Süper sağlıklı 11 probiyotik gıda

Sindirim sistemi sağlığını korur, depresyonu azaltır, kalp sağlığını korurlar. Bazı çalışmalar cildinizin de daha iyi görünmesini sağladığını gösteri...

Sindirim sistemi sağlığını korur, depresyonu azaltır, kalp sağlığını korurlar. Bazı çalışmalar cildinizin de daha iyi görünmesini sağladığını gösteriyor.

 

Şimdilerde probiyotik takviyeleri kullanmak yaygınlaştı. Ancak en iyisi bakterilerin yardımıyla fermente edilen yiyeceklerden almaktır.


Değişik kültürlerden canlı probiyotik içeren fermente 11 gıda:

1. Yoğurt: Doğal probiyotikler içeren yoğurt sağlık için çok faydalıdır. Laktoz intoleransı olanlar için sütten daha iyidir.

 

2. Kefir: Kefir kelimesinin “keyif” kelimesinden geldiği düşünülüyor, içtikten sonra insan kendini iyi hissettiği için böyle adlandırıldığı söyleniyor. Kefir probiyotik açısından yoğurttan daha iyi bir kaynaktır. Laktoz intoleransı olanlar rahatlıkla tüketebilir.

 

3. Sauerkraut: Almanların yaptığı bir çeşit lahana turşusudur. Probiyotiklerin yanı sıra bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir.

 

4. Tempeh: Fermente bir soya ürünüdür. Ete alternatif olarak tüketilmesi yaygındır, bolca protein içerir. Ayrıca çok miktarda hayvansal gıdalarda bulunan B12 içerir.

 

5. Kimchi: Yemeğin yanında yenen baharatlı bir Kore yiyeceğidir.Genellikle fermente edilen lahanadan yapılır, laktik asit bakterileri içerdiği için sindirime yardımcıdır.

 

6. Miso: Japonların yaptığı fermente bir soya ezmesidir. İyi bir protein, lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Kanser riskini ve özellikle kadınlarda inme riskini azalttığı söylenmektedir.

 

7. Kombucha: Fermente siyah veya yeşil çaydan yapılan bir içecektir. Çeşitli yararları olduğu söylenmektedir ancak bunları gösteren pek çalışma yoktur.

 

8. Kornişon turşusu: Tuzlu suda fermente edilen salatalıklar K2 vitamini açısından zengindir. Sirkeyle yapılan turşuların probiyotik etkisi azdır.

 

9. Yayık ayranı (buttermilk): Tereyağı yapıldıktan sonra kalan sıvıdır. Bu şekilde doğal olarak elde edilmişse probiyotik içerir. Marketlerde satılanlar probiyotik içermez.

 

10. Natto: Japon mutfağının vaz geçilmezi olan bir diğer soya ürünüdür. Çok miktarda K2 vitamini içerir.

 

11. Bazı peynir çeşitleri: Bütün peynirler fermente edilerek yapılıyor ancak hepsi probiyotik içermez. Gouda, mozzarella, cheddar peynirleri gibi bazı peynirlerin olgunlaşması bakterilerle oluyor, bu çeşit peynirler probiyotik ve K2 vitamini içerir. Bu açıdan peynir çok besleyici bir yiyecektir.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

 

Kaynak: http://authoritynutrition.com/11-super-healthy-probiotic-foods/


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR