Gazi Süleyman Paşa Sempozyumu bugün sona eriyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-III, ikinci gününde 6 farklı salonda yapılan oturumlarla devam...

Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-III, ikinci gününde 6 farklı salonda yapılan oturumlarla devam etti. Gazi Süleyman Paşa Salonu’nda gerçekleşen ilk oturumda Süleyman Paşa’nın İzmit ve çevresinde yaptığı fetihler ile Osmanlı’nın şehir kimliğinin oluşmasında yaptığı öncülük ele alındı.

 

“EN ÖNEMLİ BELGE VAKIF KAYITLARI”

Oturumda ilk olarak Prof. Dr. Bilgehan Pamuk, ‘Gelibolu’da Bir Osmanlı Şehzadesi: Süleyman Paşa’ konulu sunum yaptı. ‘Vakıf-Şehir İlişkisi Bağlamında İzmit Gazi Süleyman Paşa Evkafı (XVI. Yüzyıl)’ başlıklı sunum yapan Prof. Dr. Mustafa Güler ve Uzm. Abdullah Çakmak ise Osmanlı’nın kuruluş yıllarına ait bir kitap bulunmadığını, bu nedenle en önemli belgelerin vakıf kayıtları olduğunu ifade ettiler.

 

“VAKIFLAR BİRÇOK AŞAMADA VAR”

Sunumda, “Şehir hayatının kurulmasından gelişmesine kadar birçok aşamada kendini gösteren vakıflar, Osmanlı şehir kültürünün oluşmasında büyük bir paya sahiptir. Osmanlı şehirlerinde ön plana çıkan mimari eserler ve buralara tesis edilen vakıflarla yürütülen eğitim, ticaret, bayındırlık ve sağlık gibi hizmetlerin her biri toplum hayatına artı bir değer katmaktadır” bilgisine yer verildi. 

 

“ŞEHİR KİMLİĞİNİN OLUŞMASINA ÖNCÜLÜK ETTİ”

Akademisyenler, yaptıkları sunumda, “Osmanlı Devleti’nin henüz yeni kurulduğu bu dönemde Süleyman Paşa yaptırmış olduğu cami, medrese, mektep ve imaret gibi hayır eserleriyle adeta bu bölgelerde Osmanlı şehir kimliğinin oluşmasına öncülük etmiştir. Süleyman Paşa’nın İzmit’te yaptırmış olduğu cami ve medresesi ile bunların giderlerini karşılayabilmek adına kurmuş olduğu vakfın tarihi ve aynı zamanda bu hayratın toplum hayatına yansımaları arşivlerde yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

26 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR