Tip 2 diyabetin salgın gibi yayılmasını önlemek için...

Ne zaman ki Karatay Diyetini uyguladım yani Dr. Ümit Aktaş’ın belirttiği gibi ekmeği (diyetisyen ve endokrinoloji uzmanlarının önerdiği tam buğday dah...

Ne zaman ki Karatay Diyetini uyguladım yani Dr. Ümit Aktaş’ın belirttiği gibi ekmeği (diyetisyen ve endokrinoloji uzmanlarının önerdiği tam buğday dahil) yaşamımdan çıkardım, tip 2 Diyabet hastalığından kurtuldum. Şayet bana önerilen tam buğday ekmeğini yaşamımdan çıkarmasaydım bugün belki de yaşamıyor veya insülin kullanıyor olacaktım.  

 

Sağlık Bakanlığı’nın mevcut kadroları ve diyetisyenlerin yıllarca yanlış beslenme önerileriyle diyabet hastalığının önüne geçilemediği çok açık ve net olarak ortada.. Biz ekmek yiyip Tip 2 diyabetten kurtulan hiç duymadık. Türkiye işte bu zihniyet yüzünden Tip 2 diyabette Avrupa şampiyonu oldu. Tip 2 Diyabet hastalığının önüne geçilmesi isteniyorsa; ancak üst düzeyde bir politika oluşturulmalıdır. Onun için de mutlaka Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun bu işe el koyarak, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ve ilaç masraflarımızı karşılayan  SGK’dan sorumlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu’yu müştereken görevlendirmesi gerektiğini düşünüyor ve tıpkı sigarayla mücadele edildiği gibi Tip 2 Diyabetle de mücadele etmeye davet ediyoruz.  

 

DR. ÜMİT AKTAŞ DİYABETLE İLGİLİ NELER SÖYLÜYOR?

Dr. Ümit Aktaş şeker hastalığının toplumda son derece yaygın olarak görüldüğünü, 1998 - 2010 yılları arasında diyabette %85, prediyabette (ön diyabet, gizli şeker hastalığı) ise % 450 artış olduğunu belirtiyor. Şeker hastalarının % 5'inin doğuştan gelen tip 1 diyabet hastası fakat % 95'inin ise sonradan olma tip 2 diyabetli olduğunu söylüyor.

Doktorların diyet verdiği tek hastalığın diyabet olduğunu, diyabetlilerin beslenme tavsiyeleri için diyetisyenlere yönlendirildiğini, ilaçlarının da verilerek ömür boyu kullanmaları söylendiğini belirtiyor. Diyabetlilere verilen beslenme önerilerinin çok yanlış olduğunu söylüyor:

"Diyabet hastaları buğdaydan, gluten içeren gıdalardan uzak durmalıdır. Çay şekeri yasaklanıyor diyabet hastalarına. Çay şekerinin glisemik indeksi 59. Tam tahıl bol bol veriliyor. Tam buğdayın glisemik indeksi kaç biliyor musunuz? 72. Siz 59 glisemik indekse sahip olan gıdayı yasaklıyorsunuz, 72 glisemik indekse sahip olan gıdayı bol bol veriyorsunuz. YANLIŞ YAPIYORSUNUZ. BU ŞEKİLDE DİYABET HASTASI TEDAVİ EDEMEZSİNİZ. DAHA KÖTÜYE DOĞRU GİTMESİNE SEBEP OLURSUNUZ."

Dr. Ümit Aktaş'ın söylediklerinin en yakın kanıtı bizim durumumuzdur. Yıllarca onca diyabet ilacı ile düzelmeyen, sürekli kötüye giden diyabetimiz Karatay Diyeti uygulamasıyla hızla iyileşti ve bir sene içinde doktorumuz tahlillerimize bakarak artık ilaçları bırakabileceğimizi, artık şeker hastası olmadığımızı söyledi.

Bu konuyla ilgili öncelikle Sağlık Bakanlığı ve tüm diğer yetkililer lütfen artık diyabet hastalarının sayısının çığ gibi büyümesine dur diyecek önlemleri alın. Topluma doğru, bilimsel gerçeklere dayalı beslenme önerilerinde bulunun. TAM TAHIL ÜRÜNLERİ SADECE DİYABETİ BESLER İNSANLARI BESLEMEZ.

Vidoyu izlemek için tıklayınız


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR