Eker, Kısakürek’i anlattı

Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan Necip Fazıl Kısakürek paneline katılan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Kısakürek’e övgüler yağdırarak, “Üsta...

BÜYÜT

Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan Necip Fazıl Kısakürek paneline katılan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Kısakürek’e övgüler yağdırarak, “Üstad bir genci yürürken kambur şeklinde yürüdüğünde azarlardı. Dik yürümesini isterdi” dedi.

AKP Kocaeli Gençlik Kolları Teşkilatı tarafından organize edilen Necip Fazıl Kısakürek paneli Sabancı Kültür Merkezi’nde yapıldı. Panele Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker de katıldı. Panele konuşmacı olarak Bakan Eker’in yanı sıra Edebiyatçı Yazar Necmettin Turinay ve Prof.Dr.Turan Koç da katıldı. Edebiyatçı Yazar Necmettin Turinay ve Prof.Dr.Turan Koç, Necip Fazıl Kısakürek hakkında düşüncelerini açıkladıktan sonra Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker söz aldı.

EKER, KISAKÜREK’İ ANLATTI
Bakan Eker, “İlkokul yıllarında Necip Fazıl Kısakürek’in eserleriyle tanıştım. Lise yıllarında üstadın konferansına katıldım. Üstadın çizdiği çizgiden beslenmiş birisiyim. Yazdığı şiirlere baktığınız zaman gençlerin anlayabileceği şekilde yazmıştır. Dili o kadar sade, o kadar ahenklidir, çok güzel kullanmaktadır. Allah’a ulaşmak için sanatı en önemli araç olarak görüyor. 1930’lu yıllarda bunu anlamıştır. Yazılarında insanlara yönelik her konu kaleme almıştır. Necip Fazıl bize şiir yoluyla mesajlarını veriyor. Üstat yazılarında toplumun geleceğini göstermektedir. Üstat hiçbir zaman pes etmemiştir. Lügatında yenilgi kelimesi yoktur. Gençlik güç demektir. Üstat bir genci yürürken kambur şeklinde yürüdüğünde azarlardı. Dik yürümesini isterdi. Üstat düşüncelerini açıklamasından dolayı cezaevine girmiştir” dedi.

PLAKET VERİLDİ
Konuşmaların ardından AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Ercan Azak tarafından AKP Genel Merkezi Gençlik Kolları Genel Sekreteri – Programın Moderatörlüğünü yapan Yasin Bölükbaşı’ya, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel tarafından Prof. Dr.Turan Koç’a, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından Edebiyatçı yazar Necmettin Turinay’a, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek tarafından Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker’e teşekkür plaketi verildi.

13 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem



Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR