Türkiye Biyoetik Derneği: Soruşturma kaygı verici

Türkiye Biyoetik Derneği, Kocaeli Üniversitesi’nin Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında başlattığı soruşturma gerekçesinin bilimsel olmadığı gibi, akadem...

BÜYÜT

Türkiye Biyoetik Derneği, Kocaeli Üniversitesi’nin Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında başlattığı soruşturma gerekçesinin bilimsel olmadığı gibi, akademik özgürlüğe de baskı anlamına geldiğini açıkladı, “Kaygı verici” dedi.

Türkiye Biyoetik Derneği, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve ekibinin yaptığı önemli bir toplum sağlığı sorunu olan büyüme gelişme gerili ile çevre kaynaklı ağır metal maruziyeti ilişkisinin araştırılması amacıyla Dilovası’nda yürüttüğü çalışmanın sonuçlarını kamuoyuna açıkladığı için savcılık talebiyle Kocaeli Üniversitesi tarafından soruşturmaya tabi tutulmasını eleştirdi. Dernek açıklamasında “Henüz tamamlanmadan kanser konusunda halkın yanlış bilgilendirilmesine neden olmak ve halkı paniğe sevk etmek” gerekçesinin bilimsellikten uzak olduğunu ifade etti. Açıklamada “Bilim insanlarının öncelikli sorumluluklarından biri, çalışma yapacakları alanı toplum sağlığı açısından önemli, diğer deyişle en çok görülen, en çok öldüren ya da sakat bırakan sağlık sorunlarını dikkate alarak seçmeleridir” denildi.

TOPLUM YARARINA
Bilimsel çalışmaların yoğunlaşacağı, emek-zaman-maddi kaynaklarının akıtılacağı alanların toplum yararı gözetilerek seçilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “Söz konusu araştırma endüstrileşmenin yoğun olduğu ve çevre koşullarının sağlığı olumsuz biçimde etkilediği bilinen Dilovası bölgesinde önemli bir toplum sağlığı sorunu üzerinedir” denildi. İnsan bedenindeki toksik/kanserojen maddelerin izlerini ölçen bu tür araştırmaların süresinin on yıllar süreceğine dikkat çekilen açıklamada, bu gibi durumlarda sürenin tamamlanması beklenmeksizin verilerin açıklanması gerektiği ifade edildi.

BİLGİNİN MÜLKİYETİ TOPLUMA AİT
Bilimsel bilginin toplum yararına üretildiği ve toplum yararına kullanıldığı vurgulanan açıklamada, bu nedenle bu bilginin basın-yayın ortamlarında kullanılmasının doğru olduğunun altı çizildi. “Günümüzde yaşanan bilginin metalaşması sürecine tümüyle ters olarak, bilginin mülkiyeti topluma ait olmalıdır” denilen açıklamada, soruşturmada yer alan “Araştırma verilerini açıklayarak, halkı paniğe sevk etmek” suçlamasının doğru olmadığı belirtildi.

GEREKÇE BİLİMSEL DEĞİL
Açıklamada, soruşturma gerekçesinin bilimsellik ve toplum yararı ile çeliştiğine de dikkat çekildi. “Araştırması henüz tamamlanmadan kanser konusunda halkın yanlış bilgilendirilmesine neden olmak” şeklindeki soruşturma gerekçesinin bilimsellikten uzak olduğu vurgulanan açıklamada, bir bilimsel verinin yanlışlığını ispatlamak için, başka bir bilimsel verinin sunulması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, bu bilginin yanlışlığının nasıl saptandığı soruldu ve hangi referansa göre yanlış olduğunun belirtilmediği kaydedildi.

SORUŞTURMA KAYGI VERİCİ
Hamzaoğlu’na uygulanan bu soruşturmanın belirtilen gerekçelerle açılmış olmasının, akademik özgürlüklere baskı anlamına geldiğinin vurgulandığı açıklamada, bilgiyi sorgulayıcı bir yöntemle üretebilmenin yaşamsal koşulunun akademik özgürlük olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Tüm bu nedenlerle, Prof. Hamzaoğlu hakkında açılan soruşturmayı haksız, bilimsellikle bağdaşmaz ve son derece kaygı verici buluyor, bilimsel bilgi üretimi, üniversiter yapı ve dolayısıyla toplum sağlığı üzerine olumsuz etkiye sahip olacağını düşünüyoruz” denildi.

19 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR