Kocaeli Baro'sunda seçim heyecanı...

Kocaeli Barosu’nun 34’üncü Olağan Genel Kurulu Sabancı Kültür Sitesi’nde yapıldı.  Oy kullanma ise Pazar günü Kocaeli Adliyesi’nde yapılacak. Baro Baş...

Kocaeli Barosu’nun 34’üncü Olağan Genel Kurulu Sabancı Kültür Sitesi’nde yapıldı.  Oy kullanma ise Pazar günü Kocaeli Adliyesi’nde yapılacak. Baro Başkanlığı için mevcut Başkan Sertif Gökçe tek aday oldu. Kocaeli Baro’sunda son 25 yılda ilk kez bir kongrede başkanlık için tek aday çıktı.  Sertif Gökçe’nin yönetimi dışında Muhammed Yurtkulu ve Didem Oral yönetime aday oldu. Adliyede yapılacak olan seçim saat 09:00’da başlayacak ve 17:00’de son bulacak. Kongre sonucunda ise 10 yönetim kurulu üyesi, 5 disiplin kurulu üyesi, 3 denetleme kurulu üyesi ve Türkiye Barolar Birliği için 5 üye seçilecek.

 

DİVAN BAŞKANI IŞIK

toka.jpg

Genel Kurula Başsavcı Mehmet Ali Kurt, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, HDP Eski Milletvekili Ali Haydar Konca, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural, Eski Baro Başkanı Tamer Solakoğlu ve baroya bağlı avukatlar katıldı. Kongrenin Divan Başkanlığını eski Baro Başkanı Ersayın Işık üstlendi.

 

EYLEMLERİ REDDEDİYORUZ

Genel kurulda konuşma yapan Mevcut Baro Başkanı ve Başkan Adayı Sertif Gökçe, “Kocaeli Barosu olarak, insanlığa karşı bir suç olan bütün terör eylemlerini, darbe teşebbüslerini, hukuk dışı tüm eylem ve yapılanmaları reddediyoruz. Her zaman demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla sonsuza dek yaşaması için azim ve kararlılıkla çalışacağımızın bu vesileyle bir kez daha bilinmesini istiyoruz. Kocaeli Barosu kurulduğu 1938 yılından bugüne kadar, cumhuriyetin temel değerlerine bağlı, eksiksiz demokrasi, hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, bağımsız ve tarafsız yargı, temel hak ve özgürlüklerin yaşama geçirilmesi için mücadele vermiştir” dedi.

 

İSTİKRARLI MÜCADELE

Kocaeli Barosu geçmişten gelen gücü ve deneyimi ile bundan sonra da bu mücadelesini istikrarlı ve daha etkin olarak sürdürecekti diyen Gökçe “Özellikle eksiksiz demokrasi, gerçek ve evrensel anlamda hukuk devleti ilkesinin hayata geçirilmesi için çabamız artarak devam edecektir. Kocaeli Barosu Türkiye’de sesini duyuran, iz bırakan barolar arasında yerini almıştır. Gerek meslek sorunlarını, gerekse ülkemizde ve ilimizde yaşanan sorunları, birini diğerine üstün kılmadan, cesurca dile getirmiş, sorumluluk almaktan asla çekinmemiştir”  açıklamasında bulundu.

 

YARA DERİNLEŞİYOR

Gökçe “Barolara danışılmaksızın, hatta bizlerin taleplerine aykırı olarak sürekli avukatlar aleyhine mevzuat değişiklikleri yapılmakta, avukatlık mesleği, gerek statü, gerekse özlük hakları bakımından gerilemektedir. Yetersiz sayıda öğretim üyesine rağmen, sayısı durmadan çoğalan, niceliği arttıkça niteliği azalan hukuk fakültelerinin açılması, binlerce hukuk fakültesi mezunu yanında, avukatlık sınavının da kaldırılmış olması nedeniyle bu yara, giderek, daha da derinleşmektedir” ifadelerini kullandı.

 

3 TEMEL YARGI

OHAL kapsamında yürütülen, soruşturmalarda yargının kurucu unsuru olan biz avukatlara, yetkili makamlarca engel olunmaması, aksine, adil yargılanma hakkı çerçevesinde gerekli imkanların sağlanması gerekmektedir diyen Gökçe “Ayrıca, soruşturmaların sağlıklı ve doğru yürüyebilmesi, toplumdaki adalet duygusunun zedelenmemesi, bu süreçlerde mağduriyetlerin yaşanmaması, suçlu ile suçsuzun ayrılabilmesine olanak sağlayacak hukuki zeminin ivedilikle oluşturulması gerekmektedir. Suçlu-suçsuz ayrımının yapılabilmesi, insanların vicdanlarını yaralayacak herhangi bir duruma sebebiyet verilmemesi için, yargılamanın üç temel sacayağından birisi olan savunma makamının, görevini etkin ve işlevli yerine getirebilmesi şarttır” açıklamasında bulundu.

 

ÖZNE CUMHURİYET SAVCISIDIR

Hukuk devletinde soruşturma aşamasının en önemli öznesi Cumhuriyet Savcısıdır diyen Gökçe “Oysa ki; OHAL kapsamında yapılan düzenlemeler ve yine Adalet Bakanlığı’nın tasarı çalışmalarında görüyoruz ki; soruşturma aşamalarında Cumhuriyet Savcısı’na ait ve görevin kolluğa devredilmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu husus, hukuk devleti açısından kabul edilemez. Kocaeli Barosu olarak, 15 Temmuz’da ülkemizin demokrasisine yapılan hain darbe girişiminin, adil yargılanma hakkı, hak arama özgürlüğü, savunma hakkı, masumiyet karinesi gibi temel ilkelerin tam olarak uygulanması ile bertaraf edilebileceğini önemle vurgulamak isteriz” şeklinde konuştu.

 

YENİ DÖNEME HAZIRIZ

2 yıl önce başkan olarak göreve geldiğini ifade eden Gökçe, “Bu onurlu görevi, Kocaeli Barosu’na yakışır biçimde en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Bugün, bu kutsal emaneti genel kurula teslim ediyorum. Önemle belirtmek isterim ki, yola çıktığımız ilk günkü heyecan ve motivasyon ile yeni döneme de hazırız” dedi.

 

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Açılış konuşmasının ardından adaylık konuşmasını da gerçekleştirilen Sertif Gökçe, “Geçen dönemde göstermiş olduğunuz teveccüh ile üstlendiğim Başkanlık görevimde vaatlerimizin büyük bir kısmını yerine getirmiş olmaktan dolayı mutlu ve huzurluyum. Nitekim yola çıktığımız ilk gün şunu söylemiştik: İdealim, hiçbir ayrım olmaksızın tüm üyelerinin yönetime katılması; mesleğin kamusal itibarının yükselmesi, meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesi, hukukun evrensel kaidelerine yönelen saldırıların önlenmesi için birlikte çalışıp mücadele eden bir baroya ulaşmaktır. Yine baromuzun kurumsal etkinliği ve yaşadığımız kentte söz sahibi olması üyelerimizin gerçek anlamda birlik ve dayanışma içerisinde olmasıyla mümkündür. Kutuplaşma seline kapılmadan, gerek mesleğimizi gerekse hukukun hakimiyetini tehdit eden unsurlar karşısında meslek örgütü niteliğine yaraşır biçimde ortak tutum ve davranış göstermeliyiz demiştik. Bu idealimi gerçekleştirmiş olmanın haklı gururu ile bugün tekrar aday olarak, siz değerli meslektaşlarımın huzurundayım.Genel kurulumuzunbize yeniden görev tevdi etmesi halinde, geçen dönem gerçekleştirme fırsatı bulamadığımız projelerimizi, sizlere önerdiğim yönetim kurulu adayı arkadaşlarımız ile birlikte gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışacağımızdan şüpheniz olmasın” dedi.

 

İŞ YAŞANTILARINI KOLAYLAŞTIRDIK

Konuşmasını sürdüren Gökçe, “Bunun yanında; Gebze’de yapımı tamamlanan yeni adliye sarayının faaliyete geçmesinden hemen sonra, Gebze İlçe Merkezi’nden Gebze Adliye Sarayı’na öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez ring seferini de başlatmış bulunuyoruz. Siz değerli meslektaşlarımızın birbirleri arasında iletişiminin daha kolay sağlanması, güncel mevzuata anında erişebilmeleri, baro faaliyetlerinden kolayca haberdar olmaları, ajanda hizmetleri ve hesaplama araçları gibi ihtiyaçlarını cep telefonlarından karşılayabilmeleri için “Kocaeli Barosu Avukat Asistanı” mobil uygulamasını faaliyete geçirip, meslektaşlarımızın iş yaşantıları kolaylaştırdık. Mesleğimiz, bilgilerin sürekli güncellenmesini, mevzuat ve içtihatların sürekli takibini gerektiren bir meslektir” ifadelerine yer verdi.

 

YENİ BARO BİNASI İÇİN GİRİŞİMLERİMİZ SÜRECEK

Yapmış oldukşarı faaliyetleri sıralayan Gökçe, “ Baromuz bünyesinde engelli hakları komisyonunu oluşturduk. Komisyonumuz çok etkin çalışmalar yaparak ildeki bütün kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışmalar yürüttük. Engelli haklarını içerir broşür ve Braille alfabesi bastırılarak ilgili yerlere dağıttık. Yine; baromuz bünyesinde tüketici hakları komisyonu oluşturarak etkin çalışmalar yaptık. Geçen dönem sözünü verdiğimiz ancak tüm uğraş ve çabalarımıza rağmen elimizde olmayan sebeplerden dolayı gerçekleştiremediğimiz Kocaeli Barosu hizmet binasını bu dönemde gerçekleştirmek için TBB nezdinde gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğimizin sözünü veriyoruz” diye konuştu.

 

ÇED’İN İPTALİNİ İSTEDİK

Çocukların cinsel istismarı başta olmak üzere, çocuk hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması için öğretim kurumları ile işbirliği yaparak çalışmalar yaptık.Toplumda farkındalık oluşturulması için broşür ve eğitim gibi çalışmalara ağırlık verdik. Bunun yanı sıra, çevre iller dahil olmak üzere çocuklarımızın geniş katılımı ile kapalı spor salonunda ödüllü satranç turnuvaları yaparak, eğitim ve spor bilincinin geliştirilmesi için örnek bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Bir sanayi kenti olan ilimizde yaşanan çevresel sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalar yaptık. Baromuz Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu’nun çalışmaları ile Derince’de Derince Port Limanı içinde yapılması planlanan “Safi Port Derince Limanı İlave Dolgu Yapımı ve Dip Tarama Projesi” ile ilgili olarak alınan “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için dava açtık, dava sürecini itina ile takip ettik.

 

EN ZOR DÖNEM

Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt ise “Kocaeli barosu ve adliye arasında çok uyumlu bir çalışma var. Bizde bu uyuma destek vereceğiz.  Baro da tek aday olması, uzlaşı gerektirir. Rekabet yerine uzlaşı olan bir baroda çalışmak güzel çok tebrik ediyorum. Bunun bir tesadüf değil, uyum olduğunu düşünüyorum. Yargı tarihinin hem personel hem hakim savcı sayısının bildiğimiz nedenlerle azalması bizim delil faaliyeti yapan personel açısından düşündüğümüzde de en zor dönemlerimiz olmasına neden oldu ama bir hukukçunun objektif açıdan uzaklaşmadan soruşturmalarımızı yapıyoruz. Hukukçuyuz. Birçok baro müdafi bulmakta zorlandı son dönemdeki soruşturmalarda. Fakat biz Kocaeli Barosu olarak oluşturduğumuz sistemle böyle bir sıkıntı yaşamadan soruşturmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam” dedi.   

 

BARO’NUN BÜTÇESİ AÇIKLANDI

Konuşmaların ardından Baro’nun geçmiş dönem bütçesi açıklandı. 2016 yılı gelir 743 bin TL, gider 453 bin 400 TL. 2017 yılı tahmini bütçesi ise 788 bin 500 TL olarak açıklandı. Ardından genel kurulda söz alan FETÖ soruşturmasından gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan hakim Mesut Erbaş, “Soruşturulmak asla korkmadım. İlk gün dedim ki: ‘Başım dik’ Asla memleketimi yere vuran cümle kullanmadım. ‘Ben kendime güveniyorum bir de Kocaeli Barosu avukatlarına güveniyorum’ dedim” şeklinde konuştu.

 

BARO SESİNİ ÇIKARTACAK

Baro eski başkanlarından Bora Uluç “Sayımız arttıkça gücümüz azalmaya başladı. Bu çok zor günlerde baro olarak toplumu yönlendirmemiz gerek fakat genel kurula bakıyorum bizim site toplantılarımız daha hareketli geçiyor. Faaliyet raporu okundu kimse bir şey söylemedi. Biz kafamızı kuma gömersek başkanlarımız da yönetimimiz de gereken çalışmayı yapmaz. Baro belirli şeylere sesini çıkaracak bu sesi çıkartırken de sizleri arkasında görmesi lazım.  Bakıyorum genel kurul bitse de gitsek havası var. İki yılda bir yaptığımız genel kurulda bu tablo var. Biz kendi sorunlarımıza sahip çıkmazsak başkaları hiç sahip çıkmaz. Geçmiş yönetime çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu konuşmamın da gelecek döneme ışık tutmasını temenni ediyorum” dedi.

 

DEVLET İNTİKAM ALIYOR

Eski Baro Başkanlarından Fahri Örengül “Türkiye olağanüstü bir dönemden geçiyor, geldiğimiz noktada hukuk sıkıntılı. Adliyede bizden çok işin içinde olan arkadaşlarımızın hiç mi sıkıntısı yok? Son 10 yıldır bir moda oluşturmuşuz, kıran kırana bir mücadele varsa burası tıklım tıklım, yoksa kimse yok. Genel kurulda seçimler ikinci planda olmalı. Hiç eleştirel bir şey yok mu ben çok şaşırdım. Türkiye’de bugün masumiyet ilkesi var mı? Son 15 yıldır hukuk siyasallaştı.  Bu hukuktan adalet beklemek mümkün mü, ya da bir avukat olarak hiç mi sıkıntımız yok? Devlet intikam alır mı? Şu an devlet resmen intikam alıyor” açıklamasında bulundu.

 

ELEŞTİRMEZSEK ÇORBA ÇIKMAZ

Örengül “12 Eylül yaptık astık insanları. Şimdi FETÖ’cü olmayan yüzlerce insan var cezaevlerinde. Hukuk devleti dediğimiz şey sadece kitap üzerinde olan şey mi? Biz susarsak kim konuşacak. Biz susarsak kim savunacak. Baro iyi bir dönem geçirdi katılıyorum ama eleştiri güçlü kılar. Sertif Başkan’a sorsanız kendisi eksikleri söyler bu onun başarısız olduğunu göstermez. Biz eleştirmezsek bu işten iyi bir çorba çıkmaz. Bizim baroda bir hastalık olmuş hastalıkta seçim kongreleri. Önümüzdeki dönemle ilgili biraz daha üreten, toplumsal sorunları ön plana çıkaran bir baro oluşturmak durumundayız. İktidarın eylemlerine karşı güçlü tepkiler oluşturamazsak zamanla baronun toplumsal konumu noktasında sıkıntı yaşayabiliriz” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

 

yonetim-(2).jpg

SERTİF GÖKÇE’NİN YÖNETİMİ:

Av. Sertif Gökçe, Av. Nuri Almaz, Av. Filiz Aykan, Av. Adnan Duman, Av. Nefise Koç Çelik, Av.Zekeriya Işık, Av. Kadir Caner Karakadılar, Av.Mehmet Gül, Av. Barış Cem Yavuz, Av. Tamer Ejderoğlu, Ali Yıldırım Sezer.

 

BAĞIMSIZ ADAYLAR:

Muhammed Yurtkul, Didem Oral

 

MESLEKTE 30 YILLINI DOLDURANLAR

Ayşen Ekmen

Canan Külünkoğlu

Mehmet Tekdemir

Nazmi Ali Soykan

Gülsen Yıldız

Levent Akbaba

Hüseyin Acurman

Ali Haydar Konca

Ayşe Bircan Güzelel Fındıkoğlu

Suat Temoçin

Ali Taşkaya

Hayati Yılmaz

Banu Yılmaz

Fahri Örengül

Hüseyin Süner

Mehmet Terzi

Mükerrem Güzelel

Ali Rıza Narsak

Mehmet Cumhur Arıkan

Nilgün Hacıhasanoğlu

Nalan Örengül 

 

MESLEKTE 20 YILLINI DOLDURANLAR

Naci Kara

Yavuz Cantimur

Erol Pekcan

İbrahim Tektaş

Alpölmez Yalçın

Mehmet Akay

Müge Oral

Zennur Sivri

Mustafa Yalçın

Necdet Hacıoğlu

Bekir Uz

Saide Arslan Çalışkan

Ercüment Özün

Kemalettin Vehbi Bağdatlı

Mehmet Çirişlioğlu

İbrahim Yazgan

Ali Adnan Özen

Hüseyin Bayram

Rıza Çetinkaya

Turgay Özdemir

Salim Şahin

Ali Osman Akova

Nayim Ulaş

İhsan Çetinkaya

Bahar Gültekin Candemir

Halit Çokan 

15 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR