Turkcell’den 60 milyon yatırım

Turkcell Superonline Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, gazetemize verdiği röportajında, kurum olarak ilimizde yapılan ya...

BÜYÜT

Turkcell Superonline Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, gazetemize verdiği röportajında, kurum olarak ilimizde yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Kocaeli’nin de aralarında bulunduğu 14 kentte 2 milyon ev ve iş yerine 1000 Mbps hızında internet hizmeti sunduklarını belirten Özata, bu çalışmalar için ülke genelinde 2,5 milyar TL yatırım yapıldığını kaydetti.

 

60 MİLYON YATIRIM

Kocaeli’nin ülkedeki sanayileşmenin öncüsü olan bir kent durumunda bulunduğunu dile getiren Özata, ilimizde bugüne kadar 60 milyon TL’yi aşkın yatırım yaptıklarını dile getirdi. Özata, “Bu yatırımlarımız ile 455 kilometrelik fiber ağ oluşturduk. İzmit’te, yaklaşık 50 bin ev ve iş yerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti sağladık” dedi.

 

Turkcell Superonline, fiber internet hizmetiyle Türkiye’yi tanıştıran telekom operatörü. Fiberin insan hayatına kattıklarını kısaca anlatır mısınız?

Turkcell Superonline olarak, 2008 yılında altyapı yatırımlarına başlarken, dünyada da çok yeni bir teknoloji olan fiber optik altyapıya odaklanmaya karar verdik. Bugün evlere kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti sunuyoruz. Gelecekte bu hızı destekleyen cihazların sayısı arttığında müşterilerimize çok daha yüksek hızlarda hizmet verebilecek altyapıya sahibiz.

Teknolojinin son yıllarda gösterdiği değişim, hayal edebildiklerimizin hep ötesine geçiyor. Bugün teknolojinin hayatımızda sahip olduğu rolü bundan beş ya da on yıl önce tahmin etmemiz mümkün değildi. Bilim kurgu filmlerinde görüp inanmakta zorlandığımız teknolojiler hayatımızın parçası haline geldi.

Ancak bütün bu gelişmelerin ardında, pek çoğumuzun belki de farkında olmadığı önemli bir güç var. Bunu da ancak ışık hızında veri taşıma kapasitesine sahip fiber optik altyapı taşıyabilir. İnternetle bağlantılı her yeni teknoloji veri trafiğinde müthiş bir artış anlamına geliyor. Fiber optik altyapı, dünyada da internet teknolojilerinde üstün standart olarak kabul etmiş durumda. Gelişmiş ülkelerin fibere yaptıkları yatırımlar da bunu açıkça gösteriyor.

 

1000 Mbps hız ile neler yapılabilir?

Örnek vermek gerekirse, bu hız ile her biri 45 dakikalık 20 müzik albümünü sadece 1 saniyede indirebilirsiniz ya da 1 GB’lık bir filmi 8 saniyede bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.  Hatırlarsanız bundan kısa zaman önce, çevirmeli bağlantı ve 56 Kbps hızlarla internete bağlanıyorduk. Bu da bir sayfaya ulaşmak için bile dakikalarca beklemek anlamına geliyordu.

Ancak bugün kimse internetten video izlemek için uzun süre videonun yüklenmesini beklemek istemiyor. Bu noktada hız daha da ön plana çıkıyor. Artık eğitim, sağlık, güvenlik gibi birçok alanda uygulamalar hızlı internet üzerinden gerçekleşiyor.

 

Bu noktada yakın zamanda hizmete sunduğunuz Turkcell TV Plus’tan bahsedebilir misiniz? TV Plus ile televizyon izleme alışkanlarımız nasıl değişiyor?

Dünya genelinde televizyon izleme alışkanlıkları hızla değişiyor. Bizim için önemli olan, bu değişimi önceden görerek, hem ürün ve hizmette hem de altyapıda doğru yatırımı doğru zamanda yapmak. Turkcell Grup olarak, bu konuda iddialıyız ve TV Plus’ı bu yaklaşımımızın bir ürünü olarak görüyoruz.

Burada asıl olarak bir televizyon platformu oluşturmayı hedefledik. TV keyfini zaman ve mekândan bağımsız hale getiren bu platform ile geleceğin televizyon izleme deneyimini bugünden hayata geçirdik.

Böyle yüksek kalitede bir hizmetin sunulmasında olmazsa olmaz, fiber optik altyapı. Şimdi bu altyapı üzerinde müşterilerimiz isterlerse televizyon isterlerse bilgisayar, tablet ya da cep telefonları ile TV Plus platformuna erişebiliyor.

Ayrıca bulut üzerine sınırsız kayıt özelliğiyle, eş zamanlı kaydedebildikleri birçok programı istedikleri cihazdan, istedikleri yerde ve istedikleri zaman izleyebiliyorlar. Örneğin; televizyonda izlemeye başladıkları bir programı daha sonra kaldıkları yerden cep telefonlarından izlemeye devam edebiliyor ya da yayın akışını 12 saat geri sarabiliyor. Ayrıca seç-izle özelliğiyle kişisel listelerini oluşturabilen müşterilerimiz, sosyal medya ile doğrudan bağlantı kurarak interaktif bir şekilde yayınları izleyebiliyor.

 

Şu anda Türkiye genelinde ve Kocaeli’de altyapınızın ulaştığı noktalar hakkında bilgi verir misiniz?

Turkcell Superonline olarak, 2008 yılından bu yana yaptığımız 2,5 milyar TL’lik yatırımla 75 kente dokunan eğen 33 bin kilometrelik fiber omurga inşa ettik. Kocaeli’nin de aralarında bulunduğu 14 ilde 2 milyon ev ve iş yerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti sunuyoruz. Bir yandan süregelen altyapı yatırımlarımızla daha fazla noktaya erişmek için çalışırken, diğer yandan da bu altyapı üzerinde çalışacak müşterilerimize fayda sağlayacak hizmetlere odaklanıyoruz.

Türkiye’de sanayileşmenin öncüsü olan Kocaeli’de bugüne kadar 60 milyon TL’yi aşkın yatırım yaptık. Bu yatırımlarımız ile 455 kilometrelik fiber ağ oluşturduk. Halihazırda 20 bine yakın fiber internet müşterimizin bulunduğu İzmit’te, yaklaşık 50 bin ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti sağladık.

 

Bir altyapının yaygınlaşmasında kullanıcıların ilgisi de önemli rol oynuyor. Kocaeli açısından durum nedir?

Kocaeli, sanayi kuruluşlarının yoğunlaştığı bir ilimiz olarak, teknoloji ile de yakın bir bağa sahip. Aynı zamanda şehrin genç ve dinamik nüfus yapısı da hızlı internet ve teknolojiye olan ilgiyi artırıyor. Bunu müşteriyle temas noktamız bayilerimizin gösterdiği performanstan da görebiliyoruz. Geçtiğimiz yıl, en başarılı bayilerin ödüllendirildiği etkinliğimizde Kocaeli’de faaliyet gösteren abone merkezimiz Profiber, “En Yüksek Müşteri Kazanımı Ödülü”nün sahibi olmuştu.

 

Kocaeli’de sanayi ve ticaret sektöründeki işletmelere yönelik hizmetleriniz var mı?

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de Turkcell sinerjisiyle kurumlara bütünleşik telekom çözümleri sunuyoruz. Bu kapsamda en önemli yatırımlarımızdan birini Kocaeli’de hayata geçiriyoruz.

Önümüzdeki günlerde Gebze’de temelini atacağımız yeni veri merkezimiz, 22 bin metrekare kapalı alana, 10 bin metrekare veri merkezi alanına, Tier-4’e hazır altyapı ile 3 noktadan yedekli fiber altyapıya, ileri deprem güvenliğine ve Leed sertifikasına sahip olacak.

26 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR