TBMM Başkanına tepki yürüyüşüne yoğun ilgi!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman’ın sarf ettiği  ‘Yeni Anayasa’da Laiklik olmamalı’ ifadelerine tepkiler gün geçtikçe artı...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman’ın sarf ettiği  ‘Yeni Anayasa’da Laiklik olmamalı’ ifadelerine tepkiler gün geçtikçe artıyor. Kahraman’ın sözlerinin ardından birçok kişi, kurum ve kuruluş meclis başkanının derhal istifa etmesi gerektiğini vurgularken CHP, ADD, Vatan Partisi, DSP ve çok sayıda STK dün laiklik için yürüyüş gerçekleştirdi.

 

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Yaklaşık 350 kişinin katılım gösterdiği yürüyüş öncesinde Merkez Bankası çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Hazırlanan barikatlar içerisine eylemleriler alınırken üst araması yapıldı. Sonrasında yürüyüşe geçen eylemler yürüyüş yolunda sloganlar eşliğinde tepkilerini dile getirdiler.

 

YOĞUN KATILIM

“Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”, “Laiklik değil, AKP ortadan kalkacak” sloganları atarak ilerleyen yürüyüşe CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, CHP Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, ADD Yahya Kaptan Şube Başkanı Yakup Gökçe,  DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, Türk Ocakları Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, Alevi Kültür Derneği Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, çok sayıda dernek yönetici ve parti üyesi katıldı.

 

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL’

Gerçekleşen yürüyüş sonrasında Sabri Yalım Parkı’nda ortak basın açıklamasını okuyan ADD Yahya Kaptan 2. Başkanı Akın Turan, TBMM Başkanı’nın sözlerini sert bir dille eleştirerek, “Olay basit bir ifade özgürlüğü değildir. Her fırsatta Cumhuriyetle hesaplaşmaya çalışanları, cumhuriyete ve değerlerine ‘93 yıllık garabet’ diyenlere dur demek için buradayız” dedi.

 

‘TÜRK MİLLETİNİN MAYASI’

Turan konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti 100 yıldır emperyalizmin saldırısı altındadır. Saldırının amacı aynı ama yöntemleri her seferinde değişiyor. Milleti etnik ve dinsel temelde bölmeyi hiçbir zaman başaramadılar. Anayasada yer alan cumhuriyetin temel ilkelerinden biri olan laikliktir ki bütün bir milleti bir arada tutmaktadır. Bu yüzden cumhuriyetin temel ilkelerine ve kurucularına saldırılmaktadır. Laiklik en başta ulusal birliğin temelidir. Türk milletinin mayasıdır” diye konuştu.

 

‘DERHAL İSTİFA ETMELİ’

Turan, “İsmail Kahraman artık Türk Milletinin temsil organı olan meclisin başkanı olamaz. TBMM Başkanı bulunduğu makamın sorumluluğuna uygun hareket etmemiştir. Kendisini bir kez daha kınıyor ve derhal istifaya davet ediyoruz. TBMM’nin onurlu milletvekillerine sesleniyoruz. Namusunuz ve şerefiniz üzerine yemin ettiniz, laiklikle alakalı bir sorununuz varsa derhal görevlerinizden istifa ediniz. Eğer yoksa o zaman İsmail Kahraman’ı derhal görevinden alınız” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

img_2968.jpg

29 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

alperen - koministler iş başında dinsizler fransaya sizin dedeniz yunana taş atmadı

Yanıtla . 0Beğen 29 Nisan 09:09
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR