Bilge, kabri başında anıldı

        Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Gazanfer Bilge, ölümünün 6. yılında Dereköy’deki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. Tören Gazanfer Bilge’ni...

 

 

 

 

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Gazanfer Bilge, ölümünün 6. yılında Dereköy’deki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. Tören Gazanfer Bilge’nin biyografisinin okunmasıyla başladı. Ardından Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım bir konuşma yaparak, Gazanfer Bilge’nin hayırsever kişiliği ile ününün tüm dünyaya ulaştığını belirterek, kendisinin eğitim ve öğretime yaptığı yatırımların unutulmaz olduğunu söyledi.

 

EŞİ DUYGULANDI

Konuşmaların ardından ilçe müftülüğü görevlileri tarafından dualar okundu. Merhum Gazanfer Bilge’nin eşi Yıldız Bilge ise hayat arkadaşının ölüm yıldönümünde genç güreşçilerin burada olmasının kendisini çok duygulandırdığını dile getirdi.

 

GENİŞ KATILIM

Öte yandan düzenlenen anma etkinliğine ilgi büyük oldu. Törene Gazanfer Bilge’nin eşi Yıldız Bilge ve oğlu Muzaffer Bilge’in yanı sıra, Karamürsel Kaymakamı Celil Ateşoğlu, belediye başkanı İsmail Yıldırım, ünlü güreşçi Ahmet Taşçı, Güreş Federasyonu il Temsilcileri, Karamürsel Levent Erdoğan Güreş Takımı, Büyükşehir Kağıtspor Güreş Takımı sporcuları ve Dereköy halkı katıldı.

 

 

GAZANFER BİLGE (1933-2008)

 

1933 yılında Karamürsel Belediye Başkanlığı yapan İsmail Bilge’nin oğlu olan Gazanfer Bilge 1923 yılında Karamürsel’de doğdu. İlkokulu Karamürsel’de bitiren Bilge, Gölcük Deniz Fabrikaları Okulu’ndan mezun oldu. Askerliğini bahriyeli olarak Deniz Kuvvetlerinde yaptı. Askerlik sonrası sivil polis olarak emniyet teşkilatında hizmet verdi. Bu arada Kasımpaşa Spor Kulübü’nde güreş çalışmaları yaptı. Bu çalışmalar neticesinde 1946 yılında dünya, 1948 yılında da Olimpiyat şampiyonu oldu.

Daha sonra Ankara, İstanbul ve diğer illere otobüs servisleri açarak işletmecilik yaptı.

Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Gazanfer Bilge’nin sportif anlamdaki başarılarını toplumsal alana da taşıyarak taçlandırdı. Ülkemizin kalkınmasına, gençlerimizin eğitilmesine verdiği katkıdan dolayı Karamürsel’e birçok eğitim tesisi kazandırdı. Karamürsel’in Dereköy beldesini kampus alanına dönüştürdü.

Gazanfer Bilge’ye eğitime katkılardan dolayı Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Senatosu tarafından 2006 tarihinde Fahri Doktora unvanı verildi. Bilge, 2008 yılında vefat etti.

 

21 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR