Turoğlu: Meyveler ateş pahası olacak

Havaların beklendiği gibi gitmemesinden en fazla çiftçiler etkilendi. Bu yaz meyve fiyatlarının yüksek olması bekleniyor. İzmit Ziraat Odası Başkanı Ş...

BÜYÜT

Havaların beklendiği gibi gitmemesinden en fazla çiftçiler etkilendi. Bu yaz meyve fiyatlarının yüksek olması bekleniyor. İzmit Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu, “İlkbahar yağışları ve soğuklar, üretimde sıkıntı yarattı. Meyve fiyatları ateş pahası olacak” dedi.

İzmit Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu dün dernek binasında basın açıklaması yaptı. Havaların beklendiği gibi gitmemesinden dolayı çiftçilerin zor durumda kaldığını belirten Turoğlu, “İlkbahar yağışları ve soğuklar, tarımsal üretimde sıkıntı yarattı. Bitkiler, çok yüksek ve çok düşük sıcaklıkların olduğu yerlerde yaşamakta zorlanırlar. Tarımsal üretim açısından yaşanan olumsuz şartların getireceği sonuçlar açısından üreticilerimiz ve tüketiciler adına endişe duyuyoruz” dedi.

FİDELER DİKİLEMEDİ
Turoğlu, “İlkbahar mısır, ayçiçeği ve açık alan sebze yetiştiriciliği ekiliş ve dikilişleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle gecikmiştir. Ayrıca uygun koşullar bulunamadığından yeterli ekiliş yapılamamıştır. Ekilişlerin yaklaşık bir ay gecikmesi nedeniyle vejetasyon süresinin tamamlanması yaz sıcaklarına geleceğinden, sulama yapılamayan alanlarda yeterli ürün alınamayacak. Bu ürünlere ihtiyaç duyacak tarımsal sanayi, yaklaşık bir ay gecikmeyle satın alıp üretimde kullanacak. Soğuklardan ve gece gündüz ısı farkının fazla olması nedeniyle sebze fidelerini seralara dikememiş, dikilenler ise soğuklardan zarar görmüştür.

HASAT GECİKECEK
Karpuz ve kavun fideleri tarlaya henüz dikilmeye başlanmıştır. Bunların hasadında da gecikme olacaktır. Yaşanan hava koşullarının etkilediği ve en fazla zarar verdiği bir başka alan meyvecilik olmuştur. Tüm meyvelerde olmak üzere özellikle erik, kiraz, elma ve armutta, arı uçuşu olmadığından yeterli döllenme sağlanamaması sonucu, meyve tutumu yetersiz kalmıştır. Arılar vasıtasıyla döllenemeyen bu ürünlerde verim düşük gerçekleşecektir. Ayrıca meyvelerde sürgün uzaması da yetersiz kalmıştır. Tüm bu olumsuzluklar meyve fiyatlarının ateş pahası olmasına sebep olacak” açıklamasında bulundu.

26 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR