Tuğçe Hilal Öngel: Kendimi artık daha çok Kocaeli’ye ait hissediyorum

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2015’te ‘Yılın Girişimcisi’ kategorisinde başarılı bulunan ve ödüle layık görülen, henüz üniversite öğre...

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2015’te ‘Yılın Girişimcisi’ kategorisinde başarılı bulunan ve ödüle layık görülen, henüz üniversite öğrencisi olan Tuğçe Hilal Öngel ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Tuğçe Apart ve Öğrenci Evi’ni açarak öğrencilerin önemli bir sorunu olan konaklamaya çözüm bulan Öngel, KOSGEB’e başvurarak gerekli sertifikaları da aldı, evraklarını tamamladı. Şu an destek beklediğini kaydeden Öngel, yurtta öğrencilerin konforu için her şeyi düşündüğünü de ekledi.

 

“ARKADAŞLARIMIN KALACAK YER SORUNUNU DİNLİYORDUM”

Yılın girişimcisi seçildiniz neler düşünüyorsunuz?

Ben beklemiyordum. Beni üniversite hocam Tümay Mercan önermiş. O söylemişti bana telefonda, telefonda öğrendim yani sonucu. Ona çok teşekkür ettim. Mutlu oldum. Kocaelili değilim. Bu sonuçla kendimi daha çok Kocaeli’ye ait hissettim. Burada yaşamak için artık daha büyük sebeplerim var gibi hissediyorum.

 

Bu yurdu açmayı nasıl düşündünüz, bu fikir sizde nasıl oluştu?

Ben şu anda Kocaeli Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Bölümü’nde öğrenciyim. Sınıf arkadaşlarımın, etrafımdaki öğrencilerin kalma sorunlarını hep dinliyordum. Daha öncesinde tanıdığım arkadaşlarım olduğu için ben evde kalıyordum. O yüzden şanslıydım. Direk eve çıkabildim. Ama arkadaşlarımın çoğu yurt sıkıntısı yaşıyordu. Kaldıkları yurtla ilgili problemlerini dinliyordum.

 

“BİR ADIM ATINCA DEVAMI GELİYOR”

Tanımadığınız şehirde eve çıkmak da zor. Eve benzer, güvenli ev gibi de rahat bir yurt, daha doğrusu apart isteği arkadaşlarım tarafından dile getiriliyordu. Oradan yola çıktım. Kocaeli’de daire şeklinde yurtlar var, ama ben daire şeklinde olsun istemedim. İçinde hem yangın merdiveni, yangın alarm sistemi olan ama böyle ev gibi kalabilecekleri, güvenli bir yer olsun istedim. Zaten bir adım atınca devamı da geliyor.

 

Bu işin zorlukları da vardır elbet. Zaman zaman böyle ümidinizi kestiğiniz anlar oldu mu?

Elbette zorlukları var. Öğrenci olmamdan da kaynaklı gelen veli ilk başta güvenemiyor. Bana bakınca yaşımın küçük olduğunu gören velileri ikna etmem gerekiyor. Oturduklarında ikna etmek için büyük çaba sarf ettim. Ama ümidimi hiç kesmedim. Daha da bir şeyler başarmak adına hırslandım ve azmettim.

 

“MASRAFTAN KAÇINMADIK”

Bu süreçte ailenizden destek gördünüz mü, sizi cesaretlendirdiler mi?

Elbette. Ailem her zaman bana büyük destek olmuştur. Bu konuda da bana güvendiler. Bu işi yapabileceğimi gördüler.

 

Yurt hakkında bilgi verebilir misiniz? Ne zaman açıldı?

Ağustos ayında açtık burayı. Ama öncesinde çalışmalara başladık. Eşyaların alınması, yer bakması birer birer ayarlandı. Yurtlarda genelde ranza sistemi mevcut. Biz ise rahatı ve konforu ön plana alarak bazı sistemini tercih ettik. Daha uzun ömürlü gitsin diye düşünmedik. Masraftan kaçınmadık. Tamamen konforu düşündüm. Tüm yataklar ortopedik. Ben olsaydım ne isterdim diye düşündüm. Buna göre dizayn ettik. Kadıköy Mahallesi Ziya Gökalp Caddesi No: 53 adresindeki şubemiz dışında bir hafta önce de Yürüyüş Yolu üzerinde şube açtık.

 

“KENDİ YEMEKLERİNİ YAPABİLİYORLAR”

İki binamızda 4 kattan oluşuyor. İki, üç, dört ve tek kişilik odalarımız mevcut. Her odamızda buzdolabı var. Her katta banyo, wc, kütüphane ve mutfak bulunuyor. Öğrenciler yemeklerini yapabiliyor. Çamaşır yıkama ve ütü ücreti almıyoruz. Ücretsiz wifi, 7/24 sıcak su hizmeti ile konforlu ve güvenli bir seçenek sunuyoruz. Ayrıca merkezi bir yerde olmamız da tercih sebebi. Aylık sabit ücret dışında ek ödeme bulunmuyor. Tüm faturalarımızı biz ödüyoruz. Yüksek rakamlar almıyoruz. Çok rahatlar. Arkadaşları, aileleri kalabiliyor öğrencilerin. Ayrıca çalışan da kalabiliyor.

 

Yurt kayıtlarında kampanyalarınız oluyor mu?

Kayıtlarımız devam ediyor. Erken kayıtlarda veya toplu kayıtlarda indirim yapıyoruz. Bazen üç öğrenci birden gelip aynı odada kalmak istiyor. Onlara da indirim yapıyoruz. Senelik vermek isteyene yüzde 10 indirim yapıyoruz. Onun dışında durumu olmayan öğrenci geliyor. Onlara burs gibi yardım yapıyoruz.

 

“APART KÜLTÜRÜNÜ GETİRMEK İSTEDİM”

Sosyal aktiviteler yapıyor musunuz?

Evet, yapıyoruz. Bir Kartepe turu düşünüyoruz mesela. Yılbaşında da eğlence yaptık.

 

Müdür gibi mi davranıyorsunuz öğrencilere daha çok abla gibi mi?

Yaşımdan da kaynaklı müdürleri gibi değilim. Daha çok öğrencilerin ablaları gibiyim. Abla derler zaten bana hep. Oturup muhabbet ediyoruz, dertleşiyoruz. Bir sıkıntıyı çok rahat anlatabiliyorlar. Kendimi onların yerine koyuyorum. Çözüm üretmeye çalışıyorum.

 

İzmit’e bu yurt ne kattı sizce?

İlk geldiğim zamanlar Kocaeli’ye apart olup olmadığını sormuştum. Hatta birçok kişi apartın ne olduğunu bile bilmiyordu. Yurt var düşünürseniz diyorlardı. Şu an artık ‘Biz duyduk şurada bir apart açılmış’ sözünü duyuyorum. Her yerde geniş bir apart kültürü var, ama Kocaeli’de yoktu. Aslında bu kültürü getirmek istedim. Öğrencilerin ev gibi bir yerde güvenli bir şekilde kalabileceğini bilmelerini istedim. İnsanlar mutfağı olan bir yerde kalmak istiyor.

 

“ERKEK APARTI DA AÇABİLİRİZ”

Başka şubeler açmak, başka illere de açılmak istiyor musunuz?

Çok istiyorum. Şimdi ikinci şubeyi açtık. Zamanla bu sayısı artırabiliriz. Belki erkek apartı da açabiliriz.

 

Ailenizde ticaretle uğraşan var mı peki?

Ailede ticaretle uğraşan yok. Bu yüzden herkes ilk duyduğunda çok şaşırıyor. Normalde ticaretle uğraşan insanların çocukları bu işe yönelir diyorlar. Annem hep istemiştir, ama hiç cesaret edememiştir. Üniversite hayatım boyunca hep çalıştım. Çalışırken de hep yöneticileri takip ediyordum. Sonra ben olsam şöyle yapardım diye kendi kendime empati kuruyordum. Bu yurt işine girmeyi sonradan düşündüm. Ama kafamda hep böyle bir şeyler düşünüyordum. Röportaj: Seda DEMİRAL

 

Tuğçe Hilal Öngel kimdir?

1992 İstanbul doğumlu. Anne ve babası memur. Manisa’da lise öğrenimini tamamladı. İlk önce İzmir’de üniversite hayatına başlayarak Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’ne yatay geçiş yaptı. Son sınıf öğrencisi.

yurt-001.jpg

20 Ocak 2016 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR