Kentin dinamikleri bizi kabullenemedi!

Kocaeli Giresun Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman Karaman ve Başkan Yardımcısı İlhan Avutman ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Karaman v...

Kocaeli Giresun Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman Karaman ve Başkan Yardımcısı İlhan Avutman ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Karaman ve Avutman söyleşide hem federasyonu, hem de Giresun’u anlattı. Başkan Karaman, “Siyasetçiler, aday belirlerken ya da yönetici seçerken hemşerilerimizi unutmasın. Biz isteriz ki Giresun kontenjanından aday ya da yönetici belirlenirken bizim de fikrimiz alınsın” dedi.

 

Giresunlular Federasyonu’nu Kocaeli Gazetesi okurlarına anlatabilir misiniz?

Federasyonumuz, Kocaeli’de yaşayan hemşerilerimizin hem sosyal, hem ekonomik hayatlarına destek veren, Giresun kültürünü tanıtmaya devam eden bir sivil toplum örgütü olarak görevine devam etmekte. Federasyonumuza Kocaeli’de bulunan 16 dernek üye. Kocaeli Giresun Dernekleri Federasyonu olarak 2009 yılından beri faaliyet göstermekteyiz.  Kentimizde 180 bin civarında Giresun kökenli vatandaşımız bulunuyor.  Derneklerimize üye olanların sayısı yaklaşık 10 bin civarında.

 

“BİZ BU KENTTE VARIZ DEDİK”

Federasyonumuzun merkezi Gebze’de bulunuyor. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde il merkezine gelmeyi planlıyoruz. Bununla ilgili olarak İzmit’te yaptığımız bazı görüşmeler var. Sonuçlandığında federasyonumuzun merkezini buraya taşıyacağız. Özellikle Giresun toplumu Kocaeli’de varlığından çok bahsettiremiyordu. Kocaeli’nin dinamikleri Giresunluları tam anlamıyla kabullenmemiş gibi görünüyordu. Giresun toplumu bu kentte yok gibi algılanıyordu. Biz bu algıyı yıkmak için geçen sene Giresun Günleri organize ettik. ‘Biz bu kentte varız, nüfus olarak bu kentte 5’inci sıradayız’ dedik. 

 

Bu yıl da Giresun Günleri düzenleyecek misiniz?

Geçtiğimiz yıl Giresunlular Derneği Günleri düzenledik. Biraz hızlı hareket ettik. Aceleye geldi ve istediğimiz düzeyde olmadı. Ama bizim bu organizasyonu gerçekleştirebileceğimize inanmayan kişiler vardı. Hatta bunların bir kısmı bizim yönetim kurulumuz içerisinde görevliydi. Geçtiğimiz yıl yaptığımız organizasyonun ardından daha bilinçli bir şekilde bu yılın organizasyonuna hazırlanıyoruz.  6-7 ay önce çalışmaya başladık. Giresunlular Günleri düzenlerken Giresun iliyle, Giresunlu yöneticilerle birlikte hareket ettik.  Tüm ilçeler ve Giresun Valiliği’nin standının da olacağı bir organizasyon yaptık. 16 belediye ve kaymakamlıklar da ekim ayındaki bu etkinliğimize katılacak.

 

“ÇOK FAYDALI GEÇECEK”

Vali Bey, destek sözü verdi ve bizimle birlikte olacak. Giresun’un temsili yönünde gereken her şeyi yapacağını söyledi. Şimdi organizasyonu müşterek yapıyoruz. Gerçek bir Giresun Günleri düzenleyeceğiz. 90’a yakın stant kuracağız. Kocaeli’yi anımsatan ve kentimizi tanıtacak tüm esnaflara kapımız açık ve her konuda da yardımcı olmaya hazırız. Gelsinler Giresun Günlerinde bizlerle birlikte olsunlar. Gebze Ticaret Odası’yla birlikte Giresun Valimiz Hasan Karahan ve beraberindekileri misafir edeceğiz. Gebze’deki sanayicilerimizle Giresunluları bir araya getireceğiz. Tüm gün sürecek olan bu etkinliğin çok faydalı geçeceğine inanıyorum.

 

Bir de dergi çalışmanız vardı. O çalışmadan da bahsedebilir misiniz?

Biz federasyon olarak ikinci dergimizi çıkaracağız. Dergimizde Giresun’u ve Giresun’a niçin yatırım yapılması gerektiğini anlatacağız. Bunun yanında Giresun’un doğal güzelliklerini dergimize taşıyacağız. Hem Kocaeli hem de Giresunlulara ulaştıracağız bu dergiyi. 35 bin baskı yapıyoruz. Geçen dönem tüm siyasi partilerin milletvekillerine bu dergileri ulaştırdık. Bu baskıda dergimizin adını değiştirdik ve ‘Kırk bir Yirmi sekiz’ olarak yayına devam edeceğiz. Biz eleştirilmekten korkmuyoruz. Bizi eleştirsinler ama eleştirirken hakkımızı da yemesinler. Biz bu kentte bu toplumun geleceğine hizmet üretmenin peşindeyiz. İki ilin entegrasyonunu sağlamanın peşindeyiz ve bundan sonrada bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

Köy derneklerinin kurulması ne kadar doğru?

Hemşeri derneklerine baktığımızda il, ilçe ve sizin bahsettiğiniz köy derneklerinin kurulduğunu görebiliyoruz. Bu bizde de yaşanıyor. Karadeniz düz alan olmadığı için yapıdan dolayı köy dernekleri kendiliğinden oluşuyor. Ancak onlarla da gönül birliğimiz tabi ki her zaman var. Birçok şeyi müşterek paylaşıyoruz. Biz federasyon olarak kentimizde toplum için çalışan ve mücadele eden, çalışmalarının takdirini alan başkan ve yöneticileri federasyonumuza kabul ediyor ve yürüyoruz. Pasif kalanları ise federasyonumuzun dışında tutuyoruz.

 

“SİYASİ YANIM KATKI SAĞLAYACAK”

Eskiden siyasi bir kimliğiniz vardı. DSP İl Başkanlığı ve CHP Gebze Belediye Meclis Üyeliği gibi. Bu yanınız dernekçilik çalışmalarınızı etkiliyor mu?

İl başkanı olduğum dönemde de sonrasında da ben Giresun toplumundan güç aldığım için bir yerde olmadım. Ben her zaman mücadelemi kişisel verdim. Verdiğim bu mücadeleyi, kendi hemşerilerim için kullanma kararı aldım ve dernek çalışmalarına yoğunlaştım.  Siyasi kimliğim bana dernekçilik çalışmalarımda ayak bağı olmadı. Bundan sonra da siyasi yanımın dernekçilik faaliyetlerine katkı sağlayacağına inanıyorum.  Ne siyasette, ne de dernekçilik faaliyetlerimde kendi çıkarlarımı ön planda tuttum. Tutmamaya da çok dikkat ettim. Bundan sonra da aynı şekilde devam edecek.

 

CHP’den neden istifa ettiniz?

Ben CHP’nin meclis üyesi olduğum dönemde, kutlu doğum programları düzenliyorduk. Düzenlenen programda Kuran kurslarında başarılı olanlara başörtüsü armağan ediyorduk. ‘Çocuklarımız dinimizi öğreniyor’ kitabından dağıtıyorduk. Kuran-ı Kerim dağıtıyorduk. Ben bu tür çalışmalara imza atarken CHP de sırf bu çalışmalarım yüzünden beni ihraç etmeye çalışıyordu. Eee sonuçta onlar ihraç edemedi ama ben kendi isteğimle istifa ettim. Onlara sıkıntı olmasın diye istifa ettim. Bakın şimdi Gebze’de CHP yükselişe geçti uçuyor hatta.

 

“SİYASETİ İKİNCİ PLANA ATTIM”

Tekrar siyasete dönmeyi düşündünüz mü?

Benim siyaset anlayışım farklı. Düşünmedim; çünkü 4 yıl önce CHP’den ayrıldım. Ben sivil toplum örgütlerinde daha rahat çalışmak için siyaseti ikinci plana attım ve bu toplum için faydalı olacak çalışmalarımı dernek üzerinden yapmaya devam ettim.

 

Giresun’un bilinirliği sadece fındık kalitesiyle mi sınırlı?

Türkiye’nin en iyi fındığı Giresun Görele, Espiye’den çıkıyor. Bunu bilmeyen yoktur. Bunun tescili de yapıldı. Geçtiğimiz hafta Hollanda’da yapıldı. Aslında kirazın ana vatanı da Giresun’dur. Bunu kimse bilmez. Şebinkarahisar’da bunun dışında da dut ve dut pekmezimiz vardır ve o da çok meşhurdur.

 

Üniversite öğrencileri için federasyon olarak ne gibi yardımlar yapıyorsunuz?

Kocaeli Üniversitesi’nde 2 bin 600’e yakın Giresunlu öğrencimiz var. Tüm istatistiklerini yaptık. Gençlerimizi Kocaeli’de sahiplenmek için projeler ürettik. Yakında bunlar da hizmete girecek. Yeni dönemde federasyon binamız Kocaeli’ye geldiğinde bir gençlik merkezi oluşturacağız.

birlikte-008.jpg

“BİZİM DE FİKİRLERİMİZ ALINSIN”

Siyasilerin sizlere bakış açısını nasıl buluyorsunuz?

Siyasi partiler yönetimlerine, meclislerine ya da adaylıklara hemşerilerimizden birini tercih ettiklerinde bizim görüşümüzü almıyorlar, STK’lara danışmıyorlar. Biz bu toplumun geleceğine hizmet üretmek için çalışıyorsak, bizim de fikirlerimizin alınması gerekiyor. Kısaca, eğer aday Giresunlular kontenjanından seçilecekse bize de fikir sorsunlar istiyoruz. Tüm siyasi parti başkanlarına bu dileğimizi iletiyorum. Biz önümüzdeki süreçte bu uygulamanın hayata geçmesini istiyoruz. Gelin kendi içimizdeki yarışı bırakalım, yarışımızı diğerleriyle yapalım. Koltuk yarışından kurtulup dernek kurmak için mahalle dernekleri kurmayalım. Bölünüp parçalanmak iyi bir şey değil.

 

DUT PEKMEZİ TARİFİ

dut.jpg

Şebinkarahisarlılar Derneği Başkanı ve Federasyonun ikinci başkanı İlhan Avutman, dut pekmezinin nasıl yapıldığını anlattı.

İşte o tarif;

Önce çadırlara silkelediğimiz dut büyük kazanlara alınır.

Odun ateşiyle kaynatılır. Dutun miktarına göre bir ya da iki kova su dökülür.

Kazanın altındaki ateş azaldıkça yeni odunlar koyulur ve kazanı sürekli aynı sıcaklık seviyesinde tutarız.

Kaynattıktan sonra şırası süzülür.

Süzüldükten sonra bir kez daha kaynatılmaya başlanır.

Belli bir süre kaynadıktan sonra büyük düz tepsilere pekmezimiz dökülür.

İçine kesinlikle şeker konulmaz, sadece şeker değil hiçbir katkı maddesi ilave edilmez.

Tepsilere aldığımız pekmez 3 gün boyunca güneşin alnında bekletilir.

Bu süre içerisinde pekmez kendine haz, o kıvama gelir.

Bazı bölgelerde 4 günde bekletildiği olur.

 

PESTİL NASIL YAPILIR?

Normal şıra iki defa kaynatılır, pestil yapılacaksa bu üç kere kaynatılır ve daha sonra şıraya hiçbir şey katılmadan, içine un ve nişasta eklenir, düz bir bez üzerine serilir. Güneşte kuruturuz ve bu şekilde de pestil olur.

 

SÜLEYMAN KARAMAN KİMDİR?

Süleyman Karaman 1966 yılında Giresun Görele’de doğdu. İlk ve Ortaokulu orada bitirdikten sonra 1971 yılında Gebze’ye geldi. O yıldan bu yana Kocaeli’de ticaretle uğraşıyor. Bir dönem siyaset ile uğraşan Karaman, DSP il başkanlığı ve CHP Gebze Meclis üyeliği yaptı.

01 Mayıs 2016 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR