Kirlilik değil, iklimin etkisi

İzmit Körfezi’nde birkaç gündür görülen kızıl renkli görüntünün kirlilikten kaynaklanmadığı, iklimsel bir durum olduğu kaydedildi.   İNCELEME YAPILDI...

BÜYÜT

İzmit Körfezi’nde birkaç gündür görülen kızıl renkli görüntünün kirlilikten kaynaklanmadığı, iklimsel bir durum olduğu kaydedildi.

 

İNCELEME YAPILDI

İzmit Körfezi’nde birkaç gündür oluşan kızıl renkli görüntünün vatandaşlar tarafından kirlilik olarak algılanması üzerine Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Yapılan incelemeler sonucu tabakanın kirlilikten değil, biyolojik bir durumdan kaynaklandığı belirlendi.

 

GEÇİCİ BİR DURUM

Büyükşehir Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; İzmit Körfezi ve Marmara denizinde özellikle ilkbahar aylarında tekrarlayan bu olayın en önemli sebebinin aşırı yağışlar sonucu karadan azot ve fosfor gibi besin elementlerinin deniz ortamına girerek, fitoplankton türlerinin aşırı üremesine neden olmasından kaynaklandığı kaydedildi. “Bu doğal olay, suyun renginin kırmızı veya kahverengiye dönmesine neden olmaktadır” denildi. Yetkililer, durumun geçici olduğu ve endişe edilmemesi gerektiği konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

26 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İsmail Girginç - Yalan Arıtmalar Çalışmıyor.

Yanıtla . 0Beğen 26 Nisan 10:49
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR