Ahilik kutlamaları devam ediyor

Geçtiğimiz salı başlayan 25. Ahilik Haftası kutlamaları dün Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan bir programla devam etti25. Ahilik Haftası kutlamaları...

BÜYÜT

Geçtiğimiz salı başlayan 25. Ahilik Haftası kutlamaları dün Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan bir programla devam etti

25. Ahilik Haftası kutlamaları dün de devam etti. Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programın ev sahipliğini Ahilik Derneği Başkanı İrfan Ahmet Kuran yaptı. Programa; Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçarslan, Kocaeli Büyükşehr Belediye Başkanı Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Kadir Durmuş ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da katıldı.
BU GELENEK CANLANDIRILMALI
Programın açılış konuşmasını yapan Ahilik Derneği Başkanı İrfan Ahmet Kuran bu geleneğin önemine vurgu yaptı. Kuran; ‘Zamanında insanlar bir şikayetleri olduklarında kadından önce ahilere giderlerdi. Şimdi bu geleneği bizler canlandırmak istiyoruz. Bu çok önemli bir kavram” dedi. Ardından konuşmasını gerçekleştiren İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Ahilik ne yazık ki hak ettiği ilgi ve değere sahip değil. Ahilik kavramı çok derin ve anlamlı bir kavram. Ahiler zamanında toplumun refahını sağlayan en önemli unsurlardandı. Fakat artık bu gelenek yok. İşte bu kutlamalar bu sebeple çok önemli. İnsanlara bu geleneği tanımak çok önemli. Bu geleneği canlandırmakta hepimize çok büyük görevler düşüyor. Biz bu derneğimizin sonuna kadar arkasındayız ve destekçisiyiz” şeklinde konuştu. Öte yandan programın başında yılın ahisi seçilen Karamürselli Mehmet Ali Kaygun plaketini Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçarslan’dan aldı.
CAM USTASI CAFER
AMCA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Sabancı Kültür Merkezi içerisinde 25. Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde kurulan standlarda hat sanatı, ebru sanatı, cam sanatı, mesir macunu, Osmanlı pazarı ve eski oyuncaklar sergilendi. En çok ilgiyi ise cam ustası Cafer Tercan gördü. Cam ile değişik figürler ortaya çıkaran Cafer Amca’ya herkes büyük ilgi gösterdi. Program İzmit Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin sergilediği ‘Geleneği İhya, Geleceği İnşa Ediyoruz ‘ adlı tiyatroyla son buldu.

21 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR