Barış Platformu: Silahları bırakıp, masaya gelin

Kocaeli Barış Platformu yöneticileri, düzenlenen basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleşen açı...

Kocaeli Barış Platformu yöneticileri, düzenlenen basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleşen açıklamada KOÜ Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Demirer, Mazlumder Kocaeli Şube Başkanı Medine Küçük, MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş ve Gazeteci Mehmet Tıraş katılım gösterdi.

 

“TARİHE HESAP VERECEKLER”

Topluluk adına açıklamayı okuyan Kocaeli Barış Platformu Sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2 buçuk yıldır süren çözüm sürecinin durduğunu belirterek, “Sürecin siyasi kaygılara endeksli olması çözüm sürecinin durmasına neden olmuştur. Sorumluluğunu inkar eden siyasi tarafların tarihe hesap veremeyeceği ortadadır” dedi.

 

ÇÖZÜM SÜRECİNE DEVAM EDİN ÇAĞRISI

Çözüm sürecini adalet, barış kardeşlik için önemli bir fırsat olarak değerlendiren Gergerlioğlu, “Sürecin başlamasıyla umutlar yeşerdi. Ancak son günlerdeki gelişmelerle 2 buçuk yıldır yaşanan çatışmasızlık ortamını bitirmekle kalmayıp, gelir dönülmesi zor olan bir ortama kapı aralanmaktadır. Hükümeti ve PKK’yı silahlı çatışmaları derhal durdurmaya ve çözüm sürecini devam ettirmeye çağırıyoruz” dedi.

 

“GÜN BARIŞI YÜKSELTME GÜNÜ”

Toplumun ruh halinin bozulması tehlikesinin var olduğunu belirten Gergerlioğlu, şöyle konuştu: “Sorunun ve çatışmanın çözümü yine masa ise dökülen kanların ve artacak düşmanlıkların sorumlusu olmanın vebalini kim üstlenebilir? Gün muhalifliği arttırma günü değil, anlayışı, çözümü, adalet, barışı yükseltme günüdür. Çözümün sağlanması için elinde silah olanların siyasete müdahale etmemesi ve siyaset yapanın elinde de silah olmaması gerekiyor. Demokratikleşme olmadan ne Kürt sorunu çözülür, ne de barış yaşama biçimi haline dönüşür. Eşit vatandaşlık temelinde hakların kalıcılığı teminat altına alınmalıdır” şeklinde konuştu.

 

“NEFRET DİLİNİ KULLANMAYIN”

Çatışan taraflara ve toplumun tüm kesimlerine çağrıda bulunan Gergerlioğlu, “Herkes siyasi pozisyonlarını bırakıp çözümü ve barışı öncelemeye, savaşı derinleştirmemek için nefret dilini kullanmamaya davet ediyoruz. Silahsızlanmayı sağlayacak güven eksikliğini devlet gidermelidir. PKK çözüm sürecini hakimiyet artırma vesilesi olarak kullanmamalı ve silahsızlanmalıdır. Çözüm süreç, TBMM iradesinde ilerletilmelidir” dedi.

 

“ÖCALAN DEVREYE ALINMALI”

Gergerlioğlu, terör örgütü PKK’nın başı Abdullah Öcalan’ın diyalog kanallarının yeniden tesis edilmesi gerektiğini de belirterek, “Çatışma çözümlenmesinde şu an için zorluk olsa da çatışma ivedilikle durdurulmalıdır. Gündelik siyasetin barış üzerindeki gölgesinin kaldırılması ve siyasal aktörlerin bir bölümünün dışlanmasına son verilmelidir” ifadelerini kullandı. Hilal GÜDÜCÜ

30 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR