Belediye-İş Sendikası’ndan toplu iş sözleşmesine tepki

Büyükşehir Belediyesi işçilerinin istekleri doğrultusunda sendika seçme haklarının elinden alındığını kaydeden Belediye-İş Sendikası, Belde A.Ş.' de...

Büyükşehir Belediyesi işçilerinin istekleri doğrultusunda sendika seçme haklarının elinden alındığını kaydeden Belediye-İş Sendikası, Belde A.Ş.' de yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile yaşatılan hak kayıplarının Büyükşehir Belediyesinde de meydana gelmemesi için çabalayacağını duyurdu.

 

Büyükşehir işçilerinin anayasal sendika seçme hakkını savunan Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, iki yıl önce Büyükşehir Belediyesi’ni işletme olarak görmeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının şimdi yetki belgesi gönderdiğini açıklayarak, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işçisinin iradesini, anayasal haklarını yok sayanlar; hukuku, hakkaniyeti amaçlarına ulaşmak için eğip bükenler, bu işçiye de, bu ülkeye de ihanet etmektedir” açıklamasını yaptı.

 

BÜROKRATİK ENGELLER DEVREYE GİRDİ

Bundan 2 yıl önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işçilerinin sendikalarına üye olduğunu kaydeden Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, “Birçok tehdide karşı Belediye-İş yetki çoğunluğunu alacak sayıya ulamıştı. Büyükşehir işçisinin yolundan döndürülemeyeceği anlaşılınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarını kullanarak hukuksal ve bürokratik engelleri devreye sokmuşlardı.

 

TEK YETKİ TESPİTİ VERİLDİ

Sendikamızın toplu sözleşme yapmak üzere Bakanlığa yaptığı yetki tespit başvurusu sonucunda; Bakanlığın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bir işletme olmadığı iddiasıyla,  İSU ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne birlikte tek bir yetki tespiti verildi. Amaç Büyükşehir işçilerinin anayasal sendika seçme hakkını boğmaktı. Sendikamız bu hukuk dışı karara itiraz etti.

 

VERİLMEMESİ GEREKEN KARARLAR VERİLDİ

Ancak, hukuk ayaklar altına alınarak, verilmemesi gereken kararlar verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iki yıl önceki süreç hiç yaşanmamış gibi, bu kez tam ters bir karar verdi. Bakanlık, sendikalara gönderdiği 5.12.2014 tarihli yazısında İSU ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin iki ayrı işletme olduğunu tekrar hatırlayarak ayrı ayrı yetki belgesi verdi. Belediye-İş Sendikası olarak Belde A.Ş.' de yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile yaşatılan hak kayıplarının Büyükşehir Belediyesinde de meydana gelmemesi için sürecin yakın takipçisi olacağımızı bir kez daha vurguluyoruz” açıklamasında bulundu.

19 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR