Yaşlı’dan söyleşi ve imza günü

AKP eliyle yeni bir rejimin kurulmakta olduğu tezinden hareketle gelişmeleri mercek altına alan yazar Fatih Yaşlı, Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin...

BÜYÜT

AKP eliyle yeni bir rejimin kurulmakta olduğu tezinden hareketle gelişmeleri mercek altına alan yazar Fatih Yaşlı, Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin taş binasında yarın saat 14.00’te başlayacak etkinlikte hem söyleşi yapıp hem de kitabını imzalayacak.


REJİM DEĞİŞİKLİĞİ İLİŞKİSİ
Yaşlı, “Yeni Türkiye’yi yeni kılan nedir?” sorusu üzerinden yola çıktığı çalışmasında, “eski” ve “yeni” Türkiye arasındaki farkları ortaya koyarken, yeni Türkiye’nin temellerinin AKP iktidarı öncesinde nasıl atıldığını ve nasıl kök saldığını da anlatıyor. “AKP’nin Yeni Türkiye’si içi boş bir propaganda teriminden mi ibaret, yoksa bir olguya, bir gerçekliğe mi işaret ediyor?” sorusuna da yanıt arayan Yaşlı, çalışmasında, yaşanan rejim değişikliğini küresel egemenlik mücadelesiyle ilişkilendirip, AKP’nin iktidar oluşunu “Türkiye’nin renkli devrimi” olarak tarif ediyor ve söz konusu “devrim” sürecini teorik ve pratik düzlemde tartışıyor. 

SUNİ ULUS İNŞASI

Yaşlı’nın kitabında, yeni rejim inşası tezine eşlik eden bir diğer tez ise AKP eliyle yeni bir ulus inşasına girişildiğidir. AKP’nin millet dediği ümmet ile uluslararası yeni kolektif kimliği “Sünni-Ulus” olarak adlandıran Yaşlı, kitabında Haziran isyanına da yer veriyor. İsyanın Sünni-Ulusun dışında bırakılan/dâhil edilemeyenlerin yeni Türkiye’ye bir itirazı olduğu üzerinde duran Yaşlı, yeni Türkiye’nin iki güç odağı olan AKP ve Cemaat ilişkisinin dününe ve bugününe bakıp, “Yeni Türkiye’nin sahipliği” üzerine verildiğini söylediği bu kavganın kökenlerini, nedenlerini ve seyrini de ortaya koyuyor. Yeni Türkiye’ye bir giriş ya da bir başlangıç kitabı olarak da algılanan bu kitap,.AKP, Cemaat, Sünni-Ulus, pratiği anlatırken teoriyi, günceli analiz ederken tarihselliği ihmal etmeyen özgün ve etkileyici bir çalışma.  Yaşlı’nın, daha önceki çalışmaları da, “Hayatın Olumlanması Olarak Felsefe Nietzsche ve Marx”, “Kinimiz Dinizmizdir”, “AKP ve Liberal-Muhafazakar İttifak”, “AKP ve Yeni Rejim” olarak kitaplaştırıldı.

28 Kasım 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR