İşte Davutoğlu'nun bakanlık teklif ettiği isimler

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun liderliğinde kurulacak seçim hükümetinde kabinede yer alması için teklif götürülecek isimler belli oldu.   CHP'DEN 5 İ...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun liderliğinde kurulacak seçim hükümetinde kabinede yer alması için teklif götürülecek isimler belli oldu.

 

CHP'DEN 5 İSİM

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim hükümetinde yer alması için CHP'den Erdoğan Toprak, Gülsün Bilgehan Toker, İlhan Kesici, Deniz Baykal ve Tekin Bingöl'e teklif götüreceği belirtildi.


MHP'NİN AĞIR TOPLARINA TEKLİF GİTTİ

Seçim hükümetinde yer alması için teklif götürülen MHP'li isimler ise, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Tuğrul Türkeş ve Meral Akşener oldu.

 

HDP'DEN SÜRPRİZ İSİMLER VAR

Seçim hükümetinde yer alacak HPD'li isimler olarak da Levent Tüzel, Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca olarak belirlendi. HDP'de Celal Doğan ve Ayhan Bilgen ismi daha çok geçiyordu. Levent Tüzel ismi sürpriz oldu.

 

MHP VE CHP "YOKUM" DEMİŞTİ

Seçim hükümetinde AK Parti'den 11 ismin yer alması bekleniyor. AK Parti'de üç dönem kuralına takılan isimlerin seçim hükümetinde yer alması beklenmiyor. CHP ve MHP seçim hükümetinde yer almayacaklarını daha önce açıklamışlardı.

 

3 DÖNEMLİKLER YOK

Seçim hükümetinde AK Parti'den 11 ismin yer alması bekleniyor. AK Parti'de üç dönem kuralına takılan isimlerin seçim hükümetinde yer almayacak.

CHP ve MHP'nin seçim hükümetinde yer almayacağını açıklaması nedeniyle bu bakanların bağımsızlar arasından seçilmesi bekleniyor.


24 SAAT İÇERİSİNDE YANIT BEKLENİYOR

Başbakan Davutoğlu, geçici hükümette yer almasını istediği isimlere mektup gönderdi. Söz konusu isimlerin bu mektuba 27 Ağustos Perşembe günü saat 18.00'e kadar cevap vermesi talep ediliyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu CHP, MHP ve HDP'li isimlere kabine için çağrı yaptı ancak bu isimlere hangi bakanlıkları vereceği konusunda ise bir teklifte bulunmadı.

 

5 GÜNLÜK SÜRE DÜN BAŞLADI

7 Haziran'daki genel seçimlerin ardından hükümeti kurma görevini alan Davutoğlu'nun koalisyon turlarından sonuç çıkmamıştı.

Bunun üzerine erken seçim kararı alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçici hükümeti kurma görevini dün tekrar Ahmet Davutoğlu'na vermişti.

1 Kasım'da yapılacak erken seçime kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümeti kurması için Davutoğlu'nun 5 gün süresi bulunuyor.

 

TEKLİFLERLE İLGİLİ İLK YORUMLAR

Davutoğlu'ndan bakanlık teklifi alan isimlerden ilk açıklamalar da gelmeye başladı.

 

HDP'li Levent Tüzel: Kararımı parti ile görüştükten sonra vereceğim.

 

HDP'li Müslüm Doğan: Hükümete ortak olmuyoruz bu anayasal bir gereklilik.

 

HDP'li Ali Haydar Konca'nın açıklaması için tıklayın

 

CHP'li Erdoğan Toprak: Ben partimin ilkelerine bağlıyım. Partimin aldığı karara uyacağım. Kendilerine bu teklif için teşekkür ederim. Ancak bu sürecin partimin ve benim düşünceme göre doğru olmadığına inanıyorum. O nedenle de görevi kabul etmeyeceğim.

 

CHP'li Deniz Baykal: Davete ne yanıt vereceğimin sorulmasını bile hakaret sayarım. Parti ahlakına uygun hareket edeceğim kapsamlı bir mektupla yanıt vereceğim. Cevabım tarihi belge niteliğinde olacak.

 

MHP'Lİ İKİ VEKİLDEN RET BİR VEKİLDEN KABUL

MHP'den Tuğrul Türkeş, Genel Başkan Yardımcısı Kenan Tanrıkulu ve Meral Akşener'e teklif gitmişti. Tanrıkulu ve Meral Akşener teklifi reddederken MHP'nin kurucu ismi Alparslan Türkeş'in oğlu MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş ise bakanlık teklifini kabul etti.

Meral Akşener "Bakanlık teklifini kabul etmeyeceğini" açıkladı. Teklif alan isimlerden Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu ayrıca Bakanlık ile ilgili yapılan teklifi reddettiğini, tepki olarak parti genel başkan yardımcılığında ayrıldığını da açıkladı.

26 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR