1 Eylül'de açılacak balık sezonu heyecanı başladı

Marmara’nın en önemli balıkçı limanlarından biri olan Ereğlili balıkçılar, yeni av sezonu arifesinde teknelerinin bakımını yaparak, yırtık ağlarını o...

BÜYÜT

Marmara’nın en önemli balıkçı limanlarından biri olan Ereğlili balıkçılar, yeni av sezonu arifesinde teknelerinin bakımını yaparak, yırtık ağlarını onarıyorlar. Av sezonunun başlayacağı 1 Eylül sabahı "Vira Bismillah" diyerek ilk seferlerine çıkacak balıkçılar, Marmara ve Karadeniz'de bu yıl balığın bol olması ümidiyle yoğun bir çalışma içinde son hazırlıklarını yapıyorlar.

 

S.S Kocaeli Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Şükrü İlikhan, balıkçıların tekne hazırlıklarını yüzde 90 bitirerek hazır hale geldiklerini söyledi. Yeni sezonun balıkçılara ve vatandaşlara hayırlı olmasını dileyen İlikhan, Körfezin korumaya alınmasından dolayı denizde balık var. İstavrit var, barbun, hamsi, palamut, lüfer ve mezgit var.

 

S.S Kocaeli Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Şükrü İlikhan şöyle devam etti, "Yeni sezon öncesi ilk tespitlerimize göre bu sezon balıkçılarımızın yüzünü hamsi güldürecek, palamut ise üzecek. Lüfer de iyi durumda gözüküyor. Balıkçı arkadaşlar da bu anlamda tüm hazırlıklarını tamamladı ve 1 Eylül tarihini bekliyorlar. İnşallah onlar adına bol ve bereketli bir sezon olacak. Vatandaşımız da bol, bol balık tüketme şansı bulacak." diye konuştu.

 

EREĞLİLİ BALIKÇILAR YENİ SEZONA HAZIR

1 Eylül'de başlayacak olan balık avı sezonu için Ereğli’li balıkçılar geri sayıma başladı. Teknelerini ve ağlarını yeni sezona hazırlayan balıkçılar bu sezondan umutlu olduklarını söyledi. Bereketli bir sezon geçirmeyi ümit ettiklerini ifade eden Ereğli’li balıkçılar balığı bol tutmak, çok tutmak pek fazla bir anlam taşımıyor. Önemli olan arz talep dengesini sağlamak. Balığı talepten fazla avladığımızda ister istemez para etmesini engellemiş oluyoruz.

 

Bu yılki göstergelerin, palamut ve hamsinin bol olacağına işaret ettiğini kaydeden Ereğli’li balıkçılar, "Denizde palamut var istavritimiz bol. Bu yıl, hamsinin de bol olacağını düşünüyoruz. Bize gelen bilgiler o yönde. Tüm balıkçı camiasının bu sene hayırlı verimli bir yıl geçirmesini temenni ediyoruz diyen balıkçılar, ‘bu yıl bereketli bir yıl geçireceklerine inandıklarını ve sezonun açılmasını bekleyen balıkçılar rutin tekne bakımlarını yaptılar, ağ tamiratları yapıldı ve büyük tekneler tayfalarını hazırladılar. Bütün hazırlıklar yapıldı ve balıkçılarımız heyecanla Marmara'ya ve Karadeniz’e açılacakları günü bekliyorlar.

25 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR