CHP'DEN ROMANLAR İÇİN ÖNERGE

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Romanlar'ın yaşadığı sorunların araştırılması ve çözümlerin tespit edilmesi amacıyla Meclis araştırması açılmas...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Romanlar'ın yaşadığı sorunların araştırılması ve çözümlerin tespit edilmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinde, "Dünyada en dördüncü büyük Roman nüfusuna sahip Türkiye'de bu toplumsal kesimin yaşadığı sorunların araştırılması ve çözümlerin tespit edilmesi amacıyla, Anayasa'nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü'nün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim" denildi.

GEREKÇE
Önergenin gerekçesinde, Romanların, 10. yüzyıldan itibaren, Kuzey Hindistan'dan batıya doğru hareket ederek, tüm dünyaya yayılan bir topluluk olduğuna işaret edilerek, "A. F. Pott ve Franz Miklosich'e göre "Çingenelerin' kökleri, Hindistan'da müzisyen ve şarkıcılardan oluşan, "doma' veya "domba' diye adlandırılan, kastın en alt basamağına dayanmaktadır. Romanlar'ın Batıya doğru göçleri İngiltere'ye oradan da Kuzey Amerika'ya uzanmıştır. O dönemde, İngiltere'deki halk tarafından Mısırlılar'a benzetilen Romanlar'a, İngilizce'de bu anlama gelen "Egyptian' adı verilmiştir. Kelimenin tarihsel değişimi sonucu Gypsy kelimesi yani Çingene ortaya çıkmıştır" denildi.

Türkiye'de, Romanlar'ın uzun yıllar, "Çingene" genel adıyla anıldığı belirtilen gerekçede şu ifadeler yer aldı: "Ancak yörelere göre, Batı Anadolu ve Trakya'da "Roman', Van ve Ardahan civarında "Mutrib', Orta Anadolu'da "Elekçi', Erzurum, Artvin, Erzincan, Bayburt ve Sivas'ta "Poşa', Akdeniz ve Ege bölgesinde "Sepetçi', Adana ve çevresinde "Cono' olarak adlandırılmaktadırlar. Bunun yanı sıra "Esmer vatandaş', "Köçer', "Arabacı' gibi yaşam biçimleri ve iş kollarının özelliklerini gösteren etiketlemelerle de adlandırılabilmektedirler. Ayrıca, Romanlar için ülkemizde "Kıptî' kelimesi de çok yaygın olarak kullanılmaktadır."

Romanlar'ın yaşadığı sorunlarla ilgili olarak, Nisan 1971'de Londra'da ilk Uluslararası Roman Kongresi toplandığı kaydedilen gerekçede, "Bu kongreye atfen, 1990 yılından bu yana 8 Nisan Dünya Romanlar Günü olarak kutlanmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Romanlar, alt kültür gurubu olarak görülmektedir. Osmanlı döneminde Romanlar, Rumeli Beylerbeyliği'ne bağlı bir birlik olarak görülmüş ve Trakya bölgesinde tecrit edilerek yaşanmaya zorlanmışlardır. Romanlar Osmanlı'da da altı sınıf muamelesi görmüştür. Örneğin, Osmanlıda Romanlar kendilerini, Sünni Müslüman olarak tanımlamış olmalarına rağmen, cinayet, vatana ihanet gibi suçlardan idama mahkûm edilmeleri halinde, Müslümanlar gibi asılarak değil, gayrimüslimler gibi kafaları kesilerek öldürülürlerdi" denildi.

"Günümüzde de Romanlar'ın maruz kaldığı muamele pek farklı olmamaktadır" ifadesinin yer aldığı gerekçede, şunlar kaydedildi: "Bu konunun birkaç örnekle somutlaştırılması gerekmektedir. Edirne'de İmam Hatip Lisesi, ardından İlahiyat Fakültesi'ni bitiren bir Roman vatandaşın, köyüne imam olarak atanma talebi kabul görmüş, ancak köylülerin 'Çingene'nin ardında namaz kılmayız' tepkisi üzerine atama iptal edilmiştir. Bir başka olayda ise İzmir Çağdaş Romanlar Derneği yönetim kurulu üyeleri, yemek yemek için gittikleri lokantaya, Roman olmaları nedeniyle kabul edilmemiştir.
Dışlanmış azınlıkların, çoğunluğun bir parçası olabilme yönündeki özlemleri anlaşılabilir ve tarihsel açıdan da tanıdık bir durumdur. Romanlar da dışlanmış ve tecrit edilmiş bir azınlık olmak değil, toplumun bir parçası olma gayretlerini devam etmektedirler."

08 Mayıs 2012 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR