Sapanca Gölü ve Havzası Yol Haritası Belirleme toplantısı Yapıldı.

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde gerçekleştirilen sonuç toplantısına Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Kocaeli Büyükşehir Beledi...

BÜYÜT

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde gerçekleştirilen sonuç toplantısına Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan, Sapanca Gölüne kıyısı olan ilçe belediye başkanları ve kaymakamlar, STK ve üniversite temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Sapanca Bu Bölgenin Göz Bebeği
Toplantının İlk Konuşmayı yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sapanca Havzası’nın Allah’ın bölgeye sunduğu bir nimet olduğunu ifade ederken, “Yukarıdan bakıldığına ne kadar güzel bir tabiat harikası olduğunu görmemek mümkün değil. Sapanca Gölünün en büyük özelliği, temiz bir içme suyu ihtiyacını karşılayan göl olmasıdır. Sakarya’nın yüzde 90’ı ve Kocaeli’nin bir kısmına buradan su veriyoruz. Kocaeli’ de Sapanca havzasının temiz tutulması için önemli çalışmalar yapıldı. Göl kıyısında bulunan Eşme’nin bütün altyapısını bitirdik. Eşme’den Sapanca Gölüne kirli su vermiyoruz. Sapanca bu bölgenin gözbebeği olan, nadide bir göl. Bu göl Kocaeli ve Sakarya için çok önemli. Bu gölü korumak için mutlaka bir kuruma görev verilmeli. Kocaeli’ de Göl Havzası Yönetmeliği oluşturuyoruz. Bundan sonra irademizi ortaya koyarak bu gölü ve havzasını korumamız gerekiyor. İnsan su içtiği kaba kirletmemeli. 7 yıl önce İzmit Körfezi de çok pisti. Etrafında oturulamıyorduk. Bugün yüzme seviyesine ulaştık ve İzmit Körfezi’ni temizledik. İzmit Körfezi içme suyu havzası değildi ancak Sapanca Gölü içme suyu havzası. Bunun için burada 100 kat daha dikkatli olmalıyız. Alınan kararları titizlikle uygulamalıyız. Korumazsak insanlarımıza, çocuklarımıza ihanet etmiş oluruz. Bunun için Sapanca Gölünü göz bebeğimiz gibi korumalıyız” dedi.
 
Sapanca Gölünü Bilimsel Olarak Korumaya Mecburuz.
Sapanca Gölü Sakarya için olmazsa olmazlardan biri olduğunu ifade eden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise, “Komşumuz Kocaeli içinde aynı anlamı ifade etmektedir. Sapanca Gölü, suyu dünya standartlarında bir içme suyu olarak sunmak istiyoruz. Sakarya’nın yüzde 90’ının su ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü için önlemler alıyoruz. Gölün korunması ve ekolojik havza bilinçli olarak yönetilmelidir. Sapanca Gölünü bilimsel olarak korumaya mecburuz. Bu korumayı 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi gölün çevresinde ki imar yönetimidir. İkincisi çevresel riskler hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve üçüncüsü de Sapanca Gölünde ki ekolojik açıdan su bütçesinin korunmasıdır. Sapanca’yı korumak tek bir kurumun yapabileceği bir iş değildir. Yerel yönetimler bu açıdan imar yönetmelikleri ve çevre kurallarına uymalıdır. Bunu Sakarya olarak tüm kurumlar ile birlikte gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu.
 
Suyun Kirlenmesini Önleyecek Bir Sistem Kurmalıyız
Kocaeli Valisi Ercan Topaca is şunları kaydetti: “Sapanca Gölünün korunması konusunda, imar bakımından çok ciddi bir yetki kaygısı olmadığını düşünüyorum. Belediyelerimiz bu konuda yetkili. İmar kirliliğini önleme konusunda bir sıkıntı yok. Yetkinin etkin kullanımı söz konusu. Alınan kararlar doğru bir şekilde uygulandığı takdirde imar kirliliğinin olmayacağını düşünüyorum. Esas sorun, suyun kirlenmesini önleyecek bir sistemi burada kurmak. Belediyelerin bir araya gelmesi sureti ile bir araya geleceği bir birlik yönetimi oluşturulabilir. Mevcut mevzuat içinde birlik yöntemi en iyi yöntem. Ancak orada da bazı baş edemeyeceğimiz sorunlarla baş başa kalabiliriz. Sapanca Havzası su olarak çok önemli bir yer. Özellikle yasa çıkarmak sureti ile de, burada özel yönetimli bir havza meydana getirilebilir. Önemli olan burayı temiz tutmada ki iradenin varlığıdır. Bunu görüyoruz. İyi bir sistem kurarak Sapanca Gölü ve havzasını en iyi şekilde koruruz.”
 
Sapanca  Gölü ve Havzası Koruma Konusunda Çok Hassas Olmalıyız.
Sakarya Valisi Mustafa Büyük, koruma konusunda çok yüksek hassasiyetlerinin olduğunu aktarırken, “Ancak koruma konusunda diğer bir kısmı da göz ardı etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Oda şu ekonomik bir değer olarak, turizm değeri olarak kullanım konusunda mutlaka daha dikkati çekici kararlar almamız gerekiyor. Yani koruma ve kullanma ve dengesi diyeceğimiz koruyacağız ama burası ciddi bir değer. Bu korumaya katkı sağlayacak şekilde kullanma kararlarını da belirlememiz gerekir. Çünkü bölge ve Türkiye için çok hayati turizm değeri olarak da Sapanca Havzası ortaya çıkıyor. Biz biliyoruz ki bu tür ekonomik turizm değerleri eğer doğru kararlarla oluşturulursa korunma noktasında da daha fazla olumlu katkılar sağlar. Eğer tesislerin niteliği artarsa, çeşitlileri korunmaya uygun hale getirilirse sıkıntılı, problemli ve sorunlu tesisler ile ilgili dönüşümler gerçekleşirse biz bu havzadan ekonomik değer olarak daha fazla hem istifade ederiz, hem de turizm değeri olarak dünyaya sunacağımız bu güzelliği koruyarak, gelecek nesillere aktarmış oluruz” dedi.
Toplantının diğer bölümlerinde göle kıyısı olan ilçelerin, Belediye Başkanları söz aldı. Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu, acil turizm master planının uygulamaya alınması gerektğini söylerken, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’da “Sapanca Gölünü hangi amaçla kullanacaksak ona göre planlama yapalım” dedi. Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Sapanca gölünde turizme yönelik çalışmaların yapılmasını isterken, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık hazırlanacak olan planın, Kartepe’ nin zirvesinden zeminine kadar her bölgesin uyması gerektiğini ifade etti. Ayrıca toplantıya katılan misafirler böyle bir çalışmayı yapan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na teşekkür ettiler.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan “Sapanca Gölü ve Havzası, Kocaeli ve Sakarya illeri için olduğu kadar bölge ve ülke için de önemli bir değerdir. Doğal yapısının özgünlüğü kadar kültürel geçmişi de köklü olan ve İpekyolu ve Roma Yolları üzerinde bulunan Sapanca Gölü ve Havzası, günümüzde Kocaeli ve Sakarya il sınırları arasında ve İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan Trans Avrupa Otoyolu, D-100 karayolu ile demiryolu hattı üzerinde bulunmaktadır. Sapanca Gölü ve Havzası’nı tanımlayan ve marka değer olmasını sağlayan tüm bu değerler sanayi baskısı, yerleşim alanlarının genişlemesi, altyapı yetersizliği ve bunlardan kaynaklı kirlilik ile gölün ve çevresinin ekonomiye ve turizme kazandırılması sürecindeki sıkıntılar öne çıkan sorunlardır.
Kocaeli ve Sakarya Valilikleri ve ilgili Kaymakamlıkları, Büyükşehir ve ilgili ilçe Belediyeleri, İl Özel İdareleri ve Su İşletmeleri, merkezi yönetimin ilgili birimleri ve taşra yapılanmaları, akademi, sivil toplum ve meslek örgütleri ile özel sektör temsilcileri bahsedilen sorunsalların paydaşları olarak ortaya çıkmaktadırlar. Sorunsalların aşılmasında ortak aklın oluşturulması, yetki çatışmalarının engellenmesi gibi sorunların çözümü ve ekonomik değer üretme ve koruma ikileminin dengeli bir şekilde kurulması ile vizyonel gelişimin sağlanması için ilgili paydaşların birlikte çalışma gereksinimi ortaya çıkmaktadır.
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı da Sapanca Gölü ve Havzası’nın mevcut sorunlarına çözüm yolları üretmek ve Sapanca Gölü ve Havzası için sürdürülebilir bir yönetim modeli geliştirerek uygulanmasına yönelik süreci özgün ve modern uluslar arası örnekleri inceleyerek tasarlamak amacı ile ilgili çalıştayları katılımcılık boyutunu en üst düzeyde tutarak düzenlemektedir. “Turizm Ortak Vizyonu ve Bütünleşik Strateji Belirleme Çalıştayı (09.Temmuz.2011)”nda paydaşlardan elde edilen bilgi ve görüşler ışığında hazırlanan Sapanca Gölü ve Havzası için örnek bir havza yönetim planı modelini de içeren taslak rapor Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın internet sitesinde de yayınlanmaktadır.
Raporun bütününde varılmak istenen sonuç Sapanca Gölü ve Havzası’nın yeni bir model önerisi ile yönetilmesi ve bu şekilde turizm sektörünün sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesini sağlamak için somut adımları ortaya koymaktır. Oluşturulan bu görüşlerle ilgili olarak gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi ve eksikliklerin giderilebilmesi için Sapanca Gölü ve Havzası ile ilgili paydaşların da görüşlerinin tekrar alınması gerektiğinden Sapanca Gölü ve Havzası için 2. çalıştayı bugün burada düzenlemekteyiz. Bu çalıştay ile elde edilen görüşlerden sonra Sapanca Gölü ve Havzası Raporu nihai halini alacaktır”. dedi.

21 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR