Ağdacı: Bu tesisi mutlaka yapmalıyız

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kente yapılması planlanan yeni Katı Atık Bertaraf Tesisi hala kent gündemindeki yerini koruyor. Tesisin kuru...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kente yapılması planlanan yeni Katı Atık Bertaraf Tesisi hala kent gündemindeki yerini koruyor. Tesisin kurulması ile ilgili olarak Kocaeli Üniversitesi’nden istenen raporun geldiği ifade ediliyor. Ancak bu raporun içeriği hakkında henüz kamuoyuna bir açıklama yapıldı. Bu arada tesisin kurulması planlanan altı bölgenin belirlendiği ve değerlendirmelerin de sürdüğü belirtiliyor.

 

İLİMTEPE VE İZAYDAŞ YANI

Tesisin kurulması planlanan yerlerden birisi, Körfez İlimtepe mevkii… Tesisin buradaki 645 dönümlük ormanlık arazi üzerinde kurulacağı belirtiliyor. Öte yandan alternatif bölgelerden birisi de İZAYDAŞ’ın mevcut tesislerinin bulunduğu bölgenin yanındaki arazi. Bu bölgeyi de Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin önermişti.

 

“VAHŞİ DEPO ALANI DEĞİL!”

Konu hakkında görüştüğümüz Odanın Kocaeli Şubesi’nin yedek yöneticilerinden Çevre Mühendisi ve Osinograf Sait Ağdacı, kurulmak istenen tesisle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Tesisin Kocaeli için bir mecburiyet halini aldığını dile getiren Ağdacı, projenin vahşi çöp depolama alanı olarak değil, Katı Atık Bertaraf Tesisi olarak inşa edileceğini savundu.

 

“SOLAKLARIN 2,5 YIL ÖMRÜ KALDI”

Bu konuda daha önce bir panel düzenlediklerini ve kamuoyuna görüşlerini ilettiklerini dile getiren Ağdacı, “Bir kere bu konuda şunu kabul etmeliyiz. Bu tesis kurulmalıdır. Hatta çok yapılmasında geç kalındı bile diyebiliriz. Solaklar Köyü mevkiindeki çöp depolama alanının sadece 2 buçuk yıllık ömrü kaldı. Bu zaman geçtikten sonra Kocaeli’de düzenli depolama yapılabilecek alan kalmayacak. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmek istediği proje Kocaeli için gerekli olan bir çalışmadır. Depolanan çöpler mutlaka büyük bir tesiste bertaraf edilmelidir” dedi.

 

“EN AZ 300 METRE  MESAFEDE OLACAK”

Kurulacak olan tesisin vahşi depolama alanı olmayacağını dile getiren Sait Ağdacı, “Yani çöpler buraya gelişi güzel atılıp bekletilmeyecek. Ayrıca kurulacak olan bu tesisin yerleşim birimlerine en az 300 metre mesafede olması gerekiyor. Çünkü çöp nedeniyle oluşan metan gazının etkisi 300 metreye kadar etkili olur. Hatta bu gaz söz konusu alan içinde bulduğu her delikten geçer. Kablo boşlukları da buna dahildir” diye konuştu.

 

“BODRUM’DAKİ YANGIN TAM 5 GÜN SÜRDÜ”

Tesis hakkında bilgiler paylaşan Ağdacı, “Vahşi depolamanın olduğu Bodrum’daki bir çöp depolama alanında yangın çıkmıştı. Burası tam 5 gün boyunca yandı. Fakat kurulacak olan bu tesis böyle vahşi bir depolama alanı olmayacak. Bu tesise gelen çöpler çok bekletilmeden bertaraf edilecek. Yani burası bir çöp depolama sahası değil, Katı Atık Bertaraf Tesisi olacak” açıklamasında bulundu.

 

“İZAYDAŞ TEK TESİS”

Yurt dışındaki benzer tesisleri de anlatan Ağdacı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Dünyada bu yapılmak istenen tesisin çok sayıda benzeri proje var. Almanya’da 87, İngiltere’de 96 ve Fransa’da 78 tane bu gibi tesis var. Fakat Romanya ve Türkiye gibi ülkelerde yoktur. Türkiye’de sadece İZAYDAŞ bulunuyor.

 

VİYANA ÖRNEĞİNİ VERDİ

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan tesislerle ilgili önemli ve dikkat çekici bir anlatımda bulunan Sait Ağdacı, “Bu şehirde 4 adet böyle tesis bulunuyor. Üstelik şehrin içinde olan tesisler bunlar. Burada Viyana’yı örnek olarak göstermemizin sebebi bu şehir ve Kocaeli arasındaki benzerliklerdir. İki kent özellikle anlamında yakın nitelikler bulunuyor. Orada günde bin 450 ton çöp yakılırken bu miktar Kocaeli’de bin 700 tondur. Ayrıca bu iki kentin nüfusu da birbirine yakındır” dedi.

 

“60 BİN EVİ TESİSLE ISITIYORLAR”

Viyana’daki tesislerin şehrin ortasında kurulduğunu ve buradan farklı gaz üretiminin de yapıldığını dile getiren Sait Ağdacı, şöyle konuştu: “Bu şehirde bertarafı sağlanan çöplerden elde edilen gaz ile bölgedeki 60 bin evin ısınma ihtiyacı karşılanıyor. Kocaeli’de de böyle bir gelişim sağlanabilir. İnsanların gaz ihtiyacı karşılanıp, ekonomik bir kazan elde edilebilir. Bu tesislerin kurulması artık Türkiye ve dünya için gerekli değil, mecburidir.”

 

“TÜRKİYE’YE 40 TANE TESİS KURULMALIDIR”

“Türkiye, 2030 yılına kadar, kurulmak istenen bu Katı Atık Bertaraf Tesisi gibi toplam 40 adet tesise ihtiyaç duyacak. Bugün ülkemizde yıllık 32 milyon ton olan çöp üretiminin 2030 yılında 50 milyon tona yükselmesi öngörülüyor. Kurulacak olan 40 tesis bu yoğunluğu kaldırmak için gereklidir.”

 

“ÇÖP BİRİKTİRİLMEYECEK”

Halkın bu konudaki rahatsızlığının da dikkate alınması gerektiğini dile getiren Ağdacı, “Vatandaşlarımız mevzu hakkında rahatsızlık duyuyor. Vatandaşımız kurulacak olan tesise sadece çöpün döküleceğini düşünüyor. Bu konuda bilgilendirme şarttır. Çünkü buraya alınacak olan her çöp en kısa sürede bertaraf edilecek. Bu anlamda yapılacak olan bilgilendirmenin temelini yerinde ayrıştırma oluşturmalıdır” diye konuştu.

 

“BU PROJEDE GEÇ KALINDI”

Bu anlamda geri dönüşümün önemine vurgu yapan Ağdacı, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Halkımıza geri dönüşümün ve yerinde ayrıştırmanın önemini anlatmalıyız. Bu sağlanabilirse işimiz kolaylaşır. Bu şehirde yaşayan ve konu hakkında bilgi sahibi olmayan gerçekleri anlar ve bu tür tesislerin gerekliliğine olan inancını geliştirir. Çünkü bu tesis Kocaeli için yapılması gereken, hatta kurulumunda çok geç kalınmış bir projedir.”

 

“BİZ İZAYDAŞ’IN YANINI ÖNERİYORUZ”

“Bu tesisle ilgili yer konusu çok tartışıldı. Biz de yer önerimizi yetkili birimlerle paylaştık. Bize göre bu tesisin kurulması için en uygun yer İZAYDAŞ’ın mevcut bulunduğu yerin yanındaki arazidir. Burada kurula olan bir tesis zatin var. Doğal olarak başlangıç aşaması daha kısa ve masrafsız olacaktır. Bu bölgeyi altyapısı hazır olduğu için öneriyoruz. Bunun yanı sıra rüzgar yoğunluğu gibi durumlar da dikkate alınmalıdır.”

 

“TESİSİN OLDUĞU BÖLGE İNSANI ÇOK ŞANSLI”

“Söz konusu tesis 25 yıl boyunca kullanılacak. Projenin nerede yapıldığı elbette önemlidir. Fakat yapılacak olması daha elzemdir. İyi ve gerekli tüm şartlar dikkate alınarak yapılırsa tesis kurulduğu bölgenin gelişimine de katkı sağlayacaktır. Bu açıdan bakıldığında tesisin olduğu bölgede yaşayanlar için şanslılar diyebilirim. Hatta ben de orada yaşamayı isterim. Bakın bugün İZAYDAŞ hiç gaz salmıyor. Modern teknoloji kullanılarak tesisi kurmayı başarabilirsek başarılı olabiliriz.”

08 Eylül 2016 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

09

Dilovası - Evsel Çöp fabrikası için en uygun bölge yer,İZAYDAŞ'ın Dilovasındaki mevcut çöp depo alanıdır.İZAYDAŞ'ın yanına 2.Tehlikeli atık yakma tesisi yapılmalı.

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 17:30
08

Hamdi - sen nerde oturuyorsun bir gün alikahyada oturda anlarsın ama bu anlamaz ceplerine indirecek paradan anlarlar

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 17:30
07

İsmail PARLAK - Alikahyaya yeni bir tesis yapma fikri ve düşüncesi namussuzluk şerefsizliktir

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 17:30
06

Bir adam - Basimizda 1 tane izaydas yetmiyor gelin yenisini kurun tepemize nerde sizin yaptınız sağlık yaşam hani nerde temiz çevre anlayasi hizmet diye bizleri kanser hastaligi ile başbaşa bırakıyoruz yazık

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 17:30
05

çevreci - yaşa o zaman. hava rezalet derecede çöp kokuyor. halka sorulsun isteyip istemediği. koku o kadar bariz ki bunu çalışma yapıp birşey yok diyen adamın kafasından şüphe ederim. daha da gelişecek bu bölgeye çöp fabrikası yapılması insanlara öldürmeye teşebbüstür.

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 17:30
04

UĞUR MARUL - SN SAİT AĞDACI BU YAZDIKLARINA KENDİN İNANIYOR MUSUN İNŞAALLAH RABBİM SANA ÇÖP EV NASİP ETSİN

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 17:30
03

İsmail koç - Alikahya'da ölen insanların çoğu kanser şehirden uzak yerlere kurun bu lanet olası fabrikanızı sebep olan herkesin allah belasını versin

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 17:30
02

Selcuk - Biz Alikahya halki olarak artik izaydas denilen cevre ve insan dusmani bir seye ait yeni bir tesisi kendi cevremizde istemiyoruz ve yapilmamasi icinde halk olarak wlimizdwn geleni yapacagiz emin olun okadar gerekliyse bu tesis bunu gerekli oldugunu yazan ve dusunen bunun yapilmasini isteyen kim varsa kim olursa olsun once kendi ewinin etrafinda yer dusunsun neden alikahyada yuvacik degil yeter artik meydani bis bulmussunuz n var n yok alokahya yollayin hadi metan gazi 300 mt peki ya koku kac km haberiniz varmi kavaniumdan daire alalnlar bin pisman disaridan kimse alokahyaya yerlesmek istemiyor sizin pislikleriniz yuzunden gidin yuvaciga kurun gucunuz yetiyorsa

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 17:30
01

Mehmet Akbaş. - İZAYDAŞ ÖMRÜNÜ TAMAMLAMAK ÜZERE BU İŞ İÇİN İLİMTEPE EN MÜNASİP ALANDIR ,HAYIRLI UĞURLU OLSUN.

Yanıtla . 0Beğen 08 Eylül 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR