Kocaeli’de sağlık skandalı

Ailenin kendisiyle iletişim kurmasıyla konunun takipçisi olan ve İstanbul’daki bir hastaneye yönlendirerek kopan parmağın yeniden dikilmesini sağlaya...

Ailenin kendisiyle iletişim kurmasıyla konunun takipçisi olan ve İstanbul’daki bir hastaneye yönlendirerek kopan parmağın yeniden dikilmesini sağlayan milletvekili Kaplan, ‘skandal’ olarak nitelediği bu konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de soru önergesiyle gündeme getirdiğini belirterek, “Sanayinin ve organize sanayi bölge sanayilerinin yoğun olduğu, iş kazalarının çok sık meydana geldiği ve hem özel hem de devlet hastanelerinin çok olduğu Kocaeli Bölgesi’nde bir uzuv ve parmak kopması dikilemiyorsa bunun hesabı verilmelidir. Bu bir sağlık skandalıdır” diye konuştu.

 

AİLESİ PERİŞAN OLDU

Alınan bilgilere göre; Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Ataevler Mahallesi’nde yaşayan 11 yaşındaki Enes Gümrük’ün geçtiğimiz Cumartesi günü bisiklet kazasında sağ elinin işaret parmağı koptu. Enes’in ailesi, kopan parmağı Kocaeli’de dikecek hastane bulamadı. Baba Ali Gümrük, önce Kocaeli Devlet Hastanesi’ne ardından Kocaeli Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne gittiğini ancak çözüm bulamadığını belirterek, “Kocaeli Devlet Hastanesi’nde mikrocerrahi uzmanı bulunmadığı için üniversite hastanesine yönlendirdiler. Oradaki mikrocerrahi uzmanı da il dışında olduğu için kopan parmağı dikemediler. Daha sonra Gebze’de Medicalpark isimli özel hastanesine gittik, oradaki mikrocerrahi uzmanı da tatildeymiş. Son olarak CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ın yardımıyla İstanbul’daki Özel Şafak hastanesinde kopan parmağı diktirdik” diye konuştu.

Parmağın geç dikilmesinin, olumsuz bir durum oluşturabileceğini söyleyen Ali Gümrük, “Doktorlar ilk saatlerde dikilse tutardı ancak 12 saat geç dikildiği için yüzde 60 ihtimal var’ dediler. Eğer Kocaeli’nde bu işlemi yaptırabilseydik bu olumsuzluk yaşanmayacaktı” dedi.

 

BAŞBAKAN, ‘REHİN KALMA YOK’ DİYOR AMA…

Sağlık sistemine de dert yanan baba Ali Gümrük, “Başbakan hastanelerde rehin kalma yok diyor ama parası olana. Kopan parmağı diktirmek için özel hastaneye 5 bin lira ödedik. Şu anda işsizim, fabrikamız eylemde. Çevremizin yardımıyla ödedik, Allah parası olmayana yardım etsin” dedi.

Başına gelen talihsiz kaza ve daha sonra hastane bulamaması nedeniyle parmağını kaybetme riski taşıyan Enes Gümrük, kazadan sonra çok ağladığını söyleyerek olay anını “Berbere tıraş olmaya gittim ondan sonra dışarıda gezeyim derken zincir attı. Zinciri yapayım derken elim koptu” sözleriyle anlattı. Olayın şokunu halen üzerinde atamadığı gözlenen 11 yaşındaki Enes, 4 gün geçmesine rağmen parmağının halen acıdığını söyleyerek büyüyünce doktor olmak istediğini söyledi.

Anne Melek Gümrük de, hastane sayısının çok olduğunu ancak uzman doktor eksikliğinin sorun olduğunu ifade ederek, “Biz bugüne kadar mikrocerrahi diye bir bölüm bilmiyorduk, başımıza gelince öğrendik. Kocaeli çok büyük bir şehir, bir tane mikrocerrahi uzmanı olmaması büyük sorun” diye konuştu.

13 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR