Hürriyet’ten iki bakana ‘Mavi Bayrak’ sorusu

Karamürsel’de bulunan ve 2012 yılında Mavi Bayrak verilen Altınkemer Plajı, meclise taşındı. Son dönemde yaşanan kirlilik nedeniyle kentte en çok tar...

Karamürsel’de bulunan ve 2012 yılında Mavi Bayrak verilen Altınkemer Plajı, meclise taşındı. Son dönemde yaşanan kirlilik nedeniyle kentte en çok tartışılan konulardan biri haline gelen plajla ilgili olarak son olarak Çevre Mühendisleri Odası uyarıda bulunmuş ve plaja girilmesinin sağlıklı olmadığını savunmuştu. Yaşanan gelişmeler üzerine CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet konu hakkında iki bakan yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

RAPOR DEĞİSTİRİLDİ

Sağlık Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı’na iki ayrı soru önergesi veren Hürriyet, insanları kandırarak halkın sağlığı ile oynamanın suç teşkil ettiğini belirtti. Hürriyet önergesinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı’nın internet sitesinde geçtiğimiz Mayıs ayında Kandıra Cebeci ve Karamürsel Altınkemer sahillerinin olumsuz olarak açıklanan raporlarının baskılar sonucu değiştirildiği iddialarına da yer verdi.

 

“MAVİ BAYRAK GERİ ALINMALI”

Mavi Bayrak ödülünün hangi kurumlar tarafından ne şartlarda verildiğini belirten CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet, önergesinde şu sorulara yer verdi: “Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı’nın denizi mikroplu dediği Cebeci ve Altınkemer sahilleri için Mavi Bayrak isteyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hangi kuruma başvurmuş ve ulusal jüride kimler yer almıştır? Kocaeli’deki plaj ve sahiller sezon içerisinde hangi tarafsız kurum tarafından denetlenmektedir? Altınkemer sahilinde son yaşanan kirlilik olayının ardından Mavi Bayrak ödülü neden geri alınmamıştır? Altınkemer Plajı’nı kaplayan madde için yerel yönetimler tarafından ‘alg patlaması’ açıklamasında bulunulmuştur. Ancak bu olay bakteriyel bir olay değil midir ve bu tip sulara girmek insan sağlığı açısından tehlike arz etmemekte midir?”

15 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR