“Yok olmak istemiyoruz”

AKP hükümetinin dershaneleri kapatmak istemesine Kocaeli’deki dershanelerden tepki göstererek yaptıkları basın açıklamasında “Yok olmak istemiyoruz” d...

BÜYÜT


AKP hükümetinin dershaneleri kapatmak istemesine Kocaeli’deki dershanelerden tepki göstererek yaptıkları basın açıklamasında “Yok olmak istemiyoruz” dediler.


İktidarın dershaneleri kapatmak istemesi üzerine Kocaeli’deki dershane kurucuları ve yöneticileri The Ness Otel’de bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirildi. Kocaeli’deki dershanelerin yüzde 90’ı toplantıya katıldı. Kocaeli’deki dershane kurucuları ve yöneticileri adına basın açıklamasını gerçekleştiren Pegem Akademi yöneticisi Kadir Durgun, “Dershaneler arz talep dengesi içinde kurulmuştur. Dershaneler halk tarafından benimsenmiş, asla okulların bir alternatifi olmamıştır. Dershanelere alınan tavır bizleri üzmüştür. Fırsat eşitliğini sağlamak adına fırsat eşitsizliğine neden olacak bir düzenlemeyi istemiyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLER VE VELİLER
CEZALANDIRILIYOR”
Dershane tartışmalarının artık son bulmasını dile getiren Durgun, “Bu tartışmalar sürecinde hep sükunet içinde olduk, hukuka bağlı kaldık, devletimize güven duygusuyla hareket ettik” diyerek böyle davranmayı sürdürmek istediklerini söyledi. Bu süreç içerisinde dershanelerin değil, öğrenci ve velilerin cezalandırıldığını ifade eden Durgun, “Dershanelerde öğrencilerimize eğitim ve yaşamları noktasında eğitim koçluğu yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

“DERSHANELER KAPANIRSA
İŞSİZLİK ARTACAK”
Dershanelerin, özellikle dar gelirli ailelerin çocukları için fırsat eşitliği sağlayan ve Milli Eğitim’e destek veren kurumlar olduğunu vurgulayan Kadir Durgun, “Dershaneleri kapatmak, işsizliği daha da artıracaktır. İstihdamı artırmak iddiasındaki bir hükümetin dershaneleri kapatması bir çelişkidir. Yetkililerin çözüm noktasında söyledikleri de hem gerçekçi hem inandırıcı değildir” dedi. Durgun, dershanelerin kapatılmasıyla yaratılan sermaye ve harcanan emeklerin de heba olacağını söyledi.

“İHTİYAÇ KALMAZSA
KENDİLİĞİNDEN KAPANIR”
Dershanelerin ihtiyaç kalmadığında kendiliğinden kapanabilecek kurumlar olduğunun altını çizen Durgun, kurumlara karşı dayatmalarda bulunmanın bir mantığının olmadığını ifade etti. “Bakanlık, okulları kurs merkezi haline getirecek ve Halk Eğitim Merkezleri’nde ücretsiz kurslar açacakmış. Özelleştirmeyi önemseyen, hemen pek çok alanda işletmecilikten elini çeken hükümetin, bu yola başvuracağına ihtimal vermiyoruz” diyen Durgun, “Dershaneler olmak üzere bütün özel eğitim kurumları kamulaşsın. Biz bu kurumları çalışanların özlük haklarıyla birlikte devlete devretmeye hazırız. En azından tadı kaçan tartışma biter, herkes bir nefes alır” diyerek öneride bulundu.

18 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR