AKP’nin oylarıyla faaliyet raporu kabul edildi

İSU 2016 yılı birinci olağan genel kurulu Fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Genel kurula KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık...

İSU 2016 yılı birinci olağan genel kurulu Fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Genel kurula KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık yaptı. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından İSU Genel Müdür İlhan Bayram tarafından yapılan çalışmaların sunumu yapıldı. Genel Müdür Bayram “Alanımız az olmasına karşın nüfusu fazladır. 3.505 km alanda hizmet veriliyor. 2004 yılından bu zamana kadar yüzde 48 abone sayısı artmıştır. 2014 yılı bizim içi en sıkıntılı yıl olmuştur. 121 Milyon metre küp su kullanılmıştır. 2015 yılında yüzde 3 seviyesinde artış olmuştur. 2015 yılında gelir bütçesi 540 Milyon 100 bin TL, gider bütçesi 570 Milyon 100 bin TL olmuştur. Gerçekleşen bütçe gelir 569 Milyon 519 bin 579 TL, gider 556 Milyon 686 bin 107 TL bütçe gerçekleşmesi gelir yüzde 105, gider yüzde 98 olmuştur” dedi.

 

YENİ YATIRIMLAR

2015 yılının önemli yatırımları yağmur suyu yatırımları önemli yer tutmaktadır diyen Bayram “Yüzde 99 seviyesinde atık su arıtılmaktadır. 2015 yılında turistik yerlerde arıtmalara büyük önem verildi. Kullar’da ki arıtma tesisi 81 Milyon TL yatırımla daha kapsamlı duruma getirilmektedir. 42 Evler Atık su tesisi kapatılacak. Kullar günlük 142 metre küp su arıtılabilecek. Yıllık 1.5 Milyon metre küp elektrik üretilecektir. Dilovası Arıtma Tesisi 44 Milyon TL yatırımla yapılmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

YAKMA TESİSİ YAPILACAK

Yatırım, işletme giderleri ve sabit giderlerimiz vardır diyen Bayram “Su abone sayımız her sene artmaktadır. Alt yapı her zaman yapılmak durumundadır. İşletme giderlerinin azaltılması gerekiyor. Bunun en önemlisi enerji giderleridir. Ayrıca çamur giderleri de vardır. Yılda 67 Milyon ton çamur çıkmaktadır. Tonu 160 TL’ye Nuh Çimento’da yakılıyor. Buda yılda 10 Milyon TL’yi bulan masrafımız vardır. Kendi yakma tesisimi kurarak masrafımız 4 Milyon TL’ye düşecek. Atık sudan yeni para kazanılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

MUSLUKTAN SU İÇİLMELİDİR

KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Para önemlidir. Bazen insanlarımızı gıdıklamaktadır. Şimdi otomatik ödenme talimatı verilmektedir. Bu durum bizim için de çok önemlidir. Geleceğimizden endişemiz yoktur. Bir çok yatırım yapılmaktadır. 19 noktada arıtma tesisimiz vardır. Musluktan akan su sağlıklıdır. Ben evimde çeşme suyunu içiyorum. Bir yerde çeşmeden akan su içilemiyorsa orada yaşamak zordur. Bizim suyumuz sağlıklıdır hepsi kontrol altındadır. Geri gitmek yok ileri gitmek vardır” dedi.   

 

SU MASTER PLANI

CHP Gurp Başkan Vekili Erhan Uysal “Ama bu tabiki herşeyin mükemmel olduğu anlamını taşımamalıdır. Ben sizlerin dikkatini bilanço rakamlarına değil performans kriterlerine çekmek istiyorum. Söyleyeceklerimin büyük kısmı İSU faaliyet raporunun performans gerçekleşmeleri tablosundandır. Geçtiğimiz yılda ilk gündemimizdi bu yılda yine ilk. Evet Kocaeli su master planının hazırlanması gerekmektedir. Bu konuyu öteleyerek çözme şansımızın olmadığını sizde biliyorsunuz” dedi.

 

KAYIP KAÇAK ORANI

CHP’li Uysal “Su kayıp ve kaçaklarının azaltılması bağlamında 2015 yılında İzmit ilçemizde başlatılan İzmit projemiz ile yüzde 46 olan kaçağı yüzde 25 çekmiş olsanız da bu sadece İzmit ilçemizde olabilmiştir. Kocaeli genelinde planladığınız yüzde 33 hedefiniz yüzde 36’da kalmıştır” açıklamasında bulundu” ifadelerini kullandı.

 

HEDEFİNİZ YÜKSEK SANIRIM

Yeni depo ve içme suyu terfi merkezi sayısı hedefiniz 16 iken 3 de kalmıştır diyen Uysal “Buna tabi ki açıklamanızda 4 adetinin ihalesinin 2015 yılı içinde yapıldığını söyleyeceksiniz. İl genelinde yer altı ve yer üstü su kaynaklarının tespit edilmesi ve havza ilan edilmesi için hedefiniz 10 iken siz bir 1 havza ilan etmişsiniz. Bunun için yıllar gerekiyorsa eğer, planlamada bir hatanız var ve de 10 hedefiniz çok yüksek sanırım” dedi.

 

ÇALIŞANLAR MEMNUN DEĞİL

Uysal “Tesislerdeki elektrik tüketimi oldukça fazladır. Bunun için enerji üretiminin çok hızlı olarak düşünülmesi gerekmektedir. Abone memnuniyeti oranınızı beklediğiniz rakamın üstünde tutturmanıza rağmen çalışan memnuniyet oranınızın yüzde 50’lerde olmasının gerekçesini sizlerden öğrenmek isteriz” şeklinde konuştu.  

 

DAHA DİKKATLİ OLUNMALI

Evet planlanan sürede tamamlanan ihale edilmiş projelerin yüzde 90’larda olduğunu görüyoruz diyen Uysal “Bu hedeflerin bazılarında görülen aşırı sapmalar o günlerin bazı faktörlerinden olsa da, ayrıca yılın başında hedefleri belirlerken daha dikkatli olmamız gerektiğini göstermektedir. Sözlerimin son kısmında ise iş kazası sayısı tabiki hiç olmasını istemediğimiz bir konudur. Hedefimiz sıfırdır. Ama gerçekleşen maalesef 27 olmuştur” açıklamasında bulundu.

 

SÖZLEŞME SAYISI ARTTI

Buradan son olarak, mayıs ayında Başiskele de boru döşenmesi sırasında toprak kayması yaşanmış ve de olayda Umut Çatak isimli işçi kardeşimiz göçük altında kalmıştır diyen Uysal “Kendisine ve daha önce ki kazalarda yaralanan işçilerimize acil şifalar diliyorum. İSU’da 2018’de 1955 olan personel sayısının 2015 de 1822 ye inmiş olduğunu gururunu yaşarken, 2008 yılında 448 olan sözleşmeli personel sayısı maalesef 2015 de 680’e yükselmiştir” dedi.

 

OLUMSUZ OY VERİYORUZ

Bu da işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından maalesef riskleri getirmektedir diyen Uysal “Yapılan birçok çalışmada hizmet alımı karşılığında sözleşmeli personel çalışması işçi sağlığı açısından gereken eğitimleri verdiğinizi söyleseniz de iş kazalarına açık bir davet çıkarmaktadır. Son meydana gelen kazada ki işçi kardeşimiz olmaması gerektiği yerde olması sebebi ile göçük altında kalmıştır. Taşeronlaşmanın vede hizmet alımının en kotu yanı bu tür eğitimlerin yeterli olmaması ve de insan sağlığını tehlikeye sokmasıdır” açıklamasında bulundu. Sözlerinin son bölümünde Uysal “Son olarak yapılanları takdir etmekle birlikte, yapılan planlamalardaki eksiklikler den dolayı İSU kesin hesap cetvellerine CHP grubu olarak olumsuz oy veriyoruz” açıklamasında buldundu. Yapılan oylama sonrasında CHP red oyu vermesine karşın AKP’nin oylarıyla kabul edildi. Serkan BORLAK   

 

24 Mayıs 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR