri elde edip daha sonra eğitimleri eksikse onu tamamlayıp istihdam etmeliyiz. Özellikle tarım, hayvancılık, inşaat sektöründe kendi vatandaşımızın çalışmaktan kaçındığı alanlarda onları istihdam edebiliriz. Bu konuda bir “Göç Bakanlığı” kurularak ilgilenilebilir" dedi.

13 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR