Bayram: Kayıp kaçak oranını yüzde 30 seviyesine indirdik

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Dünya Su Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Bayram özetle şunları söyledi; Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (...

BÜYÜT

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Dünya Su Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Bayram özetle şunları söyledi; Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü olarak, yaptığımız altyapı yatırım atağı ile Kocaeli’nin sağlıklı ve marka bir kent olmasında önemli hizmetlerde bulunduk. Bugün, binlerce kilometre uzunluğunda içmesuyu, atıksu ve yağmursuyu altyapısı işletiyoruz. Dere ıslahları ile yüzey sularını kontrol atlına aldık. Köylere kadar yaptığımız örnek arıtma tesislerimiz ile Türkiye’nin en çok ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine sahip kurumuyuz. Bu tesisleri verimli çalıştırarak yaptığımız yüzde 99 arıtma oranı ile İzmit Körfezi ve Karadeniz sahillerini kirlilikten arındırdık.

 

KAYIP-KAÇAK ORANI

Bugün, 680 binin üzerinde abonemize sağlıklı, arıtılmış ve içilebilir dünya kalitesinde su sağlıyoruz. Yenilediğimiz içmesuyu şebekesi ile kayıp kaçak oranını yüzde 30 seviyesine indirdik. Bölgemizde de son iki yıldır yoğun bir şekilde etkili olan kuraklığa karşı Sapanca gölü, Denizli göleti yanı sıra dere ve kaynak suları, derin su kuyuları ile Kandıra bölgesinde Namazgâh barajı inşa ederek işletmeye aldık. Tek kaynağa bağlı kalmadan çoğalttığımız su kaynaklarımız ile Kocaeli’ de su sıkıntısı yaşatmayacağız.

 

ELEKTRONİK İMZA

Teknolojik yeniliklerin öncüsü bir kurum olarak da ülkemizde birçok ilki gerçekleştirdik.  Atıksu arıtma tesislerinin yanı sıra kanalizasyon ve yağmursuyu kollektör hatları ile büyük sanayi kuruluşlarının atık sularının elektronik ortamda takibini sağlayan atıksu scada sistemini işletiyoruz. Türkiye’de 7. kurum olarak Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile elektronik imzaya geçerek kâğıt israfının önüne geçtik.

 

GERİ KAZANIM

Arızalara daha hızlı müdahale etme imkânını sağlayan Mobil İş Emri projesi, bütün altyapıların sayısal ortama alınması için Altyapı Bilgi Sistemi (İKABİS), yüksek tüketimli abonelere yönelik Yüksek Tüketim Projesi, atıksu arıtma tesislerinden arıtılan suların ikinci bir arıtmadan geçirilmesi ile elde edilen suyun sanayi kuruluşları ile park ve bahçe sulamalarında kullanılması için Geri Kazanım Suyu projelerini Türkiye’de ilk olarak faaliyete aldık. Bütün bu teknolojik yatırımlarımızı ülkemizin su ve kanalizasyon idareleri ile ilgili kuruluşlar ile paylaşmak için Akıllı Su Yönetimi Sempozyumu düzenledik. Geçtiğimiz haftalarda düzenlediğimiz sempozyuma yoğun katılım oldu, projelerimiz büyük ilgi gördü.

 

GÜNEŞ ENERJİSİ

Önümüzdeki dönemde de teknolojiden yararlanarak kayıp kaçağın düşürülmesi, su kaynaklarından enerji elde edilmesi, güneş enerjisinden yararlanılması, Gölcük ve Karamürsel’de iki adet baraj inşa edilmesi, 42 Evler arıtma tesisinin kaldırılarak Kullar Atıksu Arıtma Tesisinin modernizasyonu, akredite laboratuvar kurulması gibi önemli projeler yapmayı hedefliyoruz. Kocaeli’ yi temiz, uygar ve yaşanabilir bir kent olarak yeni nesillere bırakmanın şevk ve arzusu ile çalışan İSU Genel Müdürlüğü olarak Dünya Su Günü’nüzü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

22 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR