“Kocaeli ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Perşembe Pazarı alanında Kocaelililer’e seslendi. Hedef olan 50 bin kişiye yaklaşılan mitingde coşku hakimdi....

BÜYÜT

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Perşembe Pazarı alanında Kocaelililer’e seslendi. Hedef olan 50 bin kişiye yaklaşılan mitingde coşku hakimdi. İlimize övgüler yağdıran Kılıçdaroğlu, “Kocaeli ayağa kalkarsa, Türkiye ayağa kalkar” dedi.

CHP’den muhteşem miting
CHP Kocaeli İl Örgütü’nün dün düzenlediği miting büyük bir coşkuya ve kalabalığa sahne oldu. Yaklaşık 50 bin kişiye hitap edep Kılıçdaroğlu, “Kocaeli ayağa kalkarsa, Türkiye ayağa kalkar” diyerek kalabalığı coşturdu.

Kocaeli’ye büyük önem veren ve sık sık çeşitli ziyaretlerde bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Mart’ta Gebze’de düzenlenen “Taşeronlaştırmaya dur de!” mitinginin ardından ikinci kez ilimize “Yoksulluk kader değildir” mitingi ile konuk oldu. Dün saat 18.00 yapılan mitingde Kılıçdaroğlu’nu dinlemek için gencinden yaşlısına yaklaşık 50 bin Kocaelili Perşembe Pazarı alanını doldurdu.

SABİHA GÖKÇEN’E İNDİ
Saat 16.30 uçağıyla Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen ve burada başta CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş olmak üzere il başkanı Yalçın Kuşkan, il yönetim kurulu üyeleri ve partililer tarafından karşılanan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ilk olarak Dilovası’na uğradı. Burada vatandaşları selamlayan ve halkla kucaklaşan Kılıçdaroğlu daha sonra İzmit’e hareket etti.

GENEL MERKEZDEN DESTEK
Kılıçdaroğlu’nun dün ilimizde düzenlediği mitinge genel merkezden de destek geldi. Başta genel başkan yardımcısı Gürsel Tekin olmak üzere, genel sekreter Bihlun Tamaylıgil, genel başkan yardımcısı Süheyl Batum, genel başkan yardımcısı ve Kocaeli 1.sıra milletvekili adayı Hurşit Güneş, Ardahan milletvekili adayı Gebzeli Ensar Öğüt ve çok sayıda PM üyesi de miting alanında yerini aldı.

12 KİLOMETRE BAYRAK
50 bin adet CHP logolu pişmaniye ve 60 bin adet suyun dağıtıldığı mitingde alan süslemeleri için, yaklaşık 12 kilometre uzunluğunda 40 bin adet sıralı ipli bayrak kullanıldı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün geniş güvenlik önlemleri aldığı Perşembe Pazarı alanında CHP İl Başkanlığı tarafından her hangi bir alan daraltmasına gidilmedi. 4 ana noktada üst araması yapılarak miting alanına alınan Kocaelililere parti görevlileri tarafından 30 bin sopalı bayrak dağıtıldı.

HALKI SELAMLADI
Toplam 300 parti görevlisinin kontrol ettiği miting alanında basın mensupları için de bir platform kuruldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmit’e Yahya Kaptan gişelerinden giriş yaptı. Bekirpaşa Başak Caddesi’nden kent merkezine girip, Zincirlikuyu Caddesi’nden Üçyol mevkiine çıkan ve Turan Güneş Caddesi’nden Baç Kavşağı’na doğru halkı selamlayarak ilerleyen Kılıçdaroğlu Endüstri Meslek Lisesi önünden hareket ederek miting alanına ulaştı.

VEKİL ADAYLARI TAM KADRO
Saat 18.00’da Perşembe Pazarı Alanı’na gelmesi beklenen Kemal Kılıçdaroğlu saat 18.42’de alana geldi. CHP Genel Başkanı “Başbakan Kemal” sloganlarıyla karşılandı. 11 milletvekili adayının hazır bulunduğu miting alanında sahneye sadece adayların ve genel merkez yöneticilerinin çıkmasına izin verildi. Yaklaşık 45 dakika Kocaelililere seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı “Bu alandaki bu kitle Kocaeli ayağa kalkmış demektir. Ben onun gövdesini silkeliyorum, sizde dallarını silkeleyin, ama dikkat edin silkelerken Recep düşebilir.

KOCAELİ’DE İŞSİZLİK VAR
Sözde kimse karşısında duramazdı, ezberini bozdum şifresini çözdüm, artık bundan sonra Recep eski Recep değil. Kocaeli eski günlerine geri dönecek bugünden sonra, hakkı arayan, aş isteyen, iş isteyen, yoksulluğun bitmesi isteyen güzel bir Kocaeli var karşımızda. Kocaeli emeğin, alın terinin başkenti, fabrikası var, OSB var, peki işsizlik var mı? Kocaeli’nde işsizlik var. 13 büyük OSB olmasına rağmen Kocaeli’de işsizlik var. Kocaeli ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar.

NİŞANLIM BURADAYDI
Ben Kocaeli’ne ilk 1971 yılında gelip gitmeye başladım. Nişanlım buradaydı. Buranın sahilinde çok gezdim. Kocaeli’ni de Kocaeli’nin sorunlarını da çok iyi biliyorum. Az önce Dilovası’ndaydım. Dilovası çevre açısından Kocaeli’nin en ciddi sorunu olan bölgesi. Kanser vakası arttı. Araştırma yapan üniversite bunu ortaya koydu. Profesör kanıtladı. Onu hemen vatan haini ilan ettiler. Çevre insan içindir, çevre çocuklarımız içindedir. Çevre hastalılar için değildir. Çevremize ve ülkemize sahip çıkacağız.

6 AY ÇALIŞTIK
Yandaşa para var, akrabaya eşe dosta gelince para var. Vatandaşa gelince kaynak nerede? Benim için yandaş yok, sadece vatandaş var. CHP işçinin, esnafının, köylünün, çöpten kağıt toplayanların partisi, ezilmişlerin partisi, halkın partisidir. CHP varsa herkes için var. 6 ay bir üniversite gibi çalıştık. 6 ay boyunca sorunlar için çalıştık ve karşınıza çıktık. Askerlik dedik, Aile Sigortası dedik, Tarım Politikası dedik, eğitim dedik. Her yıl en az 12 bin öğrenciyi doktora yapmak için yurt dışına göndereceğiz.”


OTOBÜS FİRMASI MİTİNGİ BALTALADI
Öte yandan yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı mitingde CHP’nin anlaşmış olduğu özel otobüs firmasının mitingi baltaladığı öne sürüldü. Mağdur olduklarını söyleyen Derince İlçe Başkanı Hakan Savaş, “Anlaştığımız otobüsler ilçemize gelmedi. Derinceliler ve birçok ilçedeki partililerimiz miting alanına halen gelemedi. Bir kısmı ise kendi imkanlarıyla mitin alanına gelmeye çalışıyor” dedi. CHP yöneticileri 250 otobüsün kiralandığının bunlardan sadece 70 tanesinin belirtilen noktalara gittiğini kalan kısmının ise görev noktalarına gitmediğini söylediler. Buna rağmen alanın dolduğunu söyleyen partililer otobüs firmasının yetkililerine de telefonla ulaşamadıklarını belirttiler.


ALANA GECİKMELİ GELDİ
CHP dün ilimizdeki tarihi günlerinden biri yaşadı. Seçim çalışmalarını hızla sürdüren Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yoksulluk kader değildir” mitingi için ilimize geldi. İlk olarak Dilovası’na uğrayan ve vatandaşları selamlayan Kılıçdaroğlu, saat 18.40’da mitingin yapıldığı Perşembe Pazarı’na girdi. Büyük coşkunun yaşandığı mitingde CHP, hedef sayı olan 50 bine yaklaştı. Alanı dolduran partililere CHP logolu pişmaniye ve su dağıtıldı. Alan süslemeleri için, yaklaşık 12 kilometre uzunluğunda 40 bin adet sıralı ipli bayrak kullanıldı.

ERENKAYA’YI ONURLANDIRDI
Yaklaşık 45 dakika vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, Kocaeli için övgü dolu sözler sarf etti.
Kılıçdaroğlu, “Kocaeli, eski günlerine geri dönecek. Hakkı arayan, aş isteyen, iş isteyen, yoksulluğun bitmesi isteyen güzel bir Kocaeli var karşımızda. Kocaeli emeğin, alın terinin başkenti. 13 büyük organize sanayi bölgesi olmasına rağmen Kocaeli’de işsizlik var. Kocaeli ayağa kalkarsa, Türkiye ayağa kalkar” dedi. Kılıçdaroğlu konuşmasının sonunda Hikmet Erenkaya’yı kürsüye çağırdı ve teşekkür etti.MİTİNGTEN İZLENİMLER
KOCAELİ BÖYLE MİTİNG GÖRMEDİ


-12 Haziran’daki seçimlere iddialı bir şekilde hazırlanan CHP, dün akşam İzmit Perşembe Pazarı’nda miting yaptı. Hatırlanacağı gibi Saadet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Halkın Sesi Partisi de bu alanda miting yapmıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi ise mitingi Gebze Stadı’nda yapmayı tercih etti…-CHP, 12 Eylül 2010’da yapılan referandumdan önce de Perşembe Pazarı’nda miting yapmıştı. O mitinge hiçbir şekilde otobüs kaldırılmamış, doğal bir kalabalık oluşturulmuştu… Buna rağmen 30 bin kişi, mitinge katılarak genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermişti…

-CHP’liler günlerdir basın yoluyla, mobil araçlarla, afişlerle miting halka duyurdu. Dün gerçekten de muhteşem bir kalabalık vardı. 50 bin civarında partili mitinge katıldı.-İzmit Perşembe Alanı, gelin gibi süslenmişti. Kırmızı-beyaz bayraklar adeta, gelincik tarlasını, pamuk tarlasını andırıyordu. Alt sıralara bayrak konmasaydı daha iyi olurdu. Zira bayraklardan sahne görülmüyordu.

-Partililer saat 16.30’dan itibaren miting alanına gelmeye başladı. Alana erken gelenler, seçimi konuştu. Herkes bir milletvekili sayısıyla ilgili yorumlarda bulundu.

-Miting alanına gelen herkes didik didik arandı. Polis, herhangi bir olay olmaması için olağanüstü önlem aldı. Platforma üç yerden giriş yapıldı.

-Miting alanına gelenlere pişmaniye ve su dağıtıldı.

-Miting öncesinde görüştüğümüz CHP İl yöneticisi Fethi Güven, “Emniyetle görüştüm. Bariyerle kapattıkları alan dolarsa, toplam 48 bin kişi olur dediler. Alan da tamamen dolu. Yani burada 50 binin üzerinde kişi var” dedi.

-Miting alanına gruplar halinde gelen gençler, “Kırmızı-beyaz” bayrakları ve Kılıçdaroğlu’nun posterlerini havaya kaldırarak “Başbakan Kemal” sesleriyle ortalığı inletti…

Miting saat 18.00’de başlayacaktı. Saatler 18.38’i gösterirken, 11.sıradan itibaren milletvekillerinin ismi anons edildi.

-Kılıçdaroğlu’nun gelmesine yakın coşku hat safhaya ulaştı. Miting alanını dolduran binlerce partili, AKP ve Başbakan Erdoğan aleyhine slogan attı.

-24 Nisan’dan itibaren mitinglere başlayan CHP, dün 80.mitingini Kocaeli’de yaptı.

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mitingden önce Dilovası’na uğradı. Saatler 18.42’yi gösterirken Kılıçdaroğlu platforma çıktı.

-Kılıçdaroğlu sözlerine merhaba Kocaeli diye başladı. Mitinge gelenlere nasılsınız, iyi misiniz diye sordu. Mitingdekiler hep bir ağızdan “iyiyiz” diye cevap verdi.

-Kılıçdaroğlu, Kocaeli ayağı kalkmışsa, Türkiye ayağı kalkmış diyerek mitingdeki kalabalıktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi…

-Kılıçdaroğlu, şimdiki Kocaeli’nin 12 Eylül öncesi Kocaeli ruhu var dedi.

-Dilovası’na uğradığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na sahip çıkarak, “Bilim adamı doğru söyledi diye kendisini vatan haini ilan ettiklerini” söyleyerek AKP’ye tepki gösterdi…

-Başbakan Erdoğan’a göndermelerde bulunan Kılıçdaroğlu, yaklaşık 40 dakikalık etkili bir konuşma yaptı..

-Miting sonunda Kılıçdaroğlu mitingdeki kalabalıktan, CHP Kocaeli İl Örgütü de mitingde 50 bin kişi toplamanın onurunu, gururunu yaşadı.


07 Haziran 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR