Körfez meclisi açılışı yaptı

        30 Mart yerel seçimlerinin ardından belediye başkanı ve çok sayıda meclis üyesi değişen Körfez Belediyesi, ilk meclis toplantısını yaptı. Körf...

 

 

 

 

30 Mart yerel seçimlerinin ardından belediye başkanı ve çok sayıda meclis üyesi değişen Körfez Belediyesi, ilk meclis toplantısını yaptı. Körfez Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, meclis üyelerinden yalnızca Mehmet Gümüş katılmadı. Gümüş mazeretinden dolayı izinli sayıldı.

 

VEKİLLER BELİRLENDİ

17 maddenin görüşüldüğü ilk toplantıda başkan vekilleri, katipler ve komisyon üyeleri belirlenirken, iktidar ve muhalefetten karşılıklı sağduyu ve hizmet çağrıları yapıldı. Başkan Vekilleri, katipler ve komisyon üyelerinin belirlenmesiyle başlayan ilk toplantıda, belediye başkan vekilleri gizli oylama ile belirlendi.

 

GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

Faruk Denli ve Halit Küçük’ün başkan vekilliğine seçildiği mecliste ayrıca katipliğe de Nigar Yağız ile Ahmet Sinan Fidan asil olarak seçildiler. Emin Yıldız ve Zeki Kurtuluş yedek katip oldu. Encümen üyeliğine de AKP tarafından önerilen Mehmet Şahin, Kadir Aydoğdu ve Pınar Uysal getirildi. Ayrıca 6 komisyon ve bir de birlik üyeliği için isimler belirlendi.

 

BEKLENTİLER ARTIYOR

Faruk Denli tarafından okunan faaliyet raporunun iktidar ve muhalefet meclis üyeleri iyi dileklerini sundu. Görüş belirtmek için söz alan CHP’li Tayfun Balıkçı, Körfez Belediyesi’nin en borçlu 15. belediye olduğuna dikkat çekerek, ilçe halkının belediyeden beklentilerinin her geçen gün daha da arttığını belirtti.

 

BALIKÇI’DAN TALEPLER

Sosyal yaşam alanları, kent meydanı, kent konseyi, cazibe merkezi ve otogar yapılması gerektiğini söyleyen, doğal yaşam alanları oluşturulması gerektiğini dile getiren Balıkçı, bunların yanı sıra çevre temizliğine önem verilmesini Körfez’in, Türkiye’ye tanıtılmasını, deprem denetimlerinin yapılmasını ve kültür sanat etkinliklerine önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

 

CANBAZ ÖNERİ SUNDU

Balıkçı’nın ardından konuşan CHP’li Fevzi Canbaz ise, faaliyet raporu hakkında görüşlerini belirterek, “Kitap, Körfez’den daha güzel, burada yazılan hiçbir şey şehirde yok” dedi. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ı büyük bir işin beklediğini vurgulayan Canbaz, trafik sorunu ve çevre kirliliğinin giderilmesi gerektiğini söyledi.

 

ŞENER SÖĞÜT SÖZ ALDI

Muhalefet grubu üyelerinin yorumlarının ardından iktidar grubundan söz alan Şener Söğüt, faaliyet raporu kitabının nitelikli olduğunu söyleyerek, “Belediyemiz, geçmiş yıllarda olmayan bilişim sistemleri altyapısına sahip oldu. Bu beni çok sevindirdi” diye konuştu. İktidar ve muhalefet grubu üyelerine çağrıda bulunan Söğüt, şöyle konuştu: “İktidardaki arkadaşlarım, muhalefetin eleştirilerini göz ardı etmemeli, muhalefetteki arkadaşlarım da eleştirilerinde yapıcı olmalı. İnşallah birlik ve beraberlik içinde bir dönem geçiririz” dedi.

 

HİZMETLERİ HALK GÖRDÜ

Faaliyet raporu değerlendirmesinde son olarak konuşan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ise, “Memlekete bir çivi dahi çakandan Allah razı olsun. Körfez Halk Ekmek, Kocaeli’de tek. Görünen ve görünmeyen çok sayıda hizmet var. Halkımız da bunları gördü” dedi. Körfez’in huzur ve mutluluğu için çok çalışacaklarını vurgulayan İsmail Baran, “Muhalefetin de bize yardımcı olacağını biliyorum” dedi.

 

GÜZEL HİZMETLER YAPACAĞIZ

Meclis toplantı salonunun küçük olduğunu düşündüğünü belirten Baran, “Çatı katının salon olması için arkadaşlarımızla görüşmelerimiz sürüyor” dedi. Temizlik konusunda kaliteyi artıracaklarını dile getiren İsmail Baran, “Biz her zaman eleştiriye açığız. Gelen önerileri dikkate alırız” diye konuştu. Körfez’de seçimin seviyeli geçtiğini düşündüğünü ifade eden Baran, “Kaliteli bir meclis oluştu. Ben, bu meclise çok güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum” dedi. n Mustafa YILDIZ

 

KİM NEREYE SEÇİLDİ

BAŞKAN VEKİLLERİ

1. Başkan Vekili: Faruk Denli

2. Başkan Vekili: Halil Küçük

 

MECLİS KATİPLERİ

Nigar Yağız (ASİL)

Ahmet Sinan Fidan (ASİL)

Emin Yıldız (YEDEK)

Zeki Kurtuluş (YEDEK)

 

ENCÜMEN

Mehmet Şahin (AKP)

Kadir Aydoğdu (AKP)

Pınar UYSAL (AKP)

 

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU

Murat Yazar (AKP)

Hayati Şaşdım (AKP)

Metin Dan (AKP)

Ali Kambur (MHP)

Engin Taşdemir (CHP)

 

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU

Yusuf Baki (AKP)

Ömer Yılmaz (AKP)

Pınar Uysal (AKP)

Olcay Doğramacı (MHP)

İbrahim Fortacı (CHP)

 

SOSYAL HİZMETLER KOMİSYONU

Fadıl Durmaz (AKP)

Emin Yıldız (AKP)

Nigar Yağız (AKP)

Orhan Kansoy (MHP)

Fevzi Canbaz (CHP)

 

İMAR VE ŞEHİRCİLİK KOMİSYONU

Şener Söğüt (AKP)

Selahattin Kabadayıoğlu (AKP)

Metin Dan (AKP)

Mehmet Gümüş (MHP)

Tayfun Balıkçı (CHP)

 

KÜLTÜR SANAT KOMİSYONU

Abdullah Parlak  (AKP)

Emin Yıldız (AKP)

Ahmet Sinan Fidan (AKP)

Eyüp Öztürk (MHP)

Nilgün Solakoğlu (CHP)

 

GENÇLİK, EĞİTİM VE SPOR KOMİSYONU

Nigar Yağız (AKP)

Ömer Yılmaz (AKP)

Ahmet Sinan Fidan (AKP)

Ali Kambur (MHP)

Nilgün Solakoğlu (CHP)

 

MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ

Kadir Aydoğdu (ASİL)

Abdullah Parlak (ASİL)

Mehmet Şahin (YEDEK)

Yusuf Baki (YEDEK)

 

KÖRFEZ BELEDİYE MECLİSİ

 

AKP

Faruk Denli

Ali Çakır

Habib Aşı

Şener Söğüt

Mehmet Şahin

Mete Bilgin

Halil Küçük

Pınar Uysal

Ahmet Sinan Fidan

Hayati Şaşdım

Murat Yazar

Nigar Yağız

Abdullah Parlak

Metin Dan

Fadıl Durmaz

Kadir Aydoğdu

Yusuf Eryarsoy

 

KONTENJAN:

Selahattin Kabadayıoğlu

Yusuf Baki

Ömer Yılmaz

 

MHP

Vahit Eryılmaz

Olcay Doğramacı

Mehmet Gümüş

Ali Kambur

Eyüp Öztürk

Orhan Kansoy

 

CHP

Engin Taşdemir

Fevzi Cambaz

İbrahim Fortacı

Tayfun Balıkçı

Nilgün Solakoğlu

 

Körfez’de ilk gün

ılımlı bir hava vardı

 

Pazartesi günü Körfez Belediyesi’nin meclisini izledim. 30 Mart yerel seçimlerinden sonraki ilk toplantı, gelecekler ilgili uyumlu bir meclisin müjdesini verir gibiydi.

MHP’li ve AK Partili meclis üyeleri salona ilk genel gruplardı. Daha sonra CHP grubu salona girdi. Meclis üyeleri birbirlerini tebrik ettikten sonra yerlerine oturdu.

Meclisi belediye çalışanları da izledi. Hatta mesai saati bitmiş olmasına rağmen meclisi izleyen çalışanlar vardı.

Bilirsiniz, meclisin ilk günü kalabalık olur. Meclisi izlemek isteyenler salonu doldurur. Körfez’de böyle bir durum yaşandı. Meclis salonuna sığılamadı ve salonda birçok konuk toplantıyı ayakta izledi.

Meclis toplantısını izlemeye AK Parti Körfez İlçe Başkanı Osman Badem ve yardımcısı Şaban Aydın da vardı.

Meclis toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmasının yapan İsmail Baran, bu konuşmasından sonra geçici katip üyelerini kürsülerine davet etti.

Körfez meclisinde vakit kaybedilmeden seçimlere geçildi. 11 koltuğu bulunan muhalefette MHP’li Mehmet Gümüş izinli sayıldı. Oylamalar sırasında ise hep 10 oy boş çıkıyordu.

Belediye başkanı İsmail Baran, “Arkadaşlar boş oy kullanmayalım” şeklindeki esprinin ardından ise boş oy sayısı 7’de düştü.

Gizli oylama işlemi sona erdikten sonra, meclis komisyonlarının seçimine geçildi. Bu esnada Baran, “Arkadaşlar komisyonlarına muhalefet partisinden de temsilci verilmesi bizi mutlu eder” dedi.

Ve öyle de oldu. Bazı komisyonlara MHP ve CHP’den de üyeler alındı.

Baran’ın bu davranışı salonda memnuniyet yarattı ve iyi niyet göstergesi olarak algılandı.

Körfez’deki ilk meclis toplantısı aynı zamanda gelecekteki meclis toplantılarında en çok söz alacak meclis üyelerinin kimler olacağının sinyalini de verdi.

Bana göre Körfez meclisinde en bu dönem, Şener Söğüt, Faruk Denli, Tayfun Balıkçı, Vahit Eryılmaz, Engin Taşdemir ve Fevzi Canbaz’ı çok dinleyeceğiz.

Körfez Belediye Meclisi’nin uyumlu tablosunun gelecekte de sürmesini dileğimle, yeni meclisi kutluyorum. Bu arada unutmadan hatırlatayım, meclisin ikinci oturumu 2 Mayıs Cuma günü yapılacak.

 

08 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR