Güven "Şebeke yatırım miktarımız 161 milyon lira"

      Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ) Antikkapı Restoran’da iftar yemeği düzenleyerek basın mensupları ile bir araya geldi. İftar yemeğinde SEDAŞ...

 

 

 

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ) Antikkapı Restoran’da iftar yemeği düzenleyerek basın mensupları ile bir araya geldi. İftar yemeğinde SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, Dağıtım Direktörü Yunus Bekircan, Dağıtım Varlıkları Müdürü Enver Aka, Dağıtım Hatları Müdürü Reşat Karaman, Kocaeli İl Sorumlusu Çınar Arslan, Regülasyon Direktörü Ümit Bilek, Kurumsal İletişim Müdürü Ayhan Erkovan yer aldı.

ŞEBEKE YATIRIMLARI
 

SEDAŞ’ın elektrik dağıtım faaliyetleri hakkında bilgi veren Bekir Sami Güven, elektrik piyasasında perakende satış faaliyetlerinin dağıtım faaliyetlerinden ayrıştırıldıktan sonra SEDAŞ’ın yoğunlaştığı konuların neler olduğunu açıkladı. SEDAŞ’ın yatırımlarından söz eden Güven, “Özelleşmeden bu yana yani 2009 yılı Şubat ayında işletme hakkı SEDAŞ’a geçtikten sonra toplam yatırımlar, 2013 yılı sonu itibariyle 269,1 milyon TL olarak gerçekleşti. 2009 ile 2013 arasındaki şebeke yatırım miktarı ise 161,7 milyon TL” şeklinde konuştu.

SCADA PROJESİ BAŞARILI


SCADA projesi hakkında da ayrıntılı bilgi veren Bekir Sami Güven, SCADA  projesini 4 yılda tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, “SCADA/DMS Projesi için 7 Şubat 2012 tarihinde ihale sözleşmesi imzalandı.  40 Milyon TL yatırım bedelli SEDAŞ SCADA/DMS Projesi ile kesinti  sistem üzerinde anında görülüyor, hızla müdahale edilebilen, kesintilerin en aza indirildiği, işletimi daha verimli bir dağıtım şebekesi aracılığıyla Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerindeki kullanıcılara daha kaliteli bir elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştireceğiz.  Ayrıca teknik kayıpların, enerji kesinti sürelerinin azaltılması söz konusu  olacak” dedi. 

MÜDAHALE EDİLEBİLECEK

Enerji dağıtım hizmetlerinin kalitesinin SCADA Projesinin tamamının devreye alınması ile birkaç adım daha ileriye taşınacağını belirten Güven, “Şebeke işletimi ve yönetiminde çok büyük bir yenilik gerçekleşiyor. Scada Projesi, SEDAŞ'ın şebeke bilgilerini toplayarak yatırımlara ve bakımlara yön vermesine de imkan verecek. Scada projesi tamamen hayata geçtiğinde  herhangi bir trafo merkezinden elektriğin kesilmesi ve yeniden şebekenin beslemesinin yapılması işlemlerine Gebze’deki ana kumanda merkezinden müdahale edilebilecek” şeklinde konuştu.

İHBAR GELMEDEN

Müdahalenin Gebze den, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu’ya adar uzanabileceğini de ekleyen Güven, “Hangi trafo merkezinin devre dışı kaldığı, trafo merkezlerinin hangi oranda güç çektiği de görülebiliyor.  Bir arızada hangi trafo merkezinin devre dışı kaldığının anında belirleneceği,  hangi trafo merkezine müdahale edilmesi gerektiği bilgisinin sahadan ihbar gelmeden anlaşılacağı ve sahadaki ekiplere bildirilebileceği bir sistem kurulmaktadır” dedi.

% 65’İ  UZAKTAN

OKUR HALE GELDİ


Sözlerini sürdüren Bekir Sami Güven, “Şebeke yatırımları ile şebekede verimlilik sağlanmış ve arıza bakım onarım hizmet kalitesi artmış, kesinti süreleri minimize edilirken şebekede oluşan arıza sayısı yatırımların yanı sıra bakıma da ayrılan sürelerin arttırılması ile bir önceki yıla göre aynı dönemde % 40 oranında aşağıya çekilmiştir. SEDAŞ  bölgesinde  tüketilen enerjinin % 65’ni  uzaktan okur hale gelmiştir” ifadelerine yer verdi.


YÜZDE 6.50 KAYIP KAÇAK ORANI


Son olarak Güven, SEDAŞ’ın kayıp kaçak ile mücadelesinin hiç durmadan sürdürülmeye devam ettiğini belirtti ve  “EPDK tarafından elektrik dağıtım şirketleri için her tarife döneminde verilen kayıp, kaçak hedef rakamları tutturulmuştur. Şu an bu oran yüzde 6,50. SEDAŞ’ın kayıp kaçak oranı, Türkiye ortalamasının  neredeyse yarısı seviyesindedir. Bu anlamda da SEDAŞ en düşük kayıp kaçak oranına sahip dağıtım şirketlerinin başında yer alıyor. Kayıp ve kaçağın bölgemizde düşük olması şirketimizin uygulamalarıyla da ilintilidir.” açıklamasında bulundu.

03 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR