Kartepe Hergeleci’de Başpehlivan Ekrem Yavuz

Haberin fotoğrafları için tıklayın İngiliz BBC Televizyon kanalının da belgesel çekimi yaptığı güreşlere, diğer güreşler yerine Kartepe’yi tercih e...

Haberin fotoğrafları için tıklayın

İngiliz BBC Televizyon kanalının da belgesel çekimi yaptığı güreşlere, diğer güreşler yerine Kartepe’yi tercih eden 34 pehlivan katıldı.

 

YOĞUN KATILIM VARDI

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nin bu yıl on ikincisi Hergeleci Er Meydanı’nda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Güreşler öncesi Başkan üzülmez, güreşçilerle birlikte Sarımeşe Cami önünden davul zurnaların da yer aldığı kortej eşliğinde Hergeleci İbrahim’in kabrine kadar yürüdü. Kabri başında anılan pehlivanlar ustası için kuran okundu dualar yapıldı. Kabristanlık ziyareti ardından kortej Er Meydanına kadar yürüdü.

 

KARTEPE’Yİ TERCİH ETTİLER

Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen ve Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde düzenlenen güreşlerin ağalığını Yunus Merttürk üstlendi. Kartepe dışında 3 farklı ilde aynı gün düzenlenen yağlı güreşlerde 50 pehlivandan 34’ü Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşlerinde kol bağladı. İngiliz BBC Televizyon Kanal ekibi güreşçilerin Kırkpınar Yağlı Güreşlerine hazırlıklarını konu alan belgesel niteliğinde çekim yaptığı güreşleri izlemek için güreş severler yoğun ilgi gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından pehlivanlar için dua yapıldı. Kartepe Belediyesi Halk Oyunu ekiplerinin gösterileri ile renklenen güreşleri izleyenler arasında, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, Ak Parti İl Teşkilatı Yöneticileri, Ak Parti Kartepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Ağra, eski Belediye Başkanları, çevre il ve ilçelerden gelen güreş ağaları, Kartepe Muhtarlar Dernek Başkanı Hüseyin Türker, Kartepe Belediye Başkan Yardımcıları Zafer Arat, Murat Sabri Çakır ve Mehmet Filiz, Ak Parti ve CHP’li belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri yer aldı.

 

AĞALIK YİNE YUNUS MERTTÜRK’DE KALDI

Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde ağalığı 100 bin lirayla alan Yunus Merttürk, ağalık ihalesinde Selami Tarakçı, Abidin Akyol, Fatih Topal, Özer Özden, Mevlüt Ağra, Hüseyin Türker, Yaşar Yıldız, Necdet Subaşı ve Şafak Çolak ile çekişti. Baş cazgır Şükrü Kayabaş ile birlikte 4 cazgırın görev yaptığı güreşlerde 21 hakem görev aldı. Hergeleci İbrahim Er Meydanında 14 boyda 293 güreşçinin Minik 1-2, teşvik 1-2, tozkoparan, ayak, deste küçük boy, deste orta boy, deste büyük boy, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta, başaltı ve başpehlivanlık kategorilerinde güreşleri gece 21.30’a kadar çekişmeli mücadeleler sahne oldu.

 

HÜSEYİN ÜZÜLMEZ’İN HAKLI GURURU

Türk’ün gücünü, cesaretini, çevikliğini anlatan, bu topraklarda yetişip birçok pehlivan yetiştiren Hergeleci İbrahim’in de anıldığı Kartepe Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’ne katılan konuklara teşekkür eden Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Kartepe’de spor, tüm dallarda gelişmektedir. Kartepe Belediyesi olarak yaz ve kış spor okullarında da güreş, futbol, basketbol, kayak, yüzme, karate, voleybol ve daha birçok spor dalında binlerce çocuğumuza uzman eğitmenler eşliğinde, hem bedensel hem de zihinsel gelişimlerini sağlayacak eğitimler verilmektedir. Burada şunu özellikle belirtmek istiyorum; geleceğin daha güçlü Türkiye’sini, ne yeraltı ne de yer üstü doğal kaynaklarımızla kuramayız, bizim geleceğimiz için en büyük kaynağımız iyi yetişmiş çocuklarımız, gençlerimiz olacaktır” dedi. Yağlı güreşler pehlivanların mücadelesi ile sürerken konuklara etli pilav, ayran ve tatlı ikram edildi.

 

BAŞ PEHLİVAN

1)Ekrem Yavuz

Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez

2)Kaan Kaya

3)İsmail Erkal

3)Ramazan Bircan

BAŞ ALTI

1)Mustafa Bayram

Ak Parti Kartepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Ağra ve meclis üyesi Faruk Sarman

2)Şener Sar

3)Abdülhamit Altın

3)İmdat Ertan

BÜYÜK ORTA

1)Alpaslan Aslan

Sarımeşe Mahalle Muhtarı Ahmet Şafak

2)Semih Turgut

3)Erdem Uygun

3)Serkan Karaten

KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY

1)Emre Karabacak

Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz

2)Uğur Taşdan

3)Ebubekir Kesen

3)Okan Eriş

KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY

1)Mustafa Aslan

Meclis Üyesi                         Ercan Akçil

2) Rıdvan Kaya

3)Hüseyin Özdemir

3)Yıldıray Akın

DESTE BÜYÜK

1)Semih Yazıcı                        

Fatih Sultan Mehmet Mahalle Muhtarı Selami Tarakçı

2)Tunahan Özgül

3)Hasan Can Güzeller

3)Gökhan Yıldız

DESTE ORTA

1)Tolga Odabaşı                        

                        

2)Sefa Yeşilkaya

3)Enver Çamoğlu

3)Alperen Çelebi

DESTE KÜÇÜK

1)Mustafa Özkaya

Güreş Ağası Yunus Merttürk

2)Hüseyin Soğukoğlu

3)Ali Sarıdemir

3)Ramazan Sarı

AYAK

1)Selçuk Kılıçarslan

Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Zafer Arat

2)Uğur Lafçı

3) Abdülvasi Balta

3)Burak Gümüşalan

TOZKOPARAN

1)Ogün Erdöl

Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Sabri Çakır

2)Ali Cantürk

3)Sefa Gürkan Karagöz

3)Emre Aktağ

TEŞVİK 2

1)Mert Öztürkcan

Kartepe Belediyesi Meclis Üyesi Kemal Timur

2)İsmail Çınar

3)Faruk Aydın

3)Ali Kemal Cici

TEŞVİK 1

1)Sinan Yıldız

Kartepe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Sami Demirci

2)Uzeyr Kaya

3)Ahmet Toker

3)Mustafa Ağlar

MİNİK 2

1)Yiğit Öztürkcan

Ak Parti Kartepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Ağra

2)Enes Yiğit

3)Yasin Soykaya

3)Yusuf Kocabıyık

MİNİK 1

 

1)Semih Karagöz

 

2)Ömer Faruk Cici

Ağalar

3)Hasan Savur

 

3)Berat Yılmaz

 

 

 

20 Temmuz 2015 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR