KOÜ’de Ar-Ge semineri yapıldı

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından düzenlenen ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr....

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından düzenlenen ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan’ın konuşmacı olarak katıldığı "Ticarileşebilir Ar-Ge" konulu seminer önceki gün Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminere RektörüProf. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, dekanlar, akademisyenler ve sanayi kuruluşları temsilcileri katıldı.

 

KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Seminerde ilk olarak TTO Yönetici Mehlika Kocabaş, Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin 2015 yılı içerisinde yapmış olduğu çalışmaları anlatan bir konuşma yaptı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çakır ise, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği çalışmalarına destek olması amacıyla bu seminerin düzenlendiğini belirterek, üniversite olarak her zaman sanayi ile işbirliğine destek vereceklerini söyledi. Rektör Prof. Dr. Hülagü, Ar-Ge desteklerinde üniversitelerin de katılımının sağlanmasının önemine dikkat çekerek, katılımından dolayı Prof. Dr. Kılıçarslan’a teşekkür etti. Seminerde Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan, Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde neler yapıldığına dair bilgiler aktardı.

 

“İKİ PROJEDEN BİRİ DESTEKLENİYOR”

Bir ülke gelişmekteyse ve siyasi anlamda da bir istikrar söz konusuysa, yabancı firmaların o ülkeye yatırım yaptığı konusunda bir teorinin olduğunu belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Kılıçarslan, “Bu yatırımlar sonucunda o ülke 10 yıllık bir büyüme yaşıyor. Ancak firmaların getirdiği teknoloji zamanla eskidiği için bu 10 yıl sonunda ekonomide bir durağanlık baş gösteriyor” dedi. Bu durağanlığı önlemek adına ülkelerin kendi teknolojisini geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kılıçarslan, “Ülkemizde 2012 yılından itibaren Ar-Ge çalışmalarına ciddi destekler verilmeye başlanmıştır. Dünya ortalamasında her dört projeden bir tanesi desteklenirken, ülkemizde her iki projeden bir tanesi destek almaktadır. Ar-Ge’nin yaşayabilmesi için de ticarileşmesi gerekiyor. Aksi takdirde Ar-Ge kaybolur” ifadesinde bulundu. Ar-Ge kabiliyetinin ve Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Kılıçarslan, seminere katılanların sorularını yanıtladı.

20 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR