Akademi Hastanesi, tüp mide ameliyatlarında çok başarılı

Diyabetik hastalarda diyabetin kontrolünü, insulin ve oral antidiyabetiklerin kullanımının bırakılmasını sağlayan, hem kilo kontrolü hem metabolik kom...

Diyabetik hastalarda diyabetin kontrolünü, insulin ve oral antidiyabetiklerin kullanımının bırakılmasını sağlayan, hem kilo kontrolü hem metabolik kompanenti oldukça güçlü bir operasyon olan sadi-s prosedürü; tüp mide ve gastrik bypass ameliyatlarının bileşimi olan bir ameliyattır. Hep tüm mide, hem de by-pass ameliyatlarının faydaları aynı seansta tek bir ameliyatla sağlanır.

 

SONUÇLAR OLDUKÇA İYİ

By pass sonrası gelişen safra reflüsü ve dumping sendromları pilor kası operasyonunda korunduğu için görülmez. By pass ameliyatlarındaki gibi artık mide dokusu kalmadığı için artık mide ile ilgili sorunlar yaşanmaz. Diyabet ve metabolik etkileri by passlardan daha iyi duedonal switch operasyonuna eşdeğerdir. Kilo verme ve uzun dönem bu kilo kontrolünde sonuçlar oldukça iyidir. Ortalama 20 yıl kilo kontrolü sağlanır.

 

KİLO KONTROLÜ GÜÇLÜ OPERASYON

Daha önce tüp mide operasyonu olup kilo alma ve diyabet problemi gelişen hastalara uygulanabilir ve oldukça iyi sonuçlar alınır. Diyabetik hastalarda diyabetin kontrolüne insulin ve oral antidiyabetiklerin kullanımın bırakılmasını sağlar. Hem kilo kontrolü, hem metabolik kompanenti oldukça güçlü olan bir operasyondur.

 

SADİ-S NASIL UYGULANIR?

Operasyon laparoskopik (kapalı ameliyat) olarak uygulanır. Önce tüp mide operasyonundan daha geniş olacak şekilde bir tüp mide operasyonu yapılır. Ardından kalın bağırsağın başlangıcından 250 cm ince barsak sayılarak işaretlenir.

 

3-4 GÜN SONRA TABURCU OLUR

Pilor (mide kapısı) korunarak 3 cm aşağısından oniki parmak bağırsağı kesilir. Mide çıkımı ile işaretlenen ince barsak kısmı birbiriyle birleştirilerek operasyon sonlandırılır. Sadi-s operasyonu sonrası hasta kaçak testleri ve takipler yapıldıktan 3-4 gün sonra taburcu edilir. Başlangıçta sıvı gıdalarla daha sonraki dönemlerde yarı katı ve katı gıdalarla beslenme sağlanır.
 

İNSÜLİN KULLANMA  İHTİYACI KALMAYACAK

Her by pass operasyonunda olduğu gibi şeker emilimin yanında bazı vitamin ve mineral eksiklikleri de gelişebileceği için hastalar mutlaka takviye vitamin ve mineral almalıdır. Operasyon sonrası mutlaka yakın takip ve kontrol gereklidir. Ameliyattan sonraki gün insülin kullanan hastaların %90’ının insülin kullanma ihtiyacı kalmayacaktır.

 

DENİZ GÜLHAN VE EKİBİ

Hastalar operasyondan 3 gün sonra banyo yapabilirler. Dikişlerin kontrolü için 1 hafta sonra hasta davet edilir. Sadi –s prosedürü ve tüp mide ve gastrik bypass ameliyatları Özel Kocaeli Akademi Hastanesi  genel cerrahlarından ve başarılı obezite cerrahileri ile bilinen Op. Dr. Deniz Gülhan ve ekibi tarafından başarı ile gerçekleştirilmektedir.

06 Ağustos 2017 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR