Gülfen: Hayvancılık daha fazla canlanacak

Kocaeli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin mali olağan genel kurulu dün Mevlana Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bin 830 üyenin bin 360'ının oy ku...

Kocaeli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin mali olağan genel kurulu dün Mevlana Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bin 830 üyenin bin 360'ının oy kullandığı genel kurula Gıda. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri Fatma Karayel, Fahri Yazıcı ve Engin Dağ da katıldı.

 

GÜNDEMDEKİ KONULAR KONUŞULDU

Mali kurulda bakanlığın yeni hazırlamış olduğu kuruluş belgesinin intibakı görüşülüp onaylandı. 2012-2013 yılı bilanço ve gelir-gider dengesinin tabloları görüşüldü. Birliğin Kandıra’da alacağı yer, 2015 çalışma programları, birliğin harcamaları, merkez binasının alımı için bütçe harcamalarının belirlenmesi konuları ele alındı. Merkez binasının alım maliyetinin ise 500 bin lira olmsının beklendiği belirtildi.

 

KIRMIZI ETE İHTİYAÇ VAR

Kurulda ayrıca, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin huzur hakları görüşüldü. Yaklaşık 10 kişi asgari ücret alırken, denetim kurulu 3 ayda bir asgari ücret alıyor. Yurt dışından ithal ve ihraç hayvan alım satımı da kurulda ele alındı. Birliğin şu an hali hazırda Azerbaycan ve Kazakistan'a düve ihracatı yaptığı belirtildi. İlerleyen dönemlerde birliğin anlaşma sağlayabilmesi neticesinde Avusturya'dan ve Almanya'dan Simental ırkı hayvan alımı yapılacağı açıklandı. Bu şekilde Türkiye'deki kırmızı et ihtiyacını asgari düzeye indirilmeye çalışıldığı açıklandı.

 

YURT DIŞI GEZİLERİ YAPILACAK

Birliğin ticari faaliyetlerini daha kolay yürütmesi amacıyla şirket kurması kararlaştırıldı.  Mart ayının ilk haftasında Almanya ve Hollanda'ya çiftlik ve fabrika gezisi yapılacağı belirtildi. Birliğin bütçesi 2012 yılı 463 bin 896 TL, karı 114 bin 734 TL, 2013 yılı bütçesi, 1 milyon 288 bin 679 TL, birliğin karında 191 bin 226 TL olarak açıklandı. 2014 için öngörülen bütçesi de 1 milyon 10 bin TL, 2015 yılı bütçesi de 1 milyon 39 bin TL olarak öngörülüyor.

 

130 BİN TON SÜT ÜRETİMİ SAĞLANDI

Genel kurulda üyelere seslenen Başkan Cemil Gülfen, şöyle konuştu: “Birliğimiz üretmiş olduğumuz sütleri belli dönemlerde kaydedip süt verimlerini takip altına aldık ve bu sayede 130 bin ton civarında süt üretimi sağladık. Bu sayede sığır başına 80 TL teşvik almanıza öncülük ettik. İlimiz hayvancılığı süt hayvancılığı üzerine daha öndedir. Bu anlamda bizler de 150 kadar kadınımıza hijyenik süt sağma kursları verdirdik" dedi.

 

ET HAYVANCILIĞINI CANLANDIRACAĞIZ

Gülfen Şöyle devam etti: “Bizler et hayvancılığını canlandırmaya çalışıyoruz. Kandıra ve İshakçılar şubemiz dışında Akmeşe ve Gebze'ye de şube açarak üyelerimizin daha kolay hizmet almasını sağladık. Birliğimizin borcu yok. Yapı Kredi ve Ziraat Bankası ile protokoller imzalayarak üyelerimizin daha kolay kredi almasını sağladık. Hayvan ıslahına ilişkin çalışmalarımızda da suni tohumlama işin hız verdik. Bu sayede verimli ve kaliteli buzağılar yetiştirmenize öncü olduk. Hizmetlerin devamı için daha fazla çalışacağız” dedi. Muharrem İBRAHİMOĞLU

27 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR