Bahçeli’nin isteği “yok artık” dedirtti

MHP lideri Bahçeli, Başbakan Davutoğlu ile pazartesi gerçekleştireceği görüşmede "Parlamenter sistemden yanayız" diyecek ve daha önce Uzlaşma Komisyo...

MHP lideri Bahçeli, Başbakan Davutoğlu ile pazartesi gerçekleştireceği görüşmede "Parlamenter sistemden yanayız" diyecek ve daha önce Uzlaşma Komisyonu'nda kabul edilen 60 maddeye itirazlarının olmadığını vurgulayacak. Bahçeli ayrıca Davutoğlu'ndan kamera kaydı talebinde bulunacak.

 

"ONARILMIŞ PARLAMENTER SİSTEM İSTİYORUZ"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun CHP ile yapılan görüşmesinden çıkan ana konu başlıklarını da dikkate alarak pazartesi günkü randevuda Davutoğlu'na "Başkanlık olmaz, onarılmış parlamenter sistem istiyoruz" diyecek. Bahçeli, görüşmede Anayasanın, "eşit temsil, tam mutabakat içeren uzlaşma komisyonu" tarafından değiştirilmesi önerisinde bulunacak.

 

MHP koridorlarında atan nabza göre Bahçeli, Davutoğlu ile görüşmesinde gündeme gelecek konu başlıklarına ilişkin partisinin tavrını şöyle aktaracak:

 

YENİLENMİŞ ANAYASA

Biz 'yeni anayasa' değil 'yenilenmiş anayasa' demeyi tercih ediyor ve istiyoruz. 12 Eylül darbe ürünü bir anayasanın bize göre elbette eksik ve aksak yönleri vardır ve bunlar düzeltilmelidir.

 

BAŞLANGIÇ VE İLK DÖRT MADDE

Anayasanın ruhunu ve felsefesini oluşturan içinde Türk kavramının da yer aldığı anayasanın 'başlangıç' bölümünün değişmesine sıcak bakmıyoruz. Bazı ifadeler netleştirilebilir ama anayasanın ruhuna dokunulmamalıdır. Ayrıca ilk dört maddeye dokundurtmayız. Bunlara bağlı olarak anayasanın başka maddelerinde geçen, 'eğitimin dili Türkçedir' ve Türk vatandaşını tanımlayan, 'vatandaşlık' tanımlarında da aynı hassasiyet içindeyiz.

 

BAŞKANLIK OLMAZ

Başkanlık sistemine olumlu bakmıyoruz. Demokrasiyi ortadan kaldırabilecek, Meclis'i devre dışı bırakabilecek, tek adam rejimine götürecek riskleri vardır. Makul olan parlamenter sistemdir. Türkiye'nin bir alışmışlığı vardır. Parlamenter sistemin uygulamaları sırasında eksiklikler mutlaka söz konusudur, bunları telafi edecek güçlendirecek anayasal değişiklikler daha doğru olur. Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki görev, yetki ve sorumluluklar parlamenter sistem içinde netleştirilebilir.

 

60 MADDEYE İTİRAZIMIZ YOK

60 madde geçmişte mutabakat sağlanmıştı bu maddeler yeniden getirilebilir, itirazımız yok. Güncelleştirilmesi gereken noktalar varsa gözden geçirilebilir.

 

UZLAŞMA KOMİSYONU TERCİHİMİZ

Anayasa değişikliğinin bir uzlaşma komisyonu marifetiyle bütün partilerin eşit temsil ve tam mutabakatıyla yapılmasında fayda vardır. Ancak Meclis'te anayasa komisyonunda yapacağız diyorsanız, komisyondaki temsil gücümüzle sonuna kadar mücadele ederiz.

 

EĞER İSTERSENİZ GÖRÜŞMEMİZİ KAMERAYA ALALIM

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 4 Ocak Pazartesi günü Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştireceği görüşmede sürpriz bir talepte bulunacak. Bahçeli, Davutoğlu ile yaptığı son görüşmenin kamuoyuna farklı yansıması üzerine bu kez, "kameraya alalım" önerisinde bulunacak. Önerinin kabul görmesi halinde kamera kaydı için teknik donanım hazırlıklı tutulacak. Kabul görmemesi halinde ise görüşmeye katılan heyetteki bir MHP'li tutanak tutacak.

 

KAMERALAR ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPILACAK

Önceki toplantıların aksine bu kez MHP kanadından da toplantıda neler konuşulduğuna ilişkin kameralar önünde açıklama yapılacak. Böylece iktidarın görüşmeyi istediği gibi yönlendirip istenmeyen bir algı yaratma ihtimaline kapı aralanmamış olacak. Bahçeli'nin yakın çevresine kamera talebine ilişkin olarak, "Kendileri kabul eder etmez göreceğiz. Yanımızda yine çantamız olacak. Anayasa ile ilgili görüşlerimizi ileteceğiz" ifadelerini kullandığı öğrenildi.

 

KRİZE DÖNÜŞÜR MÜ?

Davutoğlu'nun bu talebe nasıl bir tepki vereceği, HDP ile yaşanan, "kaçak çay" krizine benzer bir sıkıntıya dönüşüp dönüşmeyeceği merakla bekleniyor.

 

Kaynak: Milliyet

01 Ocak 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

maşallah - akp kamera ile görüsmelere itiraz etmezki neden etsin halktan gizli , halktan tepki alacak bir teklifmi yapacak ki. bence bahcelinin isteği cok yerinde halk oyu, mi,lli irade ssözünü her fırsatta kullanan akp bundan kaçmsamalı hodri meydan

Yanıtla . 0Beğen 01 Ocak 11:02
03

Dünür - Zaten MHP ye bir kamera lazımdı şimdi cuk diye oturdu 2012 seçimlerindeki mhp genel başkanlarının uygunsuz fan fin fon kasetleri son zamanlardada çeşitli senoryolar yok ajan yok fetocu yok hain şimdide anadolu işkal attında senaryoları tam oldu şimdi bahçeli emekli olunca filim çeksin ilk filiminin adınıda karagümrüklü dayı koysun

Yanıtla . 0Beğen 01 Ocak 11:02
02

Eser - Hayret yahu adamın saçma sapan istekleri ve egoları sayesinde MHP nerelere geldi HDP nin arkasından nal topluyor adamın istekleri ve derdine bakın kameraymış

Yanıtla . 0Beğen 01 Ocak 11:02
01

Ruhi - Allah akıl fikir versin bu bahçeliye kendisine kamera verinde kendi siyasi hayatının başarısızlıklarını mhp yi nasıl erittiğini çeksinde belki belgesel olur

Yanıtla . 0Beğen 01 Ocak 11:02
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR