Tiyatro keyfi Kocaeli’nde yaşanacak

Ekim ayında perdelerini açmaya hazırlanan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, yeni sezonda adeta fırtına gibi esecek.Seyircisinin karşısı...

BÜYÜT

Ekim ayında perdelerini açmaya hazırlanan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, yeni sezonda adeta fırtına gibi esecek.


Seyircisinin karşısına birbirinden yeni oyunlarla çıkmaya hazırlanan Şehir Tiyatroları sezonda 9’u yeni olmak üzere toplam 18 oyun sahneleyecek. Sezonun yeni oyunları arasında geçen yıl “Deprem” konulu oyun yazma yarışmasında birinci olan “Rasat Zamanı” adlı oyun da yer alacak.

84 BİN 917 SEYİRCİSİ SAYISINA ULAŞTI
Profesyonel oyuncu ve teknik kadrosuyla Türkiye’nin en önemli tiyatroları arasında yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yeni sezonda hazırladığı repertuarıyla iddiasını sürdürüyor. Yaz boyunca yeni repertuar çalışması üzerinde çalışan Şehir Tiyatroları Ekim ayında seyircisine yine tiyatro keyfi yaşatacak. Geçen sezon 5’i yeni toplam 13 oyun sahneleyen Şehir Tiyatroları, 282 gösterimin sonunda 84 bin 917 seyirci sayısına ulaştı. Söz konusu rakam Kocaelililerin iyi ve kaliteli olan her oyuna geldiğini bir kez daha kanıtladı.

PERDE “KRAL LEAR” İLE AÇILACAK
Şehir Tiyatroları, yeni sezonda da iddiasını sürdürüyor. Tiyatro perdelerini, William Shakespeare’nin ölümsüz eseri ve tiyatro tarihinin en önemli yapımlarından biri olan “Kral Lear” ile açacak. Büyük yankı uyandırması beklenen ve halen yoğun şekilde sahne provaları süren oyunun yönetmenliğini 2000 yılındaki “Üç Kuruşluk Opera”nın da yönetmenliğini yapan Malcolm Keith Kay yapıyor.

İŞTE YENİ OYUNLAR
Şehir Tiyatroları “Kral Lear” in yanı sıra bu yıl 8 yeni oyun sahneye koyacak. Bu oyunların biri de geçen yıl Deprem konulu Oyun Yazma Yarışması’nda birinci olan “Rasat Zamanı” adlı eser olacak. Ali Ömür Ulusoy’un eseri olan oyunu Şehir Tiyatroları sanatçılarından Aydın Sigalı yönetecek. Oyunun prömiyerinin Ocak ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. “Dişi Horoz”,“Yedi Köyün Yargıcı”( Yaz sezonunda Gezici Tır Tiyatrosu ile Kocaeli köylerinde seyirciyle buluşan oyun, sezonda Gölcük Kervansaray Sahnesi’nde sahnelenecek), “Hizmetçiler,” “Kel Şarkıcı” ve “Dönemeç” adlı oyunlar da sezonun yeni oyunları arasında yer alacak. “Hizmeçiler”, “Kel Şarkıcı” ve “Dönemeç” adlı oyunlar SDKM’deki Tatbikat Sahnesi’nde perde açacak. “İtirafçı Yürek” ve “Kadın ile Memur” adlı oyunlar ise SDKM Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

SEYİRCİ İLE BULUŞMA

Bunun yanı sıra geçen sezon büyük ilgi gören ve kapalı gişe oynayan oyunlar da seyirci ile buluşmaya devam edecek. “Kösem Sultan”, “Kafesten Bir Kuş Uçtu-Guguk Kuşu”,“Karanlıkta Komedi”, “Rita”, “Seneye Bugün” ve “ Eski Fotograflar” yeni sezonda yine perde açacak. Ayrıca “Robinson Dans Öğreniyor” ve “Kristal Çiçek” adlı çocuk oyunları da Şehir Tiyatroları’nın minik izleyicileri için sahnelenecek. Yetişkinler için kukla oyunu olan “Gişe” sezonun oyunları arasında yer alacak.

SANATÇILAR OYUN YÖNETECEK
Öte yandan bu sezon Şehir Tiyatroları’nın usta oyuncuları birçok oyunun yönetmenliğini ve sanat danışmanlığını üstlenecek. Şehir Tiyatroları sanatçılarından Melih Düzenli; “Yedi Köyün Yargıcı” ve “Kel Şarkıcı”, Aydın Sigalı, “Rasat Zamanı” ve “İtirafçı Yürek”, Koray Onur; “Hizmetçiler” ve Aysel Yılmaz ise “Dönemeç” adlı oyunların yönetmenliğini üstlendi. Eylem Tanrıver “İtirafçı Yürek”; Arzu Bigat Baril, “Dişi Horoz” ve “Dönemeç”, Fatih Sevdi ise “Hizmetçiler” adlı oyunların sanat danışmanlığını yapacak.

17 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR