KOOP-GEP eğitimleri başlıyor

Kooperatiflerin kuruluş ve işleyişine ilişkin işlemleri gerçekleştirme yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirerek, kooperatiflerin yönetimin...

BÜYÜT

Kooperatiflerin kuruluş ve işleyişine ilişkin işlemleri gerçekleştirme yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirerek, kooperatiflerin yönetiminde profesyonel anlayışın yerleştirilmesini amaçlayan ‘Kooperatif Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı’ (KOOP-GEP) ilimizde de hayata geçiriliyor.

 

YURT GENELİNDE BAŞLADI

Yüksek Planlama Kurulu tarafından onaylanarak 17 Ekim 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı’nda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sorumluluğunda yer alan ‘Kooperatif Girişimciliği Eğitim Projesi’nin çalışması tamamlandı. ‘Kooperatif denetim ve yönetim kurulu üyelerine eğitim ve sertifikasyon zorunluluğu getirilecektir. Kadınlarımızın girişimcilik kabiliyetlerinin artırılması ve ekonomide bir aktör olarak yer almalarının sağlanması için kooperatifler çatısı altında örgütlenmeleri yönünde çalışmalarda bulunulacaktır’ faaliyetleri kapsamında hazırlanan ‘Kooperatif Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı (KOOP-GEP), Milli Eğitim Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nce de onaylanarak yurt genelinde uygulanmaya başlandı.


KOTO’DA TOPLANTI

Projenin ilimizde de başarıyla uygulanabilmesi için çalışmalara başlanırken, Gümrük ve Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, İzmit Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih Aydın ile Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, kooperatif yöneticileriyle toplantıda bir araya geldi. Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, kooperatif yöneticilerine KOOP-GEP eğitimleri ile ilgili detaylı bilgi aktararak, 5 gün sürecek olan seminerlerin önemine vurgu yapıldı.

 

KOOP-GEP NEDİR?

Kooperatiflerin kuruluş ve işleyişine ilişkin iş ve işlemleri gerçekleştirme yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirerek kooperatiflerin yönetiminde profesyonel anlayışın yerleştirilmesini amaçlayan bu programdan, kooperatif ortakları ile kooperatiflerde yönetici, denetçi veya personel olarak çalışmış ya da çalışmak isteyen ve en az ilkokul seviyesinde eğitimini tamamlamış olanlar yararlanabilecek. KOOP-GEP eğitimlerine katılmak isteyenlerin, il veya ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Söz konusu programın açılması için en az 12 başvuru gerektiğinden, katılımcıların bu sayıyı sağladıktan sonra taleplerini beraberce Halk Eğitim Merkezlerine iletmeleri, eğitimlerin ivedikle başlaması noktasında faydalı olacaktır.

 

SERTİFİKA VERİLECEK

Söz konusu program kapsamındaki eğitimler, Halk Eğitim Merkezlerinde verebileceği gibi, kooperatifin veya kooperatif üst kuruluşlarının göstereceği uygun mekanlarda da verilebilecek. Program eğiticileri olarak, üniversitelerin başta iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile hukuk fakülteleri olmak üzere diğer fakültelerin de veya yüksek okulların da kooperatifçilik alanında ders veren öğretim görevlileri belirlenebileceği gibi, muhasebe ve finansman alanında eğitim almış öğretmenler ya da bu alanlarda sektör deneyimi olan meslek elemanları da görevlendirilebilir. Eğitim süresince devam zorunluluğu bulunan program sonunda edinilen bilgiler sınavla ölçülecek ve başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığı’nca sertifika (Kurs bitirme belgesi) verilecektir.

03 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR