PROF. DR. YAVUZ TAŞKIRAN BARSELONA’DAN YAZIYOR…

İsmet Paşa ve Nou Camp     Önceki ve daha önceki yıllarda yaptığım Barselona ziyaretleri esnasında Nou Camp’a mutlaka gider, oradaki sıcak havanın e...

İsmet Paşa ve Nou Camp

 

 

Önceki ve daha önceki yıllarda yaptığım Barselona ziyaretleri esnasında Nou Camp’a mutlaka gider, oradaki sıcak havanın etkisi azaltmak için birkaç bardak limonlu ve buzlu soda içerdim. Ardından serin şekilde havalandırılmış satış ofisine uğrar, tanıdıklarıma birkaç forma ya da tişört satın alırdım.

 

BARSELONA HAYRANLIĞI…

Buradaki tuttukları takım dışında Barcelona’ya olan hayranlıklarını bildiğimden onlara bu jesti hep yapardım. Sonraki işim o muhteşem stada uğramak ve hatırladığım gol pozisyonlarını aklıma getirmek olurdu.

 

******

 

Barselona, şehir olarak 1992 Olimpiyat Oyunlarından önce bir felaketti. Ulaşım, yol, otel, havalimanı gibi konularda epeyce sıkıntı içindeydi. Üç kez aday oldukları Yaz Olimpiyat Oyunları için 92 öncesi çok ciddi biçimde gerçek bir kentsel dönüşüm yaşadılar. Yollar, köprüler, metro ve tren yolları, havalimanı terminallerindeki iyileştirmeler bugünün en sık ziyaret edilen bir turizm kenti olmasına yol açtı.

 

******

 

Kuşkusuz Gaudi’yi hep göz önünde tutuyorum. Picasso müzesini ziyarette, yarattığı eserlerinin karşısına geçebilmek için saatlerce beklediğimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ressamları, mimarları ve futbolcuları olmasa acaba Barselona bu kadar çok ziyaret edilir miydi?

 

 

FLAMENKO DANSLARI…

Daha da güneye yol alınca Endülüs müziği eşliğindeki Flamenko dansları en göz alıcı gösteriler şeklinde beynime saplanır kalırdı. Akşama ulaştığımda kendimi küçük bir lokantaya bırakır, bir taraftan dinlenirken hazırlanan yemeği iştahla yemek üzere beklerdim. Sonuncusunda sandalyem duvara dayalı bir masada yer bulmuştum. Diğer müşterilerin kapıdan girip bana doğru gelmeleri ve başımın üzerine doğru duvara bakmaları ilgimi çekmişti. Ben de merak etmiş fakat dönüp bakmama fırsat vermeyen garson yüzünden başımı duvara çevirememiştim.

 

******

 

Yemeğimi tamamladığımda masamın karşısında oturan Senona ile yer değiştirdim. Duvara çevrilen gözlerim Lorca’nın dizelerine takıldı kaldı. Lokanta sahibi bir Garcia Lorca hayranı olunca, onun dizelerini okurken yemeği tercih edenlerle dolup taşıyordu. Tamamen tesadüf, Lorca hayranları ile dolu bir lokantada harika bir akşam yemeğini bana rehberlik eden arkadaşım Senona ile tamamladım.

 

******

 

Sıra motosiklet yarışlarını ziyaret etmeye geldi. Amsterdam sonrası Madrid’e geç ulaşınca geceyi bu kentte geçirmiştim. Sabahın erken saatlerinde çok küçük bir havaalanına sahip Jerez de la Frontera’ya geldim. Sağolsunlar beni karşılayanlar hemen otelime götürdüler. Şehir içinde, harika bir yer. Sanki Aydın ve Antalya karışımı gibi... Sokaklarda turunç ağaçları, çevresinde üzüm bağları... Önce müzesindeyim, sonra hayatın içinde...

 

Pist ziyareti esnasında antrenman yapan sporcularla sohbet ettim. İspanya sıcağı fena halde yakıyor. Kasklar ve montlardaki yeni teknolojileri tartıştık. Lastiklerin tutuşu ve pistle olan uyumunu konuştuk. Yeni yetişen sporcular ve Şampiyon MarcMarquez sohbet ettiklerim arasındaydı.

 

 

VEE BARSELONA’YA DÖNÜŞ…

Buradan tekrar Barcelona’ya dönüş. İki gün daha gezinti ve ardından İsmet Paşa Stadının gölgesinde gezindiğim Kocaeli. Kenarında köfteci. Karşısında marketler ve kahveler. Havada taraftarların göğe yazılan sesleri…

 

*****

 

Stad boş. Önerim, burayı ziyarete açalım ve bazı maçlardan sesleri yayınlayalım. Küçük bir salonda buradaki maçlardan bazı kareleri veya video görüntüleri aktaralım. Bazı maç görüntülerinden güzel sahneleri birer flash bellek ile ziyaretçilere sunalım. Üzerinde stat görüntüsü taşıyan bir tişörtü satışa çıkaralım. Gelirlerini Kocaelispor’a verelim.

05 Temmuz 2016 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR