“İSU, 2011 YILINDA 112 MİLYONLUK YATIRIM YAPTI”

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, 2012 Yılı Birinci Olağan Genel Kurulu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıld...

BÜYÜT

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, 2012 Yılı Birinci Olağan Genel Kurulu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Genel kurul toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık yaptı. Genel kurul öncesinde meclis üyelerine 2011 yılı faaliyet raporu dağıtıldı. Genel kurul öncesinde genel kurula katılanlara su altında yer alan canlıların 3 boyutlu olarak hazırlanan fotoları meclis üyeleri tarafından özel gözlükle incelendi
KÖRFEZ TEMİZLENİYOR
Genel kurul oturumunda sunum yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram “2011 yılında İSU Genel Müdürlüğü uzun yıllar üzerinde çalıştığı Körfezin atık sulardan arındırılması projesinde Gebze Atıksu Arıtma Tesisini de devreye alarak ön gördüğü hedefine ulaşmıştır. 2011 yılı sonu itibariyle Kocaeli genelinde toplam nüfusun yüzde 93’ünün, İzmit Körfez çevresinde ise toplam nüfusun yüzde 96’sının atık suyu arıtılarak Körfezin temizlenmesinde önemli bir noktaya varılmıştır”
CANLI SAYISI ARTTI
Bayram “2011 yılı sonlarında TÜBİTAK, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Çevre Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi gibi kuruluşlarla yapılan çalışmalarda Körfezdeki su kalitesinde yükselme zaten görülmekteydi. Ancak, Körfezin değişik noktalarında 100’ün üzerinde dalış yaptırılarak İSU Genel Müdürlüğü tarafından Körfezdeki su altı canlılığı, uzmanlarına görüntületilmiş ve Kasım Genel Kurulunda kısa bir film olarak sizlere izlettirmiştik”
MAVİ BAYRAKLAR GELECEK
Bayram “Daha sonra ilçelerimizde yapılan sergilerde bu canlılığı ki, 30’un üzerinde nadide balık cinsi, deniz dibi bitki örtüsü ve diğer canlılar albüm halinde hem ilimizde hem de il dışındaki ilgili mercilere gönderilmiştir. Bu konu ile ilgili Büyükşehrimizin başvurusu üzerine uzun zamandır izlenen İzmit Körfezi ilk olarak Karamürsel ile Mavi Bayrak almıştır. Körfezde yeni Mavi Bayrakları, inşallah önümüzdeki dönemde göreceğiz”
İSU’NUN HİZMET ALANI
Bayram “İSU Genel Müdürlüğü; hizmet verdiği nüfus 1 milyon 601 bin 720 kişi, abone sayısı 590 bin 117, toplam içmesuyu kaynakları potansiyeli yıllık 175 milyon metreküp, Yuvacık barajından alınan su miktarı 117 milyon 751 bin metreküp ve tahakkuk miktarı 78 milyon 888 bin metreküp olarak 2011 yılında gerçekleşmiştir. İçme suyunda kayıp kaçağımız ise yüzde 33 olmuştur. 2011 yılında planlı yatırım işlerimize bakacak olursak toplam 56 adet proje üzerinde çalışılmış, bunların 31 adedi yıl içerisinde bitirilmiş ve hizmete alınmıştır”
2011 YILINDA 112 MİLYON TL
Bayram “25 adet projemiz de yıllara sari olmak üzere 2012 yılına aktarılmıştır. 2011 yılında içmesuyunda Kocaeli genelinde ihale yolu ile 133 km, kanalizasyonda 208 km, yağmursuyunda 25 km, dere ıslahlarında 4.2 km yatırım yapılmıştır. İhale yolu ile yapılan bu çalışmalar sonucunda yüklenicilere 83,3 milyon TL ödenmiştir. Toplam yatırım tutarımız 2011 yılında 112 milyon TL olmuştur”
BÜTÇENİN YÜZDE 33’Ü YATIRIMA
Bayram “2011 yılında gerçekleşen 335 milyon 898 bin 110 TL’lik gelir bütçesinin yüzde 33’ü yatırıma dönüştürülmüştür. 2012 yılında ise yatırım programının önemli bir kısmının ihalesi yapılmış, geçen seneden devam eden işlerle birlikte çalışmalarımız sürdürülmektedir. Yapılan bu çalışmaların en önemlisi tabiki 2013 yılı sonunda hizmete alınacak olan Kandıra Namazgah Barajıdır. Bunun yanında özellikle Abone Daire Başkanlığı Yüksek Tüketim Şube Müdürlüğümüzün, aylık tüketimi 500 metreküp üzerinde olan 1200 civarındaki sanayi abonemizi ilgilendiren tüketimlerin daha sağlıklı ölçülmesi ve sürekli izlenebilir hale getirilmesini hedefleyen projesi yürütülecektir.
BÜTÇEDE DİSİPLİN
Bayram “Kurumun mali yapısına gelince, 2011 yılında Büyükşehir’e olan su borcumuzun dışında denk bir bütçemiz var. Sene başında yapılan bütçenin gerçekleşmesi, yürütülen tasarruf politikası ile gider bütçesinde yüzde 86, ekiplerimizin gayretli çalışmaları ile gelir bütçesinde yüzde 97 gerçekleşme sağlanmıştır. Borçlarımıza gelince İller Bankasına olan, önemli kısmı devirlerden gelen borçlarımız 20 yıl vadede ödenmek üzere faizi sıfırlanmış ve düzenli ödenmeye başlanmış ve konsolide edilmiştir. Diğer bankalara olan, daha önceki yıllarda aldığımız 162,8 milyon TL’den 2011 yılı sonu itibariyle 23.8 milyon TL’ye düşürülmüştür. Bütçe disiplinindeki sıkı takip 2012 yılında da sürdürülmektedir”
BORÇLAR AÇIKLANMALI
CHP’li Fikret Gökmen, “İSU geçmiş yıllara oranla daha iyi bir gerçekleşme yaşadı. Bizim hassasiyetle durduğumuz yatırımlarla ilgili olarak harcanan paralar. Yatırımla ilgili bazı harcamalar çok dikkat çekici . Müşavirlik firmalarına ödenen para 20 milyon, faiz giderleri 13 milyon. Akaryakıt giderleri 5 milyon. 115 milyonluk ihalenin 85 milyonu hizmet alımı 30 milyonu mal alımı. 41 milyonluk araç kiralama parası büyük bir rakam. Biri bana bunları açıklamalı” dedi
İSU BATIK DURUMDA
Gökmen, “İSU şu an borca batık durumda. 746 milyon borcu var. Bunu 2003-04-05 sorgulanabilir ama üzerinden ge.miş 8 yıl. En byük borcumuz iller bankasına 347 milyojn Bizim İSU’dan alacağımız 260 milyon. Paraya ihtiyacımız varken Büyükşehir Belediyesi’nin bu kadar çok para aktarması ipin ucunu kaçırmaktır. Arıtma konusunda İSU başarılı. Körfez’in arıtmalarla temizlenmesi mümkün değil, iskeleler kontral altına alınmalı.

25 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR