KYÖD’den Başiskele Belediyesi’ne imar suçlaması

KYÖD üyesi Yüksek Mimar Fügen Avdan, Başiskele ve Büyükşehir Belediyeleri’nin büyük bir yanlışın içinde olduğunu söyleyerek binlerce yıl öncesinden ka...

BÜYÜT

KYÖD üyesi Yüksek Mimar Fügen Avdan, Başiskele ve Büyükşehir Belediyeleri’nin büyük bir yanlışın içinde olduğunu söyleyerek binlerce yıl öncesinden kalma Astakoz Antik Kenti’nin yapılacak imar çalışmaları ile yok edileceğini iddia etti.

Başiskele Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve askeri bölgenin de içinde yer alan Astakoz Antik Kenti’nin üzerinde yapılacak olan imar çalışmalarını eleştiren Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, Büyükşehir Belediyesi’nin büyük bir yanlışın eşiğinde olduğunu belirterek; Koruma Amaçlı İmar Planlarının düzgün yapılmadığı gerekçesiyle belediyeye itiraz dilekçesi verdiklerini söyledi.

“KONUYU YARGIYA TAŞIYACAĞIZ”
Milattan önce 700’lü yıllara ait, toplam 100 bin metrekarelik antik Astakoz kentinin korunması gerektiğine dikkat çeken Tarihçi Yavuz Ulugün, bölgenin Kocaeli’ye kazandırılması gerektiğine vurgu yaptı. KYÖD Başkanı Haşmet Belen, birinci ve ikinci derecede sit alanı olan bölgenin koruma kurulunun aldığı kararla üçüncü derece sit alanına dönüştürülmesini eleştirirken, Mimar Fügen Avdan ise koruma amaçlı imar planı toplantılarının da kararların alınmasının ardından yapıldığını bu nedenle ortada bir usul hatası olduğunu savundu. Koruma amaçlı imar planlarının bilimsel verilere uygun yapılmadığını bu nedenle sürece itiraz ettiklerini belirten Yavuz Ulugün, Büyükşehir’den sonuç çıkmaması halinde konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade etti.

“TARİHİ DOKUYA ZARAR VERECEK”
Astakoz Antik Kenti üzerine Başiskele Belediyesi’nin hizmet binası ve kaymakamlık başta olmak üzere kent merkezi yapılmasının planlandığını belirten KYÖD Başkanı Haşmet Belen, bölgeye yapılacak kamu binaları, özel okul ve özel hastane alanının tarihi dokuya zarar vereceğini kaydetti. Konuyla ilgili hazırlanan raporların yeterli olmadığını vurgulayan Belen, 3’ncü Derece Arkeolojik Sit Alanı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan ve askı sürecinde bulunan koruma amaçlı imar planına itiraz ettiklerini ifade etti.

“KİMSE SAHİP ÇIKMIYOR”
Astakoz’da imara yönelik çalışmaları anlatan Yüksek Mimar Fügen Avdan ise 1988 ve 1992 yılları arasında antik kentin sınırlarının tespit edildiğini 2009 yılında ise bölgenin 1 ve 2’nci derece sit alanı olarak ilan edildiğini ifade etti. 10 Mayıs 2012’de ise bölgenin 3’üncü derece sit alanına düşürülmesine anlam veremediklerini belirten Avdan, koruma amaçlı imar planı toplantılarının da kararların alınmasının ardından yapıldığını ve bu nedenle ortada bir usul hatası olduğunu kaydetti. Avdan ayrıca 1’nci derece sit alanlarının hepsinin askeri bölge içerisine yığılmaya çalışıldığını ifade ederek topun askeriyeye atıldığını belirtti. Son sözü alan tarihçi Yavuz Ulugün, askeri bölge içerisinde kalan alanda antik mezarların bulunduğunu ifade etti. Yerleşim yerinin onunla da sınırlı kalmadığına dikkat çeken Ulugün, yeni yapılan Wellborn Otel’in önünden geçen yolda ise Roma Dönemi’ne ait yerleşim yerinin bulunduğunu öne sürerek bu alanlara kimsenin sahip çıkmadığını belirtti.

18 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR