Okullar, şehir dışına alınıyor

İzmit Belediyesi’nin örnek olarak gösterilen çalışmalarından eğitim kampüsü projesi hayata geçiriliyor. Bilindiği gibi Belediye Başkanı Nevzat Doğan,...

İzmit Belediyesi’nin örnek olarak gösterilen çalışmalarından eğitim kampüsü projesi hayata geçiriliyor. Bilindiği gibi Belediye Başkanı Nevzat Doğan, şehir merkezinde bulunan İzmit Lisesi, Gazi Lisesi ve Kız Meslek Lisesi’nin şehir dışında okul kampüsleri şeklinde yapılarak taşınmasını istiyordu. Taşınacak okul yerlerinin de şehrin ihtiyacı olan sosyo-kültürel alanlara dönüştürülmesi yönünde hazırlıklar yapılırken, kampüste ise artık sona gelindi.

 

100 YILIN İZMİT’İ

Yeni Mahalle’deki cezaevi yerine yapılacak dev kampüs projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Nevzat Doğan, “Bizler 100 yılın İzmit’ini hazırlıyoruz. Şu anda Gazi Lisesi ve İzmit Lisesi’nin bulundukları fiziki şartlar nedeniyle istenen başarıda değiller. Aynı durum Kız Meslek Lisesi için de geçerli. Çünkü bu okullar şehir gürültüsü ile iç içe. Sosyal yaşam cazibesi gençlerimizin okul hayatını olumsuz etkiliyor” dedi.

 

CEZAEVİ BÖLGESİNE

İzmit Lisesi’nin, Gazi Lisesi’nin ve Kız Meslek Lisesi’nin isimlerini yaşatacak kalitede yeni okulların yapılmasını istediklerini belirten Doğan, “Bu yönde çalışmaları başlattık. Artık son noktaya geldi. Cezaevi yıkıldı, onun yerine şimdi artık bu üç okulumuz için kampüs yapılacak. Okulların yapımına destek veriyoruz. Mevcut okullarımızın yerlerine de kentimize kazandırılması için hazırlıklar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 

KATLI OTOPARK VE KAPALI PAZAR YERİ

Doğan, mevcut kampüs olan yerde, İzmit Lisesi’nin fiziki şartları çok daha iyi olan bir binaya taşınacağını belirterek, “İzmit Lisesi’nin mevcut binalarını 50. Yıl ve Hızırreis okulları için kullanılmasını arzu ediyoruz. Kız Meslek Lisesi’nin alanında şehrin önemli ihtiyaçlarından olan otopark ve kapalı pazar yeri yapılacak. Böylece hem Tarih Koridoru Projesi kapsamında o bölgeye gelen ziyaretçiler ve turistler için otopark sorunu çözülecek, hem de sokak pazarı da modern pazara çevrilmiş olacak” diye konuştu.

 

KENT MEYDANI YAPILACAK

Gazi Lisesi’nin tarihi binasını koruyup, diğer eklemelerinin tamamını yıkacaklarını söyleyen Doğan, şöyle konuştu: Gazi Lisesi’nin bahçesiyle Sanat Sokağı’nı birleştirip kent meydanına çevireceğiz. Lise ise kent kütüphanesi olacak. Çocuklarımız daha iyi koşullarda okumuş olacak. Hedefimiz ikinci aşamada Endüstri Meslek Lisesi’nin tescilli tarihi binaları dışında kalan tüm binaların yıkılarak orasının bir meydan ve otoparka dönüştürülmesidir. Mevcut bu tarihi binalara bir sosyal, kültürel fonksiyon verilmesi. Aynı durum İmam Hatip Lisesi ve Mimar Sinan Lisesi için de geçerli.”

 

ÇOCUKLAR İÇİN GEREKLİ

Bu çalışmalarla şehrin geleceğinin teminat altına alındığını da dile getiren Doğan, “Çocuklarımız daha çağdaş, donanımlı okullarda okumasını sağlayacağız. Şehrin bina yoğunluğunun azaltılması gerekiyor ve biz bunu yapıyoruz. Daha fazla meydan ve sosyo-kültürel alan açılmış oluyor. Bu çalışmalar sırasında birçok kez bakanlıklara gittik. Gelen bütün tepkilere karşı projemizin arkasında durduk. Bugün ise artık son noktaya geldik” diye konuştu.

 

İKİ OKULU BELEDİYE YAPACAK

Öte yandan İzmit Belediyesi, projeler için Milli Eğitim Bakanlığı’na şehir merkezindeki arazilerden bir kısmını verdi. Ayrıca belediye, yapılacak okullardan ikisinin yapımını da üstlendi. Konu hakkında bilgi veren doğan, sözlerini şöyle tamamladı: “İzmit Belediyesi olarak 24-24 derslikli iki okulun da yapımını üstlendik. Ayrıca 2 dönüm civarında arsa verdik. Eğitime büyük destek veriyoruz. Eğitim kampüsü projesinin hayata geçmesinden büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Bu arada kampüs ile ilgili protokolün de önümüzdeki günlerde imzalanması bekleniyor.

05 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

izmit - Başkan cezaevi şehir dışında mı kalıyor ki. E5 yolu üzerinde en yoğun araç trafiği üstünde.

Yanıtla . 0Beğen 05 Ağustos 11:41
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR