AKP’liler, sendika başkanlarını ağırladı

AKP Kocaeli İl Yönetimi, Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar aracılığıyla kent genelinde bulunan işçi sendikaları şube başkanları ve temsilcil...

BÜYÜT

AKP Kocaeli İl Yönetimi, Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar aracılığıyla kent genelinde bulunan işçi sendikaları şube başkanları ve temsilcilerini Lastik-İş Sendikası Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen akşam yemeğinde bir araya getirdi

AKP Kocaeli İl Başkanlığı’nın organize ettiği ama İl Başkanı Mahmut Civelek’in katılamadığı yemekli toplantı Lastik-İş Sosyal Tesislerinde yapıldı. İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen yemekli tanışma toplantısı oldukça samimi bir ortamda geçti.Birkaç sendika haricinde Kocaeli ve ilçelerinde şube başkanlığı ya da temsilciliği bulunan birçok işçi sendikası davet edildikleri yemeğe katıldı.

KENDİMİ İŞÇİ OLARAK GÖRÜYORUM
Yemekte ilk konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu oldu. Karaosmanoğlu, “Kocaeli’nin büyümesinde, ilerlemesinde ve marka olmasında herkesin bir rolü var. Sendikalarında rolü var. Emek bizim için kutsal bir değer. Sendikalaşmanın gelecekte Türkiye’de yaygınlaşmasını istiyorum. Ben hem işçi hem işveren oldum. Ben kendimi adeta işçi gibi görüyorum. Çalışanın ve emeğin değerini biliyorum. Çalışanlarımızın çalışmalarını takdir ediyorum. Çalışanlarımızın ve bütün işçi arkadaşlarımızın 1 Mayıs İşçi Bayramlarını kutluyorum” dedi.

TAŞERONLAŞMA BİTSİN
Hak-İş adına konuşma yapan Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “1 Mayıs hepimizin emek ve mücadele günüdür. Taşeronlaşmanın bittiği ve barışın hakim olduğu bir ülke diliyorum. Kıdem tazminatının konuşulmadığı bir yarın diliyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ AYAKTA TUTAN İŞÇİDİR
Türk-İş Adına konuşan Adnan Uyar, “Böylesi önemli bir akşamda neredeyse tüm sendikaları ve temsil ettikleri federasyonları bu çatı altında görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Herkes çalışanların hak ve menfaatlerini korumak durumundadır. Tüm dünya kriz altında inlerken Türkiye’yi ayakta tutan cefakarların sayısı 24 milyon işçidir, çalışandır. 330 bin sigortalı arkadaşımızdan sadece 80 bini sendikalıdır, örgütlüdür. İşverenlerin alternatifi değil işçilerin alternatifi olmalıyız. İşinden, aşından olanlara Allah kolaylıklar versin diyorum” şeklinde ifade etti.

SENDİKALILAŞMANIN ÖNÜ KESİLDİ
Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan’da ilk defa değişik federasyonların temsilcilerini bir arada gördüğünü dile getirerek, “Değişik federasyonlara üye arkadaşların bir arada olmaları çok iyi bir gelişme. İnşallah örgütlü işçilerin temsilcilerini tekrar bu çatı altında görmeyi başarırız. Sendikal yapının içinde önemli sıkıntılar, sorunlar var. Türkiye’de bazı güçler sendikalaşmanın önünü kestiler. Örgütlenmenin önü kapatıldı. Ama yasalar, ama kişisel ve siyasi yaklaşımlar bunu sağlamış oldu. 3 milyon örgütlüye karşılık 24 milyon sendikasız insan var. Bu da kayıt dışılığı getirir. Sendikal yapının içindeki örgütlü yapıları geliştirip kayıt içine almalıyız” dedi.


40 GÜNDÜR YOL KENARINDA YAŞIYORUZ
Tek Gıda-İş İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu ise “Emeğin şehrinde ilk kez böyle bir ortama katıldım” diyerek memnuniyetini belirterek, “Pakmaya’da işçilerin örgütlenmek istemesi yüzünden işten çıkarılma durumu yaşandı. 40 gündür karayolu kenarında yaşıyoruz. Anayasa ile güvence altına alınan sendikalı olma hakkı insanlara işini aşını kaybettirmemelidir. Hem KBB başkanımıza hem de il başkanına durumu açıklayarak olaya müdahil olmalarını istiyorum. Bu arkadaşlarımızı işlerine döndürelim” dedi.

BAŞKANA ARABULUCULUK TEKLİFİ
Konuşmasından hemen sonra KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile bir araya gelen Yunus Durdu, “Başkanım bu üç arkadaşın durumunu bir arabulucu gibi Pakmaya yönetimi ile konuşsanız da arkadaşlar tekrar işlerine dönebilsinler” dedi ve Başkan’da, “En kısa zamanda Pakmaya’nın yönetimi ile görüşüp durumu size bildiririm. Birinin derdi hepimizin derdi” dedi.

AKP’NİN YEMEĞİNE KATILAN SENDİKACILAR
Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Tek Gıda-İş İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu, Sağlık-İş Kocaeli Şube Başkanı Bülent Gökmen, Selüloz-İş Kocaeli Şube Başkanı Bekir Tanrıkulu, Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Turan Yıldız, Gölcük Harb-İş Mali Sekreteri Raşit Yiğit, Lastik-İş Kocaeli Şube Başkanı İsmail Kandaz, Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Genel Maden İş Temsilcisi Ahmet Ünlü, Tez-İş Mali Sekreteri Soner Gülsün, Petrol-İş Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar, Petrol-İş Şube Başkanı Salih Akduman, Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Teksif-İş Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Karataş, Koop-İş Kocaeli Şube Başkanı Celal Çobanoğlu, Koop-İş Bölge t,Temsilcisi İsmet Kanpara, Tek Gıda –İş İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Aslan Şirin, Liman-İş Şube Başkanı Yener Aydoğdu, Belediye-İş 1 Nolu Şube Başkanı Ali Çalık, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Abdullah Erol, AKP İl Başkan Yardımcısı Mehmet İpşiroğlu, İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu yemekte hazır bulunanlar arasındaydılar. Yemeğe katılanlar iyi dilek ve temennilerle ayrıldılar.
Haber:Aybey KAHRAMANLI

01 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR