İşte Türkiye’nin yoksulluk tablosu

TÜİK tarafından derlenen verilere göre: Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2013 sonuçlarına göre yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan g...

TÜİK tarafından derlenen verilere göre:

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2013 sonuçlarına göre yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirinin %60’ı olan 6 012 TL’nin altında gelire sahip fertler yoksul olarak tanımlanmıştır.

 

Yoksulluk kırsal yerlerde daha fazla gözlendi

Yoksulların %52,9’u kırsal yerlerde, %47,1’i ise kentsel yerlerde yaşamaktadır.

 

Yoksulların temel gelir kaynağını maaş ve ücret geliri oluşturdu

Yoksul hanelerin %31,5’inin temel gelir kaynağı maaş ve ücret, %21,9’u yevmiye, %20’si ise müteşebbis gelirlerinden oluştu. Bununla beraber temel geçim kaynağını sosyal transferlerden(1) sağlayan yoksul hanelerin oranı %18, haneler arası transfer gelirinden sağlayanların oranı %6,7 ve menkul kıymet, gayrimenkul vb. gelirlerden sağlayanların oranı ise %1,9’dur.

 

Yoksulluk daha çok kalabalık hanelerde gözlendi

Türkiye’de ortalama hanehalkı büyüklüğü 3,6 iken, yoksul hanelerin ortalama hanehalkı büyüklüğü 4,9 olarak hesaplandı. Yoksul olmayan hanelerin ortalama hanehalkı büyüklüğü ise 3,4’dür.

Yoksul haneler içinde iki yetişkinli çocuklu(2)  hanelerin oranı %48,9’dur. Yoksul hanelerin %32,2’si üç ya da daha fazla çocuklu hanelerdir.

Yoksul hanelerin %40,2’si ikiden fazla yetişkinin yaşadığı çocuklu hanelerden oluşmaktadır. 

 

Yoksul hanelerin hanehalkı reisi genellikle ilkokul mezunudur

Yoksul hanelerde, hanehalkı reislerinin(3) %52,8’i ilkokul mezunlarından, %2,2’si ilköğretim mezunlarından, %28,9’u ise bir okul bitirmeyenlerden oluşmaktadır. Orta ve dengi meslek okulu mezunlarının oranı %7,2, genel lise mezunlarının oranı %4,9 mesleki ve teknik lise mezunlarının oranı ise %2,8’dir. Yoksul hanelerde yüksekokul veya fakülte mezunu hanehalkı reislerinin oranı ise %1,1’dir.  

(1): Sosyal transfer gelirleri, işsizlik, yaşlılık, dul yetim, hastalık, sakatlık, burs, aile çocuk yardımı, konut yardımı, diğer sosyal yardım gelirlerini kapsamaktadır.

(2): Yaşı 18'den küçük veya yaşı 18 ile 24 arasında, ekonomik olarak aktif olmayan ve ebeveynlerinden en az biri ile yaşayan bağımlı çocuklar kapsanmıştır.

(3): Hanehalkının sosyo-ekonomik durumu ve hanede yaşayan tüm fertlerin kişisel özellikleri hakkında en doğru bilgiye sahip, hanenin yönetim veya geçiminden sorumlu yetişkin ferttir.

06 Kasım 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR