1920 yılının Türkiye ekonomisi

        Bugün 23 Nisan. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 94. yıldönümü. Aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına a...

BÜYÜT

 

 

 

 

Bugün 23 Nisan. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 94. yıldönümü. Aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği bir gün. Her ne kadar bu özel gün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak bilinse de, aslında Türkiye’nin de ekonomik geleceğinin temellerinin atıldığı bir dönem olarak biliniyor.

 

CUMHURİYET İÇİN

EKONOMİK TEMEL

Zira yeni kurulan millet meclisi yapılanmasındaki en kritik kararlar gelecek dönemlerde hayata geçirilmesi planlanan projeler de bu tarihten itibaren hazırlanmaya başladı. Ülkenin 1920 yılından itibaren başlattığı ekonomik girişimler aynı zamanda 1923 yılında kurulan Cumhuriyet’in de temelleri anlamına geliyor.

 

1924’TEN İTİBAREN

Cumhuriyetin ilanının ardından ise Türkiye’de gerçek manada bir ekonomik devrim yaşanıyor. Çünkü Atatürk öncülüğünde alınan ekonomik tedbirler, Türkiye’nin önünü açan bir şekilde ilerleme sağlıyor. Gelinen noktada ise özellikle 1924 ve 1929 yılları arasında Türkiye, dünyanın en fazla büyüyen ülkeleri arasında yer alıyor.

 

ÖNCELİK TARIMA VERİLDİ

Hatta Türkiye, bugünün süper devleti olarak görülen ABD’den bile çok daha fazla bir büyüme elde ediyor. Yalnızca 1927 yılında yaşanan sert düşüş dikkat çekiyor. Fakat bir sonrasından itibaren ülke yeniden ekonomik yükselişe giriyor. Yükselişin en büyük nedeni ile Atatürk’ün tarıma ve çiftçiliğe verdiği önem olarak dikkat çekiyor. Ayrıca başlayan sanayileşme ise Atatürk döneminde hiçbir zaman tarımın önünde yer almadı

 

ÇARPICI BÜYÜME RAKAMLARI

Öte taraftan daha önce savaşmaya ayrılan insan gücü de 1924 sonrasında köylerine dönerek çiftçiliklerine devam etmeye başladılar. Bunun neticesinde 1924-1929 döneminde Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 10,8’lik bir hızla büyüyerek 6 yılda kümülatif olarak yüzde 79’luk bir büyüme sergilemiş.

 

BÜYÜME ABD’DEN FAZLA

Tarımdaki mevsimsel dalgalanmanın bir neticesinde ise ülke ekonomisinde 1927 yılında yüzde 12,7 gibi bir hızla küçülme gerçekleşti. Aynı dönemde ABD’de de hafif bir resesyon gerçekleşti. 1924-1929 arasında ABD ekonomisi ortalama yüzde 3,3 reel hızla büyürken Türkiye ise Cumhuriyet’in ilk yıllarında aynı dönemde Amerika ekonomisinden toplamda yüzde 48 daha fazla büyüdü.

 

1920’DE İKİ ADET

FABRİKA VARDI

Cumhuriyetin ilanına kadar Anadolu’da sadece 2 tane askeri amaçlı fabrika ve 282 tane de atölye bulunuyordu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 124 milyon TL’lik ilk bütçesi 1 Mart 1924’de kabul edildi. 1924 yılında 1 ABD doları ise 1,67 lira seviyesindeydi. Türkiye’nin milli geliri ise 1923 yılında 570 milyon ABD doları seviyesinde olduğu belirtiliyor.

 

TARIMA ÖNEM VERİLDİ

1927 yılındaki ilk nüfus sayımı sonunda ülkeye yaşayan 13 milyon 648 bin kişinin yüzde 47,7’si çiftçilikle uğraşıyordu. Türkiye’nin 1923 yılında yaptığı 51 milyon dolarlık ihracatın yüzde 87’si pamuk, kuru üzüm gibi tarım ürünlerinden oluşuyordu. 1925 yılında çıkarılan bir kanunla çiftçilere bedelini 20 yılda ödemek üzere hazine arazisi de yine devlet tarafından verildi. Öte yandan Ziraat Bankası kullanılarak çiftçilere ucuz krediler dağıtılmış, ayrıca Ankara’da kurulan Atatürk Orman Çiftliği gibi alanlarda modern tarım teknikleri çiftçilere öğretilmeye çalışıldı. Öte taraftan 1924 yılında kabul edilen bir kanunla da demir yolları devletleştirilerek yabancıların elinden alındı.

 

22 Nisan 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR