İşsizliğin sebebi mülteciler

Haziran ayı dönemi işsizlik oranı yüzde 9,1 olarak gerçekleşti. Mayıs döneminde işsizlik oranı yüzde 8,8 şeklinde açıklanmıştı. Kocaeli Sanayi Odası...

Haziran ayı dönemi işsizlik oranı yüzde 9,1 olarak gerçekleşti. Mayıs döneminde işsizlik oranı yüzde 8,8 şeklinde açıklanmıştı. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, açıklanan verilerle ilgili değerlendirmede bulundu ve endişelerini dile getirdi.

 

GENÇ NÜFUS İŞSİZ

İşsizlik rakamlarının beklentilerin çok üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Zeytinoğlu, “Normal şartlarda sezonsal nedenlerle işsizliğin yüzde 8,5’a kadar gerileyebileceğini bekliyorduk. Son 5 yıldır haziran ayında işsizlikte bir artış görülmemişti. Bu artışın kayıt dışı mültecilerin çalıştırılmasından kaynaklanabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca genç nüfustaki işsizlik oranının yüzde 18,1’e çıkmasını endişe verici buluyoruz” dedi.

 

BÜTÇE FAZLA VERDİ

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe rakamlarını da yorumlayan Zeytinoğlu, “Temmuz ayında ciddi bir açık vermemize rağmen ağustos ayındaki vergi gelirlerindeki artış bütçe açığını ilk 8 ayda 2,7 milyar TL seviyesine getirdi. Vergi gelirlerindeki artışın olumlu etkilerini görüyoruz” dedi. Bütçe temmuz ayında 5,3 milyar TL açık, ağustosta 5,9 milyar TL fazla verdi” diye konuştu.

16 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR