Hürriyet: Herkesin milletvekili olacağım

30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde CHP’nin İzmit Belediye Başkan aday adayı olan Av.Fatma Kaplan Hürriyet, önseçimi kaybetmişti. Hürriyet, CHP’n...

30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde CHP’nin İzmit Belediye Başkan aday adayı olan Av.Fatma Kaplan Hürriyet, önseçimi kaybetmişti. Hürriyet, CHP’nin İzmit Belediye Başkanı olan Sefa Sirmen’e tam destek verdi. Hürriyet, seçimden sonra çalışmalarını sürdürdü. 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için CHP’den milletvekili aday adayı oldu…

Sonuçlar açıklandı… Ve CHP tarihinde ilk kez bir kadını liste başı yaptı…

Bu isim Av.Fatma Kaplan Hürriyet idi…

Hürriyet, gazetemizi ziyaret etti. Kendisiyle röportaj yaptık. Daha sonra evinde röportaj yapmak istediğimizi söyledik. Kabul ettik. Evdeki röportaj kısmını da Bülent Ekinci ve Hilal Güdücü tamamladı. Hürriyet ile yaptığımız röportajda, oldukça samimi ve net cevaplar verdi. Keyifle okuyacaksınız.

 

HEM ÇALIŞTI, HEM OKUDU  

Çocukluğu oldukça zor şartlarda geçen Hürriyet, çalışarak okuyan çocukluk dönemi yaşadı. Üniversiteye hazırlık döneminde babasının işsiz kalması sonrasında zor günler geçirdi. Annesi 50 yaşından sonra fabrikalarda çalışmaya başladı. Emek komisyonlarına yönelmesinde büyük etken olan durum ortaya çıktı. Siyaset sahnesine girmesi sonrasında yaşadığı yerden kaynaklanan siyasi yaşamın içerisinde yer aldı. Mehmet Ali Paşa’da yaşamasından dolayı kendi bölgesinde siyasi çalışmalar içerisinde yer aldı. Eksikleri tespit ederek mahalle yönetiminde bulunan herkese görevler verildi. Yaptıkları ve ürettikleri projeler ilçe başkanlığı tarafından diğer mahallelere uygulandı.

 

LEYLA ATAKAN BENZETMESİ

Milletvekili adaylığınız nasıl ortaya çıktı?

Mahallemden çok destek gördüm. Kadın olmanın yeni aday olarak ortaya çıkması gerektiği belirtildi. CHP’nin gülen yüzü olarak lanse edilmeye başlandık. Bakış açımız ve duruşumuzdan dolayı büyük destek gördük. Bayan olarak görevimiz neyse onu yaparız, bir erkeğin ne yapması gerekiyorsa da onu da yaparız. Erkek gibi kadın diyerek destek verdiler. Leyla Atakan’a benzetilmemiz bundan kaynaklanıyor. Çizmelerim her zaman ayağımda olacak. Milletimizin gözündeki profiline uyduğumuzdan destek gördük. Mutlu bir insanım bunu da hayatıma yansıtıyorum. Yaşam biçimimiz halka yansıması durumunda gereken destek geliyor. Kendimiz halkan biriymiş gibi göstermeme gerek yok. Zaten oradayım. Bizim kız söylemine uyduğumuzdan halkımız destek verdi. Mahalle çalışmalarımız sırasında 3 bin telefon kayıt altına alındı. Elimde 40 bin numara bulunmaktadır. Aday gösterilmem sonrasında herkese teker teker mesajlar attım.

 

AKP’nin siyasi duruşu nasıldır?

AKP’liler özellikle son dönemlerde kendi seçmenine yönelik çalışmalar içerisinde girdiler. Belediye başkanı seçilen herkim ise herkesin belediye başkanı durumuna gelmiştir. Buranın vekillerinin kenti temsil etmesi gerekiyor. Buranın kadın vekili vardır ancak bu zamana kadar beni hiç temsil etmedi. Kadınlar sadece vitrinde kaldılar. Erkekler tarafından verilen misyonu yerine getirdiler. Kendi tabanlarına hizmet vermeye çalıştılar. Kendilerinden olmayanlara yaşama şansı vermediler. Ben AKP, MHP ve CHP’linin de milletvekili olacağım. Kocaeli’yi temsil edeceğim. Çözüm odaklı çalışacağım. KOMEK kurslarının açılışı yapıldı. Benim bölgemde yapılan çalışmaya katıldım. Adımı zikretmeye korktular. Mikrofonu alan AKP’den milletvekili olanların propagandasını yaptılar.

 

KENDİ PARAMLA SİYASET YAPIYORUM

KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da bunu yaptı. Bu bir haksızlıktır. Belediye başkanları tarafından propaganda yapıldı. Milletvekili adayları bir şey yapmalarına gerek kalmadı. Önlerinde belediye başkanları, para gücü iktidar gücü bulunmaktadır. O kadar rahat adaylık yapılıyor ki akıllara zarar. Ben kendi paramla siyaset yapıyorum. Kendi gücümle siyaset yapıyorum. AKP emekten yanayım diyorsa herkese eşit davranmaları gerekiyor. AKP’nin belediye başkanları değildir. Herkesin belediye başkanı olmak gerekiyor. Benim paramla bana caka satmayacaklar. Belediyeler bizdeyken böyle yapmadık. Herkesin hakkını gözettik. Partili olmayacaksın. Herkese hodri meydan sonuna kadar mücadele edeceğim. Bana teşekkür borçlular. AKP’nin ikinci sıra adayının kadın olması bununla birlikte beşinci sıra adayı da bana karşı konulmuş adaydır. MHP’nin ilk iki adayının göçmen tercih edilmesi. AKP’lilerden destek görüyorum.

 

CHP listesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

CHP’nin listesi herkese hitap eden bir liste olmuştur. Liste başının kadın olması çok dikkat çekmiştir. Büyük bir fark yaratmıştır. Tarihi bir durumdur. Hukukçuları, kadın, anne, örgütten gelen, kimsenin sıkıntısı olmayan bir isim tercih edilmiştir. Bu dönem genel başkan kararlı hareket etmiştir. Kimse bunu kestiremedi. Yerim önemli değildi. Nerede olursa olsun çalışacaktım. Ankara’ya gidip kulis peşinde koşmadım. Genel merkez tarafından yapılan araştırma sonrasında liste oluştu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile hiçbir araya gelmemiştim. Son hafta yapılan gruba katıldık. 5 dakika görüşme imkanım oldu.

 

Projeler noktasında düşünceniz var mıdır?

Çok aktif siyaset yapacağım. Kadınlar üzerine çalışmalar yapmak istiyorum. Komisyon görevleri ne göre siyaset şekil alacaktır. Kocaeli’den kopmayacağım. Eğitim, işsizlik çok önemli sorundur. Mecliste avukat sayısı fazladır. Bir yerlere gelmek kolaydır. Orada kalmak zordur.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIYIM

Yeni anaya konusunda neler söyleceksiniz?

Anayasa delik deşik duruma gelmiştir. Anayasa kutsal durumdaydı. O kadar değiştirildi ki artık kimsenin ciddiye almadığı bir durum haline gelmiştir. Evet anayasa değiştirilmelidir. Adam gibi yeniden yazılmalıdır. Herkesin katılımıyla yeni anayasa hazırlanmalıdır. Demokrasinin gelişmesi önemlidir. Başkanlık sistemine karşıyım. Birilerinin kişisel idealleri için anayasa değiştirilip başkanlık sistemi olacaksa buna karşıyım. Adam gibi anayasa hazırlanmalıdır. Demokrasi parlamenter sistemini güçlenmesi sağlanmalıdır. AKP’lilerde başkanlık sistemine karşı olduklarını dile getirmeye başladılar. Geçmiş geleneklere ruhumuza uygun olmadığını dile getiriyorlar. Onlarda tedirgin duruma gelmiştir.

 

AKP YÜZDE 10’U ZENGİN ETTİ, YÜZDE 90 FAKİR

Millet krizden korkar duruma gelmiştir. AKP’nin zengin ettiği yüzde 10 kesim korkmuyor. Geriye kalan millet korkmaktadır. Millet krize dönme derdinde değildir. Ben avukatım benim de borcum vardır. Milyarder değilim. 13 yılda ciddi borçlanma içerisine girdik. İnsanların refah düzeyi artmadıkça başkanlık sistemi olsa ne olur olmasa ne olur. Derdimiz insanlara hizmet ise memlekete hizmet ise bunu her sistem ile yaparsınız. Burada kişisel çıkarlar söz konusudur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemi derdi vardır. Çözüm sürecinde destek istediler şartları istedik söylemediler.

 

PARALEL YAPI İLANI

Her şeyi kapalı kapılar ardından yapmaktadırlar. Kimse çocuk değildir. Dün kol kola girdiklerini paralelci ilan ediyorsa sonra kandırıldık diyorsa bunu kimse yemiyor. 13 yılda neler olduğunu herkes görmelidir. Şartlarımız ne olmuştur. Buna bakmak gerekiyor. Etin kilosu 40 TL, patatesin kilosu 5 TL olmuştur. İnsanlarımızın alım gücüne bakmak gerekiyor. Daha iyi şartlarda alım gücü oluyorsa herkes destek versin başkanlık sistemini çıkaralım. Artık iktidar değişim zamanı gelmiştir. Siyasette fanatiklilik olmaz. Yasal haklarımız korunmalıdır. Her şeyi siyaset belirliyor. Bu da fanatiklikle çözülemez. Kazanılmış haklarımız vardı. Bunlar de insanlarımızın elinden gitmiştir.

 

CHP’de kabuk değişimi oldu mu?

Parti içerisinde ön seçim yapılmadığından çok ciddi kırgınlıklar olmuştu. Ancak listenin açıklanması sonrasında bütün kırgınlıklar bitti. İnsanlar ön seçim olsaydı bu liste çıkmazdı demeye başladılar. İyi ki ön seçim yapılmadı yorumları yapılmaya başlandı. İl başkanın listede olmasını isterdim. Kültür oluşmalıydı. Bu sayede herkes il başkanlığına aday olabilir. AKP’de il başkanı milletvekili adayı olmadığından büyük sıkıntılar çıkmıştır.

 

serkan.gif

CHP adayı Hürriyet, arkadaşımız Serkan BORLAK’ın sorularını yanıtladı.

 

FATMA KAPLAN HÜRRİYET KİMDİR?

1982 Kocaeli doğumlu. KOÜ Hukuk Fakültesi mezunu.  2005 yılından bu yana avukatlık yapıyor. Evli bir çocuk annesi. Mehmet Ali Paşa’da yaşıyor. Mesleğe başlamasında bu yana CHP içerisinde siyaset yapıyor. İlk zamanlarda komisyon içerisinde görev alırken ilerleyen dönemlerde yöneticilik yaptı. 2008 yılında daha aktif duruma geldi. İl yönetiminde görev aldı. Emek komisyonlarında görev aldı. İzmit Belediye başkan aday adayı oldu.   

 

Ailece bir apartmanda oturuyorlar

CHP Kocaeli tarihinde bir ilk kez bir kadın milletvekili adayı listenin başına kondu. Adı Av.Fatma Kaplan Hürriyet. Fatma Hanım, evinin kapılarını gazetemize açtı.

Hürriyet’in Bekirdere’deki evine konuk olduk. Yoğun bir günü, Hürriyet ailesinin bahçesinde yaptığımız nefis bir kahvaltıyla karşıladık. Bekirdere’de bir aile apartmanında kayınvalidesi, kayınpederi ve kuzenleriyle birlikte yaşayan Fatma Hanım, mahalle arkadaşlarıyla birlikte nefis bir kahvaltı hazırlamıştı. İlk defa bir siyasi röportajı neredeyse tüm sokak sakinleriyle birlikte aynı masada yaptık.

 

KENDİ YETİŞTİRİYOR

Hürriyet ve yakınları tarafından hazırlanan kahvaltı masasında Fatma hanımın bahçesinde ve balkonundaki saksılarda yetiştirdiği marul, roka, sivri biber, domates ve salatalık gibi sebzeler başroldeydi. Tamamen organik bir kahvaltıydı bu. O özlemi duyulan mahalle kültürünün yaşandığı masada 7’den 77’ye her yaş grubundan insan vardı. 39 günlük Deniz Devrim Bebek’te, 70’li yaşlardaki kayınpeder Hüseyin Hürriyet’te masadaydı.

kahvalti.gif

 

Hürriyet, iyi bir anne ama mutfakta ara eleman

Fatma Kaplan Hürriyet, çok yoğun bir insan. Mesleği avukatlık. Bu yüzden zaman dengesini iyi ayarlamalı.  “Çocukta yaparım kariyer de” diyorsanız, zaman ekonomisini iyi yapmanız gerekiyor. 4.5 yaşındaki oğlu Aras için her daim vakti olan Fatma Hanım, mutfakta ise başrolü kayınvalidesi Necmiye Hanım’a vermiş. O mutfakta ara eleman. Hani 4 çeşit yemeğin bulunduğu sofraya evin erkeğinin salata yapması gibi…

 

MASANIN MASKOTU OLDU

Ara başlığa bakıp maskotun kim olduğunu merak etmişsinizdir. Cumartesi sabahın da kahvaltı sofrasının maskotu Fatma Hanım’ın kuzeni, 39 günlük Deniz Devrim Ergün bebekti. Özel bir tulum giyiyordu. Tulumun üzerinde “CHP İzmit İlçe Bebek Kolları Başkanı” yazıyordu. Belki daha gözleri bile açılmamıştı ama bütün gözler hep onun üzerindeydi. Bizde “Maşallah” diyelim de Deniz Bebeğe nazarımız değmesin.

deniz-bebek.gif

 

1’nci sıraya konduğunu hasta yatağında öğrenmiş

Döndük dolaştık siyasete girmeyi başardık.  Fatma Hanım’a ilk olarak “1. sıra adayı olduğunu öğrendiğinde ne hissettiğini sorduk. Eee merak ediyorduk, bu müjdeyi nasıl karşıladığını…

Fatma Hanım sorumuza şöyle cevap verdi; “O günlerde ağır bir grip geçiriyordum. Öyle bir grip ki beni yatağa düşürecek bir şiddetteydi. Bir gün sonra sıralamalar belirlenecekti ve benim o gün dimdik ayakta olmam gerekiyordu. Ancak bir telefon geldi ve açıklamadan saatler önce 1. sıra adayı olduğumu öğrendim. Tabii ki çok sevindim.  Mutlu oldum, ama itiraf ediyorum çok şaşırmadım. Çünkü genel başkanımızın bu dönem kadın adaylara önem vereceğini biliyordum. Ya 1’inci sırada ya da 3’üncü sıra da bir bayanın olacağını biliyordum. Bilmediğim tek şey bu sırada teveccühün benden yana olacağıydı” 


selfie.gif

Haber Müdürümüz Bülent Ekinci, özçekim yaptı.

 

Yaşantım değişmeyecek

Fatma Hanım, 1980-90’lardan Bekirdere’de oturuyor. Etrafında akrabaları ve akraba gibi olmuş dostları oturuyor. 7 Haziran’dan sonra milletvekili olacak olan Fatma Hanım’a sorduk, “Vekil olunca bu mahalle anılarda mı kalacak?”

 

İLK ADRESİM BURASI

Mahalle kültürünün sürdüğü bir bölgede yaşayan Fatma Hanım’ın, “Halka inmek” söylemiyle pek bir işi yok. Onun halka inmesine gerek de yok. Çünkü o zaten halkın içinden çıktı. Sorduğumuz soruya da şu cevabı verdi, “Hayatımda çok şey değişmeyecek. Tabi ki bu evde oturmaya devam edeceğim. Ankara’da da bir evimiz olacaktır. Ama ben bu mahalleden de bu insanlardan da kopmam mümkün değil. Belki haftanın üç günü Ankara’da kalmam gerekecek, ama ilk adresim her zaman burası olacak”

 

EŞİNİN YORUMU

Fatma Kaplan Hürriyet’in ardından Ford’da görevli eşi Murat Hürriyet’e geçti söz sırası. Ona ayrılık sizi ne kadar etkiyecek diye sordu. “hiç” dedi. Önce şaşırdım sonra soruyu tekrar sorarcasına “Nasıl yani…?” dedim. Murat Bey, “Ben iş nedeniyle sürekli il dışındayım. Eskişehir’den daha dün döndüm. Ayın 20 günü şehir dışında oluyorum. Yurt dışı seyahatlerimiz olduğunda ise aylarca eşimi ve çocuğumu göremiyorum. O yüzden bu duruma biraz alışığım. Çok fazla zorluk çekmeyeceğim” dedi.

 

İÇLİ KÖFTE YAPABİLİYOR

Mütevazi bir yaşantıları olan Hürriyet ailesi bizi son derece iyi ağırladı. KOCAELİ  ekibini evine konuk eden Fatma Hanım’ın Kocaelispor taraftarı olduğunu, en iyi yaptığı yemeğin içli köfte olduğunu, ailenin şeker tüketmediğini, komşuluk ilişkilerine önem verdiğini ve kendi bahçe ve saksılarında çiftçilik yaptığını öğrendik. Merak edilen her şeyi sorduk. Samimiyet dolu cevaplar aldık.

es.gif

19 Nisan 2015 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

alkışlıyoruz - Şu kırmızı ceketten de bir kurtulsan cumhuriyet kadını olarak görsek seni ne güzel olur du dimi

Yanıtla . 0Beğen 19 Nisan 17:10
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR