TEB’in temeli Kocaeli’den atıldı

Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) KOBİ Akademisi’nin düzenlediği Kurumsal Gelişim Semineri, dün Başiskele Wellborn Otel'de gerçekleştirildi. KOBİ Aka...

Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) KOBİ Akademisi’nin düzenlediği Kurumsal Gelişim Semineri, dün Başiskele Wellborn Otel'de gerçekleştirildi. KOBİ Akademi'nin 100. eğitimi olma özelliğini taşıyan, Kocaeli'deki KOBİ'lere yönelik düzenlenen seminerde; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, TEB KOBİ Bankacılığı Grubu Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve çok sayıda KOBİ katılım gösterdi.

 

“ÖRNEK GÖSTERİLEN ÜÇ BANKADAN BİRİYİZ”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TEB KOBİ Bankacılığı Grubu Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, “Banka olarak, KOBİ’lerimize her türlü finansman desteğini sağlarken, ‘Danışman Banka’ anlayışıyla ihtiyaç duydukları konularda destek sunarak büyümelerine ve rekabette öne çıkmalarına katkıda bulunuyoruz. Sadece Türkiye’de değil dünya finans sektöründe de farklı bir konum edindik. 2005 yılında KOBİ Bankacılığı’na başlarken, Türkiye’de bu alanda akla gelen ilk üç bankadan biri olma hedefiyle yola çıkmıştık. Bugün ise, IFC tarafından dünyada KOBİ bankacılığında örnek gösterilen üç bankadan bir olmayı başardık. Bundan sonra da KOBİ’lerimizin büyümesi ve güçlenmesi için her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

 

“KOCAELİ’NİN AYRI BİR YERİ VAR”

Boz'un ardından konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de, bugüne kadar ülke genelinde 25 binden fazla KOBİ ile bir araya geldiklerini söyledi. Leblebici, “Kocaeli’nin bankamız açısından ayrı bir yeri var. Bu kent, bankamızın temellerinin atıldığı şehit. Evet, bankamız 1927 yılında Kocaeli Halk Bankası adıyla burada kuruldu ve 1982’den itibaren de Türk Ekonomi Bankası adıyla faaliyetlerini sürdürdü. TEB’in 89 yıllık tarihinin başlangıç noktasında olmak, 100. TEB KOBİ Akademi’yi gerçekleştirmek bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki KOBİ’lerle bir araya geldik, farklı ihtiyaç ve beklentileri yerinde görme fırsatı elde ettik. Yerel işbirliklerimizi güçlendirdik” diye konuştu.

 

“KOCAELİ ÖNCÜ OLACAK”

Programda konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu da, “Bilginin bilginin hem üretilmesi hem de elde edilmesinin önemini anlamak gerekiyor. Bu anlamda TEB’nin yaptığı çalışmaları takdir ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Türkiye’nin bu anlamda gelecekte bölgesel ölçekte öncü olacağına dair şüphe yoktur. Türkiye’nin dönüşümüne dair olan tüm çalışmalarımızın bu anlamda hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

“BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ KOBİ’LER”

Programın son konuşmasını ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık gerçekleştirdi. Işık, “TEB, Kocaeli’de doğan bir bankadır. Diğer taraftan TEB’in, KOBİ’lerimizin büyümesi ve gelişmesi için ortaya koyduğu farklılığı biliyoruz. Dünyada maalesef iki temel anlayış var. Bunlardan birincisi ‘parayı veren düdüğü çalar’ diğeri ise ‘benim aklım bana yeter’ düşüncesidir. Ama bunların ikisi tek başına yetmez. Bütün dünya ekonomilerinde büyümenin en önemli lokomotifi KOBİ’lerdir” dedi.

 

“KOSGEB’İN KAPASİTESİNİ ARTIRDIK”

Şirketlerin büyüdükçe hareket kabiliyetlerinin azaldığını belirten Işık, “Bizim uygulamaya çabuk geçen şirketlere ihtiyacımız var. 1970’lerde kurulan 100 yıllık şirketleri ellerinin tersi ile ittiler. Bunun iki temel sebebi var. Birincisi girişimcilik diğeri ise bilgiyi doğru yollama yetkinliğidir. KOBİ’lerin ekonomi için önemi büyüktür. KOBİ’lerin ekonomiye daha fazla katkı sağlaması Türkiye ve Kocaeli’nin kalkınması anlamına gelir. KOBİ'lerin kurumsallaşma sürecine destek olmak, devlet görevidir. KOSGEB'i artık bir kredi mekanizması olmaktan çıkardık. KOSGEB artık girişimcilere, kapasitesini artırarak KOBİ'lere destek veren bir kurum haline geldi” diye konuştu.

 

“SANAYİ HAMLESİNİ KOCAELİ’DEN BAŞLATACAĞIZ”

Türkiye’nin ilk 3 sanayi devrimini tribünden izlediğini söyleye Işık, şöyle konuştu: “Yeni AR-GE yasamızı meclisten geçirdik. KOBİ’lerin AR-GE hizmeti alması için yaralanma olanaklarını değiştirdik. Dördüncü Sanayi Devrimi’nde olup biteni yalnızca izlemek istemiyoruz. İmalat sanayisinin başkenti Kocaeli. Bunun için İntel'le Sanayi 4.0'ı Kocaeli'de kurmak için karar aldık. İlk laboratuvarı Kocaeli’de kuruyoruz. Dördüncü sanayi hamlesini Kocaeli'de başlatacağız. Bu bir hükümet planıdır. KOBİ’lerimizin de bu planla yenilikçi anlayışla büyümesini istiyoruz. TEB Akademi ile bizim KOBİ Kampüs çalışmamız arasında işbirliği sağlanmalı.” Açılış konuşmalarının ardından ‘Değişen dünyada güçlü işletmeler olmak’ konusunda Mehmet Sanlı, “Global Rekabet ve KOBİ’ler” konusunda Prof. Dr. Tamer Müftüoğlu birer sunum yaptı. Programında öğleden sonraki bölümünde ise katılımcılar atölye çalışmalarına katıldı.Hilal GÜDÜCÜ

26 Şubat 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR