Zeytinoğlu: Genç işsiz oranı çok arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülke genelindeki işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre geride kalan haziran ayındaki işsizlik oranı yüzde 10,2 ola...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülke genelindeki işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre geride kalan haziran ayındaki işsizlik oranı yüzde 10,2 olarak açıklandı. Kamuoyuna duyurulan TÜİK verilerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, işsizlik verilerindeki artışı tarım ve hizmet sektöründeki istihdam düşününe bağladı.

 

“GERİLEME BEKLEMİYORUZ”

İşsizlik oranının yeniden çift haneye yükselmesinin sıkıntılı bir durum olduğunu dile getiren Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Haziran döneminde istihdamda bir duraklama görüyoruz. Bunu Rusya’ya olan ihracatımızdaki düşüşe bağlı olarak tarım istihdamındaki azalmaya ve hizmet sektöründeki yavaşlamaya bağlıyoruz. Önümüzdeki aylarda işsizlik oranında bir gerileme beklemiyoruz” açıklamasını yaptı.

 

“GENÇ İŞSİZ SAYISI ARTTI”

Öte yandan özellikle genç nüfustaki yüksek işsizlik oranına dikkat çeken Başkan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Açıklanan verilerde genç işsiz oranının yüzde 19,4’e yükselmesi dikkat çekici. Mevsimsel olarak tam aksi olması gerekirken, istihdamdaki yavaşlama genç nüfustaki istihdamı da doğrudan etkiliyor. Bu yıl turizm sektöründeki yavaşlamanın bunda önemli bir etkisi olduğunu düşünüyoruz.” KSO Başkanı Zeytinoğlu, ayrıca Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ağustos ayı bütçe performansında 3 milyar 591 milyon lira bütçe fazlasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

20 Eylül 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR